Přes Horákovu kapli do Ústí 14.5.2016

Skupinové foto --- autor: vedoucí výletu U Horákovy kaple --- autor: vedoucí výletu Dva turisti a jedna houba --- autor: vedoucí výletu Na letošní máj jsem si stejně jako před rokem připravil výlet do malebné krajiny podhůří Orlických hor pouze s tím rozdílem,

že jsme do Ústí nad Orlicí nešli ze Žamberka, ale z Letohradu, a nešli jsme přes Žampach, ale přes Dolní Dobrouč a Horákovu kapli. Předpověď počasí slibovala příjemné oblačné počasí, které se mělo během dne vylepšovat, pouze s možností přeháněk. Přihlásilo se mi 8 turistek, nakonec se nás v sobotu ráno na hlavním nádraží pod odjezdovou tabulí sešlo 11, další 2 turistky přistoupily v Pardubičkách, celkem nás tedy vyrazilo 13. 

Vyjeli jsme v 7:31 přímým vláčkem až do Letohradu, kde jsme byli krátce před devátou. Pořídili jsme skupinové foto a vyrazili na trasu. Pod letohradským zámkem jsme si vyfotografovali bustu velkého českého génia Járy Cimrmana a namířili si to po červené turistické značce směr Ústí nad Orlicí. Prošli jsme letohradským předměstím Kunčice, vystoupali na návrší Hrklice a občerstvili se vodou z pramene Vápenka. Sešli jsme nejprve do údolíčka a poté na silnici a podél Dobroučky došli do Dolní Dobrouče, kde jsme odbočili k místnímu pohostinství Lidový dům, kde jsme měli zamluvený oběd a občerstvení. Po delší pauze jsme pokračovali v cestě. Venku se mezitím vyčistila obloha a vylezlo slunko. Naše stoupání k Horákově kapli provázeli projíždějící cyklozávodníci, kteří nám dělali společnost i na křížové cestě i před samotnou kaplí. I zde jsme poseděli a občerstvili se léčivou vodou z pramene u kaple. Poté nás čekalo mírné stoupání, největší na trase, s výhledy na Králický Sněžník, Suchý vrch a Bukovou horu. I houby jsme našli. Minuli jsme odbočku na vrchol Strážný a poté jsme již převážně po rovině došli k ústeckému letišti a poté i do Ústí. Ještě jsme se občerstvili v místní restauraci, prohlédli si a vyfotografovali secesní Hernychovu vilu (sídlo regionálního muzea) a přes náměstí a centrum města došli k nově zrekonstruovanému nádraží, kde jsme v 16:23 nastoupili do rychlíku Macocha a zhruba o půl hodiny později se spokojení rozloučili na hlavním nádraží v Pardubicích. Výlet se nám vydařil. Příští rok připravuji třetí pokračování, tentokrát přes Lanšperk. 

Zaznamenal: David Šebesta, vedoucí akce  

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení