Přes Trosky do Sobotky 18.4.2015

Na počátek letošní turistické sezóny jsem zvolil kratší trasu s výstupem na jednu z dominant Českého ráje a

světově unikátní sopečný útvar. Duben je vyhlášený aprílovým počasím a tak jsem netrpělivě sledoval předpovědi počasí na vybraný den. I když v pátek, těsně před výletem, přešla studená fronta a výrazně se ochladilo, předpověď slibovala oblačné počasí a dobrou viditelnost.
I když ráno v Pardubicích trochu zprchlo, sešlo se nás po 7. hodině na hlavním nádraží pod odjezdovou tabulí 25 a tak jsme mohli směle vyrazit. Nejmladším účastníkem byl Látovic Matyášek, nejstarším pan Pípal, kromě vedoucího výletu jediní muži v početném poli účastnic. Pořídili jsme skupinovou jízdenku, překonali nástrahy spojené s výlukou mezi Pardubicemi a Hradcem a po více než dvouhodinovém cestování vystoupili v železniční stanici Rovensko pod Troskami. Pořídili jsme skupinové foto, došli na náměstí, kde někteří využili služeb infocentra a někteří se občerstvili v místní cukrárně, a po zelené značce vyrazili ku Troskám. V těchto chvílích byla téměř modrá obloha a probouzející se jarní příroda, včetně tradičních roubenek, byla velmi fotogenická. Petrklíče i sasanky byly pro nás neklamným znamením, že jaro je konečně zde a že zima, ač se ještě snaží vystrkovat drápky, do budoucna nemá šanci. Prošli jsme kolem železniční zastávky Ktová, překonali rušnou státní silnici i říčku Libuňku a vystoupali na úpatí skalních útvarů. Prohlédli si zbytky hradu a pokochali se nádherným rozhledem do kraje z Baby i z Panny. Občerstvili se v restauraci hotelu pod hradem, i když na posezení na venkovní terase to nebylo. Kolem 13. hodiny jsme opět vyrazili na trasu. Sešli do malebného údolí Žehrovky k rybníku Doly a pokračovali stále po zelené a přes ves Stéblovice dorazili do rodiště Fráni Šrámka. Byl ještě čas prohlédnout si náměstí, občerstvit se v cukrárně a poté dojít k vlakovému nádraží.
Ve vláčku jsme ještě výlet zhodnotili a po přestupech v Mladé Boleslavi a Kolíně se krátce před 19. hodinou spokojení rozloučili opět na hlavním nádraží v Pardubicích.
Zaznamenal: David Šebesta, vedoucí akce

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

Pardubická sportovní organizace ČSTV

 PROXIM s.r.o.

 

 Retia

 

 

Přihlášení