Za svatým Vojtěchem z Kolína do Libice

Attachments:
Download this file (Vojtěch 2017.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem dne 1.4.2017
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Ráno odjezd v 7,38 z nádraží v Pardubicích vlakem do Kolína.
Při tůře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin. Trasa 18 km.
Základy Slavníkovského kostela v Libici  --- zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1klady_Slavn%C3%ADkovsk%C3%A9ho_kostela_v_Libici.jpg

 

Propozice

Ráno odjezd v 7,38 z nádraží v Pardubicích vlakem do Kolína s příjezdem v 7,58. Sraz na nádraží v 7,15 – dohoda o společné jízdence. Z nádraží v Kolíně půjdeme do centra města, prohlédneme si katedrálu sv. Bartoloměje a Práchovnu. Poté půjdeme po červené značce a lesoparkem Borky po Ns Borky (5,3 km). Pokračujeme po červené na Klavarský jez (6,8 km) přes rozcestníky PR Veltrubský luh (9,0 km), PP Bezedná – Tonice (11,0 km) a PR Libický luh (13,5 km) k mostu u Libice nad Cidlinou (15,9 km). Pokračujeme po cyklostezce na slavníkovské hradiště (16,7 km) a po jeho prohlídce na nádraží v Libici (18,0 km). Odjezdy vlaků 16,15 a dále v hodinových intervalech s přestupem v Kolíně.

Zajímavosti na trase

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině třináctého století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve čtrnáctém století byl pak Petrem Parléřem vybudován zcela nový, vysoký, „katedrální“ chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. V druhé polovině 19. století vedl architekt Josef Mocker rozsáhlou puristickou přestavbu chrámu (podobně jako u pražského chrámu sv. Víta nebo hradu Karlštejna). Za tímto účelem byl roku 1878 založen Spolek na dostavění děkanského chrámu v Kolíně. Obnova byla dokončena roku 1910. V roce 1945 byl kostel poškozen výbuchem bomby při náletu. Generální rekonstrukce byla zahájena roku 1963 a trvá dodnes.

 

Práchovna je předsunutá součást městského opevnění na pravém břehu Labe. Pochází z 15. století. Později sloužila jako sklad střelného prachu.

 

Přírodní rezervace Veltrubský luh byla vyhlášena roku 1985. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů a mokřadů. Geomorfologicky náleží středolabské tabuli.

 

Tonice-Bezedná je přírodní rezervace, byla vyhlášena roku 1985 a nachází se v katastrálním území obce Velký Osek. Důvodem ochrany je systém tůní s leknínem bílým a mokré louky s bohatou květenou.

 

Libický luh je národní přírodní rezervace v okresech Kolín a Nymburk ležící na soutoku řek Cidliny a Labe. Rezervace obsahuje nejrozsáhlejší souvislou oblast lužních lesů v Čechách. Bezprostředně souvisí s bývalým slavníkovským hradištěm v Libici nad Cidlinou, jemuž poskytovala přirozenou ochranu. Nejnověji byla rezervace zařazena do evropské sítě Natura 2000 jako evropsky významná lokalita Libické luhy. Její rozloha činí asi 446 hektarů, ochranné pásmo má plochu 46 ha. Je ve správě CHKO Kokořínsko. Část lužního lesa zvaná Havrany o rozloze 31,3 hektarů byla roku 2008 prohlášena bezzásahovým územím.

 

Slavníkovské hradiště - Od konce 8. století se u Libice nad Cidlinou nacházelo slovanské blatné hradiště. Bylo vybudováno ve strategicky výhodné poloze při soutoku Cidliny s Labem, kde bylo obklopeno lužními lesy. V první polovině 10. století je hradiště za bojů Čechů se Zličany poškozeno ale po polovině 10. století nastává rozvoj celého hradiště spojený se jménem knížete Slavníka, zakladatele rodu Slavníkovců. První písemná zmínka o Libici pochází z Kosmovy Kroniky české a vztahuje se k úmrtí knížete Slavníka v roce 981. Podle legend se v Libici narodil druhý pražský biskup Svatý Vojtěch. Na Libici bylo sídlo jeho bratra Soběslava, který začal vést samostatnou zahraniční politiku a dostal se do sporu s Přemyslovci, kteří v roce 995 využili jeho nepřítomnosti a dobyli libické hradiště a vyvraždili přítomné členy rodu Slavníkovců. Libické hradiště se stalo jedním z center přemyslovské hradské správy, připomíná se ještě v letech 1108, kdy zde byli na rozkaz knížete Svatopluka vyvražděni Vršovci a v roce 1130 se ještě připomíná jako centrum hradské správy. Poté je hradiště opuštěno a Libice se stává pouhou poddanskou vsí patřící klášteru Sv. Jiří v Praze.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení