Ze Žirče přes Betlém a Kuks do Jaroměře

Attachments:
Download this file (Žireč 2017.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem dne 22.7.2017
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Při tůře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin. 
Ráno odjezd v 7,36 z nádraží v Pardub. vlakem. Sraz na nádraží v 7,15
Kuks ---zdroj: Melechovsky http://www.panoramio.com/photo/42638372

 

Propozice

Ráno odjezd v 7,36 z nádraží v Pardubicích vlakem s přestupy v Hradci Králové a Jaroměři s příjezdem do Žirče v 8,36. Sraz na nádraží v 7,15 – dohoda o společné jízdence. Ze zastávky Žireč sejdeme dolů do vesnice Žireč a prohlédneme si zvenčí zámek, kostel Sv. Anny a kapli Svaté Trojice. Po prohlídce Žirče půjdeme zpět na zastávku a dále po žluté přes Braunův Betlém do Kuksu. Po prohlídce nově zrekonstruovaného areálu hospitalu Kuks půjdeme po červené značce Brod a Heřmanice do Jaroměře na vlak. Celkem ujdeme asi 16 km. Kdyby však někdo nemohl ujít celou trasu, tak je možnost po ujití cca poloviny odjet vlakem z Kuksu. Odjezdy vlaků z Jaroměře jsou 15:02, 15:42, 16:18 a dále.

 

Zajímavosti na trase 

Zámek Žireč - Historie zámku v Žirči sahá až do 14. století, kdy zde stála kamenná tvrz. Ta byla po roce 1581 rozšířena a renesančně přestavěna Adamem Zilvarem z Pilníkova. Později panství s celou tvrzí připadlo rodu Trčků. Klíčovým momentem v historii zámku je rok 1634, kdy bylo panství Trčkům zabaveno kvůli spojitosti s tehdy pronásledovaným Albrechtem z Valdštejna a prodáno za 120 tisíc zlatých jezuitům. Ti zde zřídili noviciát pro své kandidáty a renesanční tvrz postupně opravovali ve stylu baroka. Postupně tak přibylo nové patro, hospodářské budovy a zcela nová konventní budova. V roce 1703 byl vysvěcen nový barokní kostel sv. Anny. ]Po zrušení jezuitského řádu v roce 1773 zámek chátral a roku 1825 ho stejně jako celý městys Žireč zasáhl požár. O následnou rekonstrukci se postarali pánové Martin Wagner a později továrník Josef Ettrich.[8] V roce 1939 koupila bývalou jezuitskou kolej kongregace Nejsvětější svátosti. S nástupem komunistického režimu byly řádové sestry vyhnány a v roce 1961 nechal stát v prostorách zámku zřídit domov důchodců. Po sametové revoluci byl objekt navrácen Kongregaci sester Nejsvětější svátosti, která ho v roce 2001 darovala Hospici Anežky České, dnešní Oblastní charitě Červený Kostelec. V témže roce zde Oblastní charita založila Domova svatého Josefa, který slouží jako jediné lůžkové zařízení pro pacienty vážně nemocné roztroušenou sklerózou. 

 

Kostel sv. Anny v Žirči byl vystavěn v letech 1668–1703. Díky tomu u něj můžeme nalézt prvky raného, vrcholného i pozdního baroka. Po požáru v roce 1825 byl interiér obnoven v duchu klasicismu. U kazatelny se i přes požár zachovaly rokokové prvky. Kostel přiléhá k zámku svým východním okrajem. S rezidencí ho spojuje prostor dřívějšího kostela, kde se zachovaly původní oltáře sv. Františka, sv. Rosálie a sv. Stanislava

 

Kaple Nejsvětější Trojice je římskokatolická baldachýnová kaple v Žirči, části města Dvůr Králové nad Labem. Patří do farnosti Dvůr Králové nad Labem. Vlastníkem kaple je město Dvůr Králové. Kaple je od 3. května 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky. Nachází se v prostoru křižovatky cest k odbočce ve směru k Braunovu Betlému a Hřibojedům. Byla vystavěna v období kolem roku 1726. Původně byla prvním zastavením křížové cesty na Kalvárskou horu pod Betlémem. Kaple prošla začátkem 21. století rekonstrukcí, při níž došlo k nahrazení původních soch kopiemi. Originály jsou vystaveny v reprezentačních prostorech města Dvůr Králové. Za kapličkou byl zrekonstruován pomníček připomínající Adama Zilvára ze Silbersteinu.

 

Areál Nového lesa u Kuksu nazývaný Betlém je unikátní barokní sochařsko-krajinářskou realizací, vytvořenou v letech 1718–1732 za účasti významného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a jeho dílny pro hraběte Františka Antonína Šporka jako širší součást rezidenčního a lázeňského komplexu Kuks. Nachází se v Královéhradeckém kraji mezi městy Dvůr Králové nad Labem a Jaroměř, zhruba 2 km severně od Kuksu a zhruba 1 km od Stanovic, na jejichž katastru leží. Část sochařských prací v Novém lese je řazena k nejkvalitnějším dílům českého barokního sochařství. Od roku 2002 je areál chráněn jako národní kulturní památka.

 

Hospital Kuks - je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské veterány, provozovaný v letech 1744-1938 řádem milosrdných bratří. Vznikl z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka (1662-1738) naproti jeho letní rezidenci s lázněmi a byl určen pro vysloužilce především z panství Choustníkovo Hradiště. Jednalo se o nejvelkorysejší institut svého druhu v pozdně barokních Čechách. Mimořádného významu dodala celému komplexu sochařská výzdoba z dílny Matyáše Bernarda Brauna. V současné době je hospital ve vlastnictví státu (jeho správu vykonává Národní památkový ústav) a je zpřístupněný veřejnosti. Expozice představují zakladatele Kuksu, zdejší barokní umění a historii lékárenství. Od roku 1995 je areál chráněn jako národní kulturní památka České republiky. V letech 2010–2015 prošel hospital generální obnovou za téměř půl miliardy korun. Projekt zvaný Kuks - Granátové jablko financovaly z velké části fondy Evropské unie. Vedle dosavadních expozic zde vzniklo vzdělávací centrum s učebnami, přednáškovým sálem a divadlem, obnovena byla bylinná zahrada a návštěvnické zázemí. Kvalitu opravy a rekonstrukce ocenila Europa Nostra udělením Grand Prix.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení