Z Horního Božanova do Machova

Attachments:
Download this file (propozice Božanov-1.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem v sobotu 17.8.2019.
Vedoucí: Zdeněk Pražák, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. mobil 776065721
Je dobré mít s sebou mapu KČT č. 26 „Broumovsko„.
Odjezd vlakem v 6,34 z hlavního nádraží v Pardubicích do Hradce Králové, kde přestoupíme na vlak do Starkoče a následně do Broumova s příjezdem v 8,59.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842
Propozice
Po vystoupení z vlaku v Broumově přestoupíme na autobus jedoucí na konečnou stanici do Horního Božanova s příjezdem v 9,31. Odtud půjdeme po žluté značce na vyhlídky Koruna a Kamenná brána (5 km). Z vyhlídky Kamenná brána se vrátíme zpět na rozcestí Zelený hájek a po zelené značce půjdeme na rozcestí U Pánova kříže (7 km). Pokračovat budeme po žluté značce přes vyhlídku na Božanovském špičáku na rozcestí Pánův kříž (8 km) a dále po žluté přes Junáckou vyhlídku a Soví hrádek na rozcestí U Zabitého (12 km). Odtud půjdeme po červené značce přes Řeřišný, Machovskou Lhotu na náměstí do Machova (15 km). Z náměstí v Machově odjíždí autobus v 17,19 na vlakovou zastávku Police nad Metují. Odtud pojedeme vlakem v 17,42 do Starkoče, kde v 18,23 přestoupíme na vlak do Hradce Králové a odtud odjedeme osobákem v 19,04 s příjezdem do Pardubic v 19,27.
Je vhodné zakoupit jednodenní síťovou jízdenku IREDO pro 4 osoby za 400 Kč, tj. 100 Kč na osobu.
Po celý den se budeme pohybovat mimo civilizaci a proto je třeba mít sebou dostatek pití a jídlo.
Zajímavosti na trase
Koruna - vyhlídkový vrch v nadmořské výšce 769 metrů se skalním převisem, který ční nad údolím u obce Božanov na Broumovsku. Vyhlídka poskytuje svým návštěvníkům široký rozhled do Broumovské kotliny, na polskou Hejšovinu a Bor.
 
Kamenná brána - skalní útvar na okraji Broumovských stěn (masív Velké kupy). Šířka a výška této brány je 5 metrů, po jejím projití se pak otevírá nádherný pohled na Broumovsko a Javoří hory.
     
Božanovský špičák - je nejvyšší částí Broumovských stěn. Je známý výskytem velkého počtu  skal připomínajících buď hřiby nebo různá zvířata. Z vrcholu je dobrý výhled do okolí.
 
Pánův kříž - Pískovcový kříž stojící v sedle pod Božanovským Špičákem. Kdysi se jednalo o důležité místo staré Vambeřické poutní cesty. Na tomto místě obvykle poutníci odpočívali a modlili se. Dnes je zde rozcestí tří turisticky značených cest (červená, zelená a žlutá) s odpočinkovým místem. Kříž z roku 1827 nese stopy poškození, v roce 2003 byl jeho vrchol osazen moderním kovaným křížem.
Junácká vyhlídka - vyhlídka z okraje malého skalního bludiště mezi vrcholy Božanovského Špičáku a Signálu. Z vyhlídky je výhled na Božanovský Špičák a na protější polské Stolové hory.
 
Těším se na vás! Zdeněk Pražák, Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Mobil: 776065721

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení