K bráně do pekel

Attachments:
Download this file (17111 K bráně do pekel propozice.doc)Propozice
Autokarový zájezd 14.10.2017
Vedoucí: Ivana Jehličková
Odjezd v 7.00h z nástupiště č.12 na autobusovém nádraží Pardubice
Ceny:  děti TKSP 160, dospělí TKSP 230, nečlenové 280
Placení:  Ve středu 4.10. v době mezi 15.–16. hod. v ED na Pernšt. nám. 
Hrad Houska --- zdroj: http://www.topmagazine.cz/fakta-x-cesky-hrad-houska-ukryva-se-na-nem-brana-do-pekla/

Potřebná mapa: KČT 1:50 000 č.15

Odjezd v 7.00 h z nástupiště č.12 na autobusovém nádraží Pardubice po trase: Opatovice n/L, Nymburk, Luštěnice, Horky n/Jiz., Chotětov,  Bezno, Boreč, Vrátno, Lobeč, Nosálov, Ráj, Konrádov, Dubá

Zapomenutý hrad s neuvěřitelně zajímavou historií opředenou řadou tajuplných až pekelných pověstí, to je hrad Houska. Říká se o něm, že je nejtajuplnějším hradem v Česku. Je to prý brána do pekel nebo do jiných časů.

 

TRASY:

A: Z autobusu vystoupíme v obci Nosálov a pokračujeme po M zn. přes Vrátenskou horu, na které stojí rozhledna s krásným výhledem. Stále po M zn. na hrad Housku. Z Housky po M zn. do Dolní Housky, kde za restaurací odbočíme vpravo po Z zn. a NS Pískovcová pohádka až k roz. Pod Bořejovem. Zde přejdeme opět na M zn. a pokračujeme Šindelovým dolem, po Kočičím hřbetu pod Velký Buškovický vrch (odbočka na vyhlídku) až k roz. U Kamenného vrchu. Zde vlevo po Z zn. k roz. Panská Ves. Pokračujeme rovně po Ž zn. k roz. Černý rybník (restaurace Černý mlýn). Zde vlevo po NS Dubsko-Kokořínsko až k roz. Nedomovská alej. Dál vpravo po M zn. společně s NS do Dubé.

 Celkem 15 km

 

B: Z autobusu vystoupíme v obci Nosálov a pokračujeme po M zn. přes Vrátenskou horu, na které stojí rozhledna s krásným výhledem. Stále po M zn. na hrad Housku (jako trasa A). Z Housky se vrátíme asi 800 m po M zn až k roz. Pod Lipovým vrchem. Zde vpravo po Č zn. k roz. Pod Drnclíkem. Dál vlevo po Z zn. přes osadu Brusné k roz. Brusné silnice. Tady odbočíme vpravo po C 143 (po neznačené silnici - asi 800 m) k restauraci V Ráji.

Celkem 10 km

 

Občerstvení

trasa A: hrad Houska, rest. Dolní Houska, Nedamov – Černý mlýn, Dubá

B: hrad Houska, rest. V Ráji, Dubá

Hezké zážitky přeje 

Ivana Jehličková   

mobil 723 780 650    

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Děkujeme sponzorům, za jejichž finanční podpory se akce KČT odboru Synthesia Pardubice uskutečňují

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odboru Synthesia Pardubice, plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce (nečlenové) jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s.Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842.

 

Zajímavosti:

Houska je renesančně přestavěný raně gotický hrad, který leží ve východní části Kokořínských lesů. Nechal jej vystavět Přemysl Otakar II. jako významný královský hrad, ale záhy přešel do šlechtického majetku, v němž zůstal až do roku 1924.

Informace praví, že:

hrad Houska proslul zejména legendou kolem svého vzniku. Ve skále, na které byl postaven, byla údajně brána pekel, kterou přicházely do našeho světa zlé síly. Aby jim byl tento vstup znemožněn, byl zde postaven hrad a na místě pekelné průrvy hradní kaple.

O tajemné díře do pekelného chřtánu, který se prý nachází kdesi v hlubinách skal pod hradem Houska, vypráví už dobové prameny z roku 878: „…nalezena jest nedaleko díra jedna ve skále, v kteréžto množství rozličných duchův obývalo, kteříž pomalu více a více lidem tu obývajícím překážku činili a někdy v rozličných hovad tvářnosti proměňujíce se, lidem po cestách chodícím se ukazovali tak hrozně, že tudy lidé nesměli choditi…“

 „Na Housce je nejkrásnější to, že nikdo vám neodpoví na otázku, kde se tu ten hrad vzal, kdo ho postavil a hlavně proč vůbec stojí uprostřed tehdejších středověkých pralesů, kde nebyl život, nevedla tudy hranice, neprocházela obchodní cesta. Z nejstarších kronik zaznívá, že hrad je tu kvůli tomu, aby se odsud cosi, nikdy blíže konkrétněji se nepojmenovává, co to má přesně být, nemohlo dostat ven do okolního světa,“ říká kastelán Konopásek.

Pohyblivé peklo – peklo z lipového dřeva děsí a fascinuje návštěvníky na hradě Houska. Pohybuje se a vypadá stejně krásně jako krkonošské betlémy. Na Housce návštěvníci poznávají, jaké tresty zakoušejí lidé za své hříchy. Ale pozor! Vstupenka do pekla není zpáteční, upozorňuje paní v pokladně.

Rozhledna na Vrátenské hoře - Telekomunikační věž skrývá svou konstrukci pod plechovým pláštěm. Výhled z kryté plošiny ve výšce 25 metrů (z celkových 42 m) stojí vskutku za námahu: k vidění je celá řada českých vrchů Kokořínska, Českého středohoří, Jizerských hor, Krkonoš nebo naše hlavní město Praha.

Ionosférická observatoř Panská ves - V Panské Vsi se na louce nachází několik obřích satelitních antén. Observatoř se podílí na americkém projektu, který zkoumá radiační pásy planety. 

Dubá: První písemná zpráva o městě pochází z roku 1253. Město se nachází v nadmořské výšce 266 metrů. Na území žije 1716 obyvatel. Nenajdete zde žádné rozvinuté průmyslové zóny, na náměstí a v jeho okolí je však dostatek obchůdků, hospůdek a restaurací.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení