Dřevěné kostely Pocidliní - POZOR: změna termínu

Attachments:
Download this file (Propozice kostely-1.doc)Propozice
Cyklovýlet v neděli 12. května 9. června 2019 (přesun je z důvodu květnového deště).
Vedoucí: Zdeněk Pražák, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mobil 776065721
Odjezd ráno v 8,00 od zimního stadionu.
Celkem ujedeme asi 105 km. Výlet není vhodný pro silniční kola, místy pojedeme po lesních a polních cestách.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, spolek odboru Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group,včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842

Odjezd ráno v 8,00 od zimního stadionu, pojedeme po cyklostezce přes Lázně Bohdaneč do Křičně, dále přes Pravy, Michnovku, Kratonohy do Měníku (33 km). Po prohlídce dřevěného kostela svatého Václava a Stanislava přejedeme do Vysočan, kde si prohlédneme další dřevěný kostel svaté Markéty se zvonicí. Poté přejedeme do Nového Bydžova (40 km), kde si prohlédneme gotický kostel svatého Vavřince a barokní kostely Nejsvětější Trojice a svatého Jakuba většího a pokračujeme dále přes Králíky a následně lesní cestou do Loučné hory k dřevěnému kostelu svatého Jiří (50 km). Z Loučné hory pojedeme přes Smidary, Starý Bydžov, Nepolisy do Chlumce nad Cidlinou (70 km). Odtud pojedeme přes Nové město nad Cidlinou do Staré vody (dřevěná zvonice – 76 km) a přes Chudeřice, Voleč, Rohovládou Bělou a Lázně Bohdaneč zpět do Pardubic. Celkem ujedeme asi 105 km. Výlet není vhodný pro silniční kola, místy pojedeme po lesních a polních cestách.

Zajímavosti na trase
Měník – kostel svatého Václava a Stanislava - dřevěný kostel se sousední dřevěnou zvonicí z roku 1686. Je postaven ze silných dubových desek získaných podélným štípáním kmenů, tzv. trhanic. Desky jsou uloženy na výšku nad sebe. Tato technika není příliš obvyklá. Kostel je zasvěcen sv. Václavu a sv. Stanislavovi. O tři roky mladší, z roku 1689, je pak dřevěná zvonice. Zvonice je v dolní části osmiboká, do patra se však zužuje na čtyřhranný tvar a končí stanovou střechou. Zpřísnění protipožárních předpisů ve 2. polovině 18. století přineslo kostelu vnější nahození silnou vrstvou omítky. Zvenčí se tak dnes kostel jeví jako zděná stavba.
 
Vysočany - Kostel svaté Markéty stojí na severní straně protáhlé návsi uprostřed hřbitova obehnaného ohradní zdí. Bezvěžový kostel je nevelká dřevěná omítaná stavba a jihovýchodně od něj stojí dřevěná stupňovitá polygonální zvonice.  Kostel má trojlodní obdélnou dispozici s trojboce uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií po jižní straně.

Loučná Hora kostel svatého Jiří – Pozdně barokní roubený kostel z roku 1782 je umístěný uprostřed bývalého hřbitova v centru obce na místě starší dřevěné kostelní stavby. V jihozápadním cípu hřbitova se nalézá samostatně stojící dřevěná zvonice štenýřového typu, postavená roku 1942 podle vzoru původní zvonice a s použitím části původních trámů.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

Pardubická sportovní organizace ČSTV

 PROXIM s.r.o.

 

 Retia

 

 

Přihlášení