Český kras a Brdy

Attachments:
Download this file (český kras 2017.doc)Propozice
ZRUŠENO: pro malý zájem (pouze 16 zájemců) jsem nucen zrušit zájezd. 
Autokarový výlet s ubytováním v Řevnici ve dnech 29. 4. – 1. 5. 17
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Ubytování na palandách ve čtyřlůžkových chatkách  (viz dále).
Letecký pohled na zříceninu hradu ---zdroj:J.Jiroušek, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C5%99%C3%ADcenina_Valdek_v_Brdech_-_leteck%C3%BD_pohled.jpg

 

Je dobré mít s sebou mapy KČT č. 33 „Křivoklátsko a Rakovnicko“, č. 36 „okolí Prahy západ“ a č. 38 „Hřebeny a Slapská přehrada“.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2017 oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné. 

Ubytování je zajištěno na palandách ve čtyřlůžkových chatkách se sprchou a sociálním zařízením v objektu JEKA CS v Řevnicích. Je třeba si sebou vzít vlastní povlečení nebo spací pytel. Cena za ubytování je 120 Kč/noc, tj za dvě noci celkem 240 Kč. Ještě upozorňuji na nutnost placení poplatku za pobyt - platí všichni ve věku 18 - 70 let 14 Kč na osobu a nocleh tj. celkem 28 Kč, které vyberu v autobuse.

Večeřet je možné v restauracích v Řevnicích. Na přípravu snídaně z vlastních zásob je v objektu možné využít jídelnu s vybavenou kuchyní. 

Při tůrách se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin.

Cena za výlet bude podle počtu zájemců následující: 16 zájemců – 1130 Kč, 20 zájemců – 1100 Kč, 25 zájemců – 930 Kč, 30 zájemců – 810 Kč, 31 zájemců – 830 Kč, 35 zájemců – 760 Kč, 39 zájemců – 710 Kč, 40 zájemců – 740 Kč, 45 zájemců – 690 Kč.. Tyto ceny jsou pro nečleny TKSP včetně ubytování. 

Dospělí členové TKSP si od uvedených cen odečtou 150 Kč a děti členů TKSP do 18 let 360 Kč. 

Přesnou částku, kterou budu vybírat ve středu dne 19.4.2017 od 15 – 16 hodin ve Spolkovém domě ještě upřesním mailem podle počtu zájemců.

Propozice

29.4.2017

Ráno odjezd v 6,30 od zimního stadionu 120 km přes Jirny a Uhřiněves do Lhoty u Dolních Břežan (příjezd cca v 9,00). Zde vystoupíme z autobusu, který přejede do Davle. My půjdeme po modré značce na rozcestí Hradiště (1,5 km), pokračujeme cca 0,7 km po zelené, poté půjdeme neznačenou lesní cestou na vyhlídku Arcibiskupský altán  (2,5 km), odtud po žluté na akropoli keltského oppida Závist (3,3 km) a dále na rozcestí Hradiště odkud půjdeme dále po žluté do Károvského údolí (5,6 km). Pokračujeme po červené přes železniční zastávku Jarov na Zvolskou homoli (9,0 km). Z vyhlídky půjdeme dále po červené na zastávku Vrané nad Vltavou (10,2 km) a dále pokračujeme přes Novou Březovou a Oleško do Davle (18 km) na autobus, kterým odjedeme na ubytování do Řevnic. Předpokládaný odjezd z Davle po 17,00, příjezd do Řevnic v 18,00. Z Vraného lze do Davle přejet vlakem.

30.4.2017

Ráno odjezd autobusem v 7,45 do Komárova (příjezd 9,00). Po vystoupení autobus přejede do Lhotky. My půjdeme po NS Okolím Komárova do Mrtníku (1,6 km) a dále po zelené a žluté na zříceninu hradu Valdek (5,0 km). Po prohlídce zříceniny pújdeme po žluté a zelené na rozcestí Krejčovka (7,0 km) a po zelené přes rozcestí Sýkorky do Křešíny. Pokračujeme po NS Z Jinců na Olymp Brd přes Rejkovice (13,0 km) na Plešivec (15,0 km) a dále do Lhotky na autobus (18,0 km). Odjezd po 17,00, příjezd do Řevnice po 18,00.

1.5.2017

Ráno odjezd v 8,00 autobusem (45 km, 9,00 hod) přes Karlštejn, Srbsko a Beroun do Karlovy vsi. Zde vystoupíme a autobus přejede do Skryjí, kde na nás počká. My půjdeme po neznačených lesních cestách Pod Malou a velkou pleš (5,0 km). Po prohlídce skal na Velké a Malé Pleši půjdeme okolo Kouřimecké rybárny na rozcestí pod vrcholem Roudný (9,0 km) a dále údolím podél potoka na hrad Týřov (11,0 km). Po prohlídce zříceniny půjdeme po žluté značce do Skryjí k autobusu (14,0 km). Předpokládaný odjezd po 17.00 a příjezd do Pardubic okolo 20,00.

 

Zajímavosti na trase

29.4.2017

Arcibiskupský altán – vyhlídka s výhledem na Zbraslav, Zbraslavský klášter a údolí Vltavy

 

Oppidum Závist - bylo při rozloze 170 ha největším u nás, jeho valy byly 9 km dlouhé a zahrnovalo vrcholy Hradiště a Šance oddělené hlubokým Břežanským údolím, do nějž se terén prudce svažuje. Vrchol Hradiště byl osídlen již v době kamenné; rozlehlé oppidum zahrnující oba kopce přecházejíc údolí zde bylo založeno počátkem doby laténské, tedy kolem r. 500př. n.l. Chránily je zdi z kamene kladeného nasucho zezadu zpevněné tělesem z hlíny a štěrku, z nichž se dochovaly právě tyto valy; před valem byl v některých místech vykopán příkop až 10 m hluboký. Konec oppida souvisel s příchodem Germánů do budoucích Českých zemí nedlouho po přelomu letopočtu.

 

Zvolská homole - Skalnatý vrch Homole s přírodní rezervací Zvolská homole tvoří pravý břeh Vltavy na území Zvole nad Vraným nad Vltavou, je součástí přírodního parku Střed Čech. Svůj název má podle nedaleké obce Zvole a podle tvaru skály, tyčící se nad hladinou Vltavy. Ze skály, která nad Vltavu vyčnívá, je velký rozhled jak na Vrané, tak na nejjižnější části Prahy.

 

30.4.2017

Hrad Valdek – je zřícenina raně gotického hradu ze 13. století s mladšími dostavbami, nacházející se v katastrálním území Chaloupky v Brdech, na jihozápadním spočinku (či spíše postranním vrcholku) kopce Berance. V roce 1346 byl hrad obléhán, od dob třicetileté války je pustý. Dochovaly se rozsáhlé části opevnění, věž a zbytky renesančně upraveného paláce z 16. století. Pod hradem směrem k potoku se nachází kamenné moře.

 

Plešivec – leží v Brdské vrchovině, v severní části Třemošenské vrchoviny, nad údolím Litavky. Jde o velmi výrazný vrch s dobrými rozhledovými možnostmi zejména na západ - do oblasti tzv. Středních Brd, ale z několika míst i k severovýchodu, do oblasti Českého krasu a na Hřebeny. Na vrcholu se nacházelo rozsáhlé (57 ha) hradiště z pozdní doby bronzové, jedno z největších v Čechách, jehož zbytky se zde na několika místech ještě dochovaly. Nejvýznamnějšími rozhledovými body jsou Čertova kazatelna v blízkosti vrcholu a Krkavčí skály v jeho jihovýchodních svazích.

 

1.5.2017

Národní přírodní rezervace Velká Pleš byla vyhlášena roku 1984 a rozkládá se nad pravým břehem řeky Berounky zhruba 2 až 3 kilometry západně od obce Branov. Hlavním předmětem ochrany je bezlesí vrcholových partií dvou kopců (Velká Pleš, 500 m, a Malá Pleš, 452 m), tzv. pleše, konkrétně primitivní půdy, společenstva skalních spár, xerofilní trávníky a suťové lesy na svazích. Pleše jsou místem výskytu řady reliktních druhů rostlin i živočichů, zvláště bezobratlých.

 

Kouřimecká rybárna je samota a bývalé obydlí převozníka, které se nachází na Berounce 3 km od Luhu, nedaleko Branova, k němuž katastrálně přísluší. Nachází se na louce pod Čertovou skálou a v blízkosti roste památný dub. V současné době je chráněna jako kulturní památka.

 

Týřov (německy Angerbach) je zřícenina významného hradu Českého království. Nachází se v CHKO Křivoklátsko v katastru obce Karlova Ves na ostrožně nad soutokem Úpořského potoka a řeky Berounky v nadmořské výšce okolo 310 m n. m. Okolí hradu je chráněno jako národní přírodní rezervace Týřov. Týřov je hrad kastelového typu postavený ve 13. století podle importovaného francouzského vzoru.

 

Skryje - Obec se nachází v okrese Rakovník, kraj Středočeský, v CHKO Křivoklátsko, na návrší nad pravým břehem řeky Berounky zhruba 16 km jižně od Rakovníka. Žije zde asi 160 obyvatel. První písemná zmínka o vsi Skryje (Scringe) pochází z roku 1229.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení