Za Číhošťským zázrakem

Attachments:
Download this file (Propozice Za Číhošťským zázrakem a ke středu republiky.doc)Propozice
Peší výlet do Posázaví vlakem v sobotu dne 24. června 2017
Vedoucí: David Šebesta
Sraz: 7.40 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (kvůli jízdence)
Odjezd:  7.58 z Pardubic hl. n. (Kolín odj. 8.46, Světlá n/S 10.16) do Smrčné (příj. 10.27)
Autor: vedoucí výletu

 

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo přesáhnout pro 1 osobu 175 Kč

   Pěší výlet do Posázaví s dopravou vlakem v sobotu 24. června 2017

 

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude vesnička Číhošť, známá hlavně díky knězi Josefu Toufarovi, umučenému L.P. 1950 komunistickou Státní bezpečností v souvislosti s tzv. Číhošťským zázrakem. Zatímco život i smrt kněze Toufara jsou poměrně dobře zdokumentovány a nepanují zde v podstatě žádné pochybnosti, samotný Číhošťský zázrak zůstává i po téměř 70 letech nevysvětleným úkazem a tedy záhadou. I když se pochopitelně, zvláště po roce 1989, o události zajímala celá řada historiků a badatelů, žádné z možných vysvětlení (1. jev zinscenoval opravdu kněz Toufar, 2. jev zinscenovala StB, 3. jev byl vyvolaný působením fyzikálních zákonů, např. průvanem či zemětřesením, 4. jednalo se o jev nevysvětlitelný známými fyzikálními zákony, tedy o zázrak v pravém smyslu slova, 5. byla to forma davové sugesce) se dnes nejeví jako pravděpodobné, natož prokázané. Dále navštívíme poutní místo Studánka s křížovou cestou u Horního Nezdína a Geografický střed České republiky, údajně vypočtený geodetickými metodami a tedy přesně. Po celý den se budeme pohybovat mimo civilizaci v mírně zvlněné krajině Českomoravské vrchoviny. Celkem ujdeme 19 km.

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 43 Střední Posázaví (nejnovější je vydání z roku 2015)

Odjezd: 7.58 z Pardubic hl. n. (Kolín odj. 8.46, Světlá n/S 10.16) do Smrčné (příj. 10.27)

Sraz: 7.40 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky)

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo přesáhnout pro 1 osobu 175 Kč

Trasa: Vystoupíme společně na železniční zastávce Smrčná (pravidelný příjezd 10.27), kousek se vrátíme, překročíme železniční trať a po M, od níž se vzápětí odpojí Č, vystoupáme do vsi Leštinka, kde překřížíme státní silnici, a pokračujeme stále za mírného stoupání do Benetic (3 km), kde se přidá Ž, a my po souběhu obou značení zahneme nejprve po silnici doleva a poté na lesní cestu doprava. Na rozcestí, kde se obě značení rozcházejí (+1 km), pokračujeme stále rovně po M. Dojdeme na silnici, pokračujeme doleva a dojdeme do Opatovic (+1,5 km, celkem 5,5 km). Na křižovatce silnic pokračujeme doprava, ale vzápětí za vsí ze silnice odbočíme doleva a pokračujeme do lesa kolem Poutníkovy studánky ke Svěcené studánce s křížovou cestou (poutní místo,+2,5 km). Zde se stočíme doprava a přes Horní a Dolní Nezdín a Horní a Dolní Prosíčku dojdeme do Číhoště, hlavního cíle naší cesty. Zde nahlédneme do gotického kostelíka Nanebevzetí Panny Marie, povíme si něco o Číhošťském zázraku a pokračujeme na konec vsi ke Geografickému středu naší republiky (+4,5 km, celkem 12,5 km). Odtud pokračujeme doprava a přes Kynice (+1,5 km) a Dobrnice (+3 km) dojdeme do Leštiny u Světlé, kde se občerstvíme v hospůdce U černého rytíře (domluveno), odkud je to již jen pár kroků k železniční stanici (+2 km, celkem 19 km).

V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.

 

 

Odjezd domů:

 

Leština u Světlé odj.                                                                                                            17.46                                                                                      19.58

 

Kolín příj./odj.                                                                                                                         18.36/18.59                                                   20.47/21.37

 

Pardubice hl.n. příj.                                                                                                 19.19                                                                                      21.59

 

 

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                                                                                                                                                                         24. května 2017

Zajímavosti po trase:

Smrčná – ze starého mlýna byla zřízena v roce 1910 brusírna dřeva a výrobna bílé dřevité lepenky. Obec je východiskem do přírodní rezervace Stvořidla. U vsi se nachází smírčí kříž s jednoduchou rytinou maltézského kříže.


Horní Nezdín – jjv. od vsi, v místě zv. Studánka, se nachází kaple z roku 1929 s litinovým křížem z 18. století a křížovou cestou z roku 2004.


Číhošť - obec ležící na SZ okresu Havlíčkův Brod, 7 km sv. od Ledče nad Sázavou. Patří mezi nejstarší obce na Ledečsku. Má 315 obyvatel (2014) a její katastrální výměra činí 1628 ha. O osadě se zmiňuje Hájkova kronika již k roku 1140. První doložená zmínka o Číhošti pochází z roku 1347 v souvislosti s blatnou tvrzí, která se rozkládala východně od obce. V tomto roce se zde připomíná Ctibor z Číhoště prodavší 3 lány a hospodu v Tupadlech křížovnickému klášteru v Drobovicích. V této době je již připomínán gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie s dochovanou žebrovou klenbou, uváděný v roce 1350 jako farní v děkanátu německobrodském. V průběhu 15. a 16. století se v okolí dolovalo stříbro. V roce 1500 se Číhošť dostává do majetku Michala Slavaty z Chlumu a Košumberka. Roku 1578 bylo zdejší panství připojeno k Ledči, jejímž majitelem byl Jaroslav Trčka z Lípy. Od této doby byla Číhošť nedílnou součástí panství ledečského, podobně jako například obec Kožlí (dnes zatopená vodami vodní nádrže Želivka). Kostel s farou stával již v době předhusitské, později fara zanikla a za Josefa II. byla opět obnovena. U kostela stojí pomník zdejšího faráře Josefa Toufara (1902-50), jedné z obětí totalitního režimu v souvislosti s tzv. Číhošťským zázrakem v roce 1949. U vsi se nachází pomník označující geometrický střed České republiky. Ve vsi je malé hasičské muzeum, součástí jeho sbírek jsou dvě historické hasičské stříkačky.


Obec proslavil tzv. „Číhošťský zázrak“, dosud nevysvětlený pohyb kříže na hlavním oltáři, ke kterému došlo 11. a 25. prosince 1949. V obci byl 22. února 1990 slavnostně odhalen pomník kněze Josefa Toufara, který byl v době Číhošťského zázraku v Číhošti farářem a kterého příslušníci StB během „vyšetřování“ události umučili k smrti. Roku 2015 byly ostatky, identifikované jako Toufarovy, pohřbeny v hrobce číhošťského kostela (uložení v chrámu Nanebevzetí Panny Marie, přímý přenos ČT2 na slunečnou neděli 12. července 2015) za účasti tisíců věřících i zahraničních hostů. Doprovodnou mši, při níž ležela u rakve mučedníka kytice prezidenta Zemana a jeho choti, celebroval královéhradecký biskup Jan Vokál.


Geografický střed České republiky - v katastru obce byl geodeticky zaměřen střed České republiky. Tento bod byl určen několika nezávislými zdroji. Nalézá se asi 400 m sv. od kostela. Jeho zeměpisné souřadnice jsou: 49°44′38″ s. š., 15°20′19″ v. d. Je to vlastně těžiště plochy vymezené státní hranicí, přičemž není brán v úvahu rozdíl nadmořských výšek. Na místě těžiště v nadmořské výšce 527,9 m byl 12. prosince 2006 vztyčen pamětní kámen.


Borovina – vrch (585 m) jv. směrem od Číhoště, ze kterého je možný rozhled do širokého okolí. Za příhodných podmínek je možno odtud vidět i Sněžku (1603 m).


Dobrnice – raně barokní kostel Všech svatých z roku 1685, upravený v roce 1895. Roste zde památný dub letní (obvod kmene 445 cm, výška 27 m, stáří 150-200 let).


Leština u Světlé – památkově chráněný malý roubený špýchar asi z roku 1567. V 18. a 19. století fungovaly v okolí 3 sklárny (Stará a Nová Chraňbože a Dvorek). V obci a severně u silnice do Nové Vsi se nacházejí obelisky na paměť bojů partyzánské brigády M. J. Husa v roce 1945.

Děkujeme sponzorům, za jejichž finanční podpory se akce odboru KČT Synthesia Pardubice uskutečňují

 

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení