Pernštejnské rybníky v okolí Lázní Bohdaneč

Attachments:
Download this file (Propozice rybníky Bohdaneč 2020.doc)Propozice
Cyklovýlet v neděli dne 3. května 2020
Vedoucí: Zdeněk Pražák, tel. 776065721, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odjezd v 9:00 od Zimního stadionu; výlet není vhodný pro silniční kola.
Cílem našeho dnešního cyklovýletu bude seznámení se se zbytky rybniční soustavy budované již od 12. st. v okolí Pardubic, pojedeme k rybníkům směrem východně od Pardubic.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT,spolek odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové a nečlenové KČT jsou pojištěni během organizované akce, člen KČT i během organizované dopravy na akci u pojišťovny VZP, a.s. od 1.2.2019, IČO 271 16 193. Číslo pojistné smlouvy je 1310001770
Cílem našeho dnešního cyklovýletu bude seznámení se se zbytky rybniční soustavy budované již od 12. st. v okolí Pardubic. Největšího rozmachu zdejší rybníkářství dosáhlo za panství Pernštejnů v letech 1491 – 1560, kdy bylo větší a významnější než rybníkářství rožmberské v jižních Čechách. V držení Pernštejnů jen na pardubicko-kunětickohorském panství bylo 235 rybníků, ze kterých se do současnosti zachoval jen malý zbytek. Při našem cyklovýletu se seznámíme s dochovanými rybníky směrem východně od Pardubic.
Odjezd v 9:00 od Zimního stadionu, pojedeme přes Doubravice k Pohránovskému rybníku a dále po žluté do Pohránova. Pokračujeme přes Hrádek k písníku Oplatil (z původního rybníka Oplatil se zachovala hráz, po které vede silnice do Hradce Králové). Poté přejedeme k lesním rybníkům Ostřice a dále po cyklostezce do Dolan k rybníku Matka a Bohdanečskému rybníku. Poté se vrátíme okolo Zábranských rybníků ke mlýnu v Lázních Bohdanči a k ornitologické pozorovatelně na Bohdanečském rybníku. Dále pokračujeme lesní cestou k lesním rybníčkům Truhličky a Jílovky. Přejedeme po hrázi mezi rybníky Tichý a Skříň k odbočce k rybníku Udržal a k rybníku Rozhrna. Pak pojedeme po cyklotrase 4274 okolo rybníku Trhoňka do Vlčí Habřiny, dále po cyklotrase 4273 k rybníku Černý Nadýmač. Pokračujeme po cyklotrase 4272 k Sopřečskému rybníku a dále po silnici do Strašova k Strašovskému rybníku, dále přes Přepychy a Vápno do Žáravic k rybníku Švihov. Odtud pojedeme přes Rohovládovu Bělou zpět do Pardubic. Celkem najedeme asi 70 km.
Výlet není vhodný pro silniční kola. Občerstvení bude možné až v závěru v Rohovládově Bělé nebo v Lázních Bohdanči.        
Zdeněk Pražák, tel. 776065721, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení