Cestou necestou k soutoku Orlic

Výlet: cykloturistická akce v neděli 10. června 2012
Vedoucí: Bohouš Vacek
Sraz: v hale nádraží ČD v 7.15 hodin, odjezd spěšným vlakem v 7.32 hodin do Chocně (8.00 hod.)
Orlice

Trasa 80 km: Choceň – Dolní Jelení – Bororádek – Albrechtice nad Orlicí - Vysoké Chvojno – Hoděšovka – Býšť - Drahoš – Choteč – Sezemice – Kunětice – Pardubice

TKSP pořádá v neděli 10. června 2012 cykloturistickou akci
CESTOU NECESTOU K SOUTOKU ORLIC
Akci připravil a vede: Vacek Bohuslav s kvalifikací vedoucí PT.
Spěšným vlakem v 7.32 hodin do Chocně (8.00 hod.), sraz v hale nádraží ČD v 7.15 hodin.
Orlice je největší východočeský přítok Labe. V převážné délce svého toku je tvořena říční dvojicí – Divokou Orlicí, která pramení v rašeliništních v Polsku a Tichou Orlicí pramenící na temeni Jeřábu v Jesenické oblasti. Zatímco délka toku spojené Orlice měří pouze 35 km, obě zdrojnice jsou podstatně delší – Divoká Orlice překonává vzdálenost 99,3 km. Tichá Orlice pak 107, 5 km.
V roce 1996 byl vyhlášen Přírodní Park Orlice. Svoji rozlohou 11 462 ha patří k nejrozsáhlejším chráněným územím této kategorie nás. Byl zřízen za účelem chránit vzácně zachovanou říční nivu, neboť na rozdíl od jiných našich řek unikla Orlice drastickým regulačním zásahům. Park sleduje tok Divoké Orlice od hranice CHKO Orlické hory v Klášterci nad Orlicí, tok Tiché Orlice od Mladkova po soutok obou Orlic a spojenou Orlici až do Hadce Králové v délce 200 km. V podhorských partiích má podobu úzce sevřených řečišť, na dolních tocích se výrazně otevírá do polokulturní krajiny s loukami i porosty měkkých luhů s bažinami, s olší, vrbou a dalšími dřevinami. Jsou zde zachovány četné meandry, slepá ramena a odstavené tůně.
Popis trasy:
Choceň – Dolní Jelení – Bororádek – Albrechtice nad Orlicí - Vysoké Chvojno – Hoděšovka – Býšť - Drahoš – Choteč – Sezemice – Kunětice – Pardubice, asi 80 km .
Mapa např. Schocart č. 128 – „Pardubicko Železné hory“
Údaje o trase: Délka do 80 km, náročnost 3 z 5, nižší převýšení, pro všechny typy kol, zpevněný a dobře sjízdný povrch i za mokra. Akce, během které je nutno dodržovat „Kodex cyklisty“ (jezdi pouze po povolených cestách, nezanechávej stopy, ovládej své kolo, dávej přednost ostatním, buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku, jednej s rozmyslem) je určena pro disciplinované cykloturisty.
Samozřejmostí je povinné vybavení jízdních kol a respektování „Zákona o silničním provozu“.
Zajímavosti na trase:
Borohrádek: Empírový zámek z. r. 1816 namístě bývalé tvrze, dnes účelově využit. Klasicistní radnice je z let 1851-52, raně barokní kostel z let 1669-73, zařízení barokní a rokokové. Na hřbitově dřevěná hranolová zvonice.
Choceň: Původně renesanční zámek z let 1562-74 přestavěn po požáru r. 1829 J. Kochem a B. Stachem.Rozsáhlý park s lipovou alejí.Přírodní rezervace Peliny – opukové stěny s nálezy zkamenělin z doby křídové, vzácná květena.
Plánované zastávky: Choceň, Borohrádek, soutok Orlic a další vždy po dohodě.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení