Údolím Vavřince do Kouřimi

Attachments:
Download this file (Propozice Údolím Vavřince do Kouřimi.doc)Propozice
Pěší výlet do středních Čech s dopravou vlakem v sobotu 7. dubna
Vedoucí: David Šebesta
Hlavním cílem našeho výletu bude zalesněné údolí potoka Vavřince, pod Kouřimí známého jako Kouřimka. Trasa cca 20 km.
Sraz: 7.40 na hlavním nádraží ČD pod odjezdovou tabulí.
Kouřim --- autor: M. Gojda (2013), Archeologický atlas Čech

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude zalesněné údolí potoka Vavřince, pod Kouřimí známého jako Kouřimka a od soutoku s Bečvárkou u Plaňan vytvářejícího Výrovku. Hned na počátku trasy mineme také stejně pojmenovaný Vavřinecký rybník u stejnojmenné vsi s výrazným kostelem. Navštívíme a výlet zakončíme v jednom z nejstarších měst Čech, městě Kouřimi, pamatujícím již první Přemyslovce. S účastníky mých výletů jsme již několikrát navštívili Rychnov nad Kněžnou a vzdali hold humoristickému románu o klukovské partě z období První republiky Bylo nás pět, v níž autor Karel Poláček vzpomíná na své dětství v Rychnově n/K. Televizní zpracování této klasiky (např. s Dagmar Havlovou v roli maminky hlavního hrdiny Petra Bajzy) však bylo natočeno právě v Kouřimi a blízkém okolí. Celkem ujdeme asi 20 km. Celá trasa je bez výrazných převýšení a prakticky po rovině. Celý den se budeme pohybovat ve středních Čechách v poměrně nízkých nadmořských výškách, kde by nástup jara neměl mít výrazné zpoždění.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odbor Synthesia Pardubice, na rok 2018 a oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842. 

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 42 Kolínsko a Kutnohorsko (nejnovější je vydání z roku 2017)

Odjezd: 8.01 z Pardubic do Hatí (příj. 9.19, přestup Kolín příj./odj. 8.24/8.46) 

Sraz: 7.40 na hlavním nádraží ČD pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky)

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo příliš přesáhnout pro 1 osobu 100 Kč

Trasa: Vystoupíme společně na železniční zastávce Hatě (pravidelný příjezd 9.19). Odtud vykročíme po M po silnici doprava, projdeme stejnojmennou vsí, na dvou křižovatkách  jdeme vždy doleva a stále po silnici kolem rybníka Vavřince dojdeme do stejnojmenné vsi (2,5 km). Projdeme kolem kostela, na hlavní křižovatce silnic jdeme doprava a kousek za obcí odbočíme ze silnice po M doprava. Dojdeme k silnici, po ní kousek doprava, sejdeme do údolí a hned za mostkem odbočíme doleva podél potoka (+2 km, celkem 4,5 km). Dále pokračujeme údolím podél potoka Vavřince přes osady Buda a Davídkov až do Doubravčan (+7,5 km). Zde přejdeme po hlavní silnici doleva potok a za mostem odbočíme stále po M na vedlejší silnici doprava a pokračujeme do Toušic (+3,5 km, celkem 15,5 km), popř. se můžeme pokusit při neblátivosti a schůdnosti terénu přejít na Ž, která vede údolím a dojdeme tamtéž. Z Toušic již dojdeme širším údolím lučními cestami do Kouřimi (+4 km, celkem 20 km). V Kouřimi bude ještě podle nálady možnost prohlédnout si pamětihodnosti města nebo se občerstvit.

V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.

Odjezd domů:

Kouřim odj.    15.57    17.57

Pečky příj./odj.       16.34/16.54           18.34/18.54 

Kolín příj./odj.       17.11/17.38        19.11/19.38

Pardubice hl.n. příj.     18.02 20.02

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

10. března 2018

 

Zajímavosti po trase:

Vavřinec – na návsi stojí novogotický kostel sv. Vavřince, postavený v letech 1876-77 v kombinaci bílého a červeného pískovce podle projektu F. Schmoranze. U obce se nachází rozlehlý Vavřinecký rybník (84 ha). 

Církvice – v obci se nachází zámek vybudovaný na počátku 16. století sázavským klášterem pro případný pobyt mnichů. Z původní stavby se zachovala pouze část obvodového zdiva, dnes je to nevýrazná jednopatrová budova s mansardovou střechou.  

Doubravčany – část města Zásmuky. Na ostrožně zvané Na hradišťatech stávalo slovanské hradiště pravděpodobně již ve střední až mladší době hradištní (800-1200 po Kr.). Nad soutokem Malotického a Vavřineckého potoka v místě zvaném Na šancích stávalo hradiště ze střední doby hradištní (800-900 po Kr.), částečně zničené lomem. Na východním okraji vsi v bývalém lomu, těženém pro dekorační účely, se nachází Přírodní památka Stébelnatá rula (0,03 ha, vyhlášena v roce 1977) – ukázka stébelnaté struktury ruly kutnohorského krystalinika, připomínající zkamenělé dřevo.     

Stará Kouřim – památkově chráněné hradiště o rozloze 44 ha (jedno z našich největších) se rozkládalo na výšině (294 m) na 4 terasách (archeologická lokalita). Vnější val dlouhý 1320 m a vysoký 3-4 m uzavíral celé hradiště. Uprostřed stávala velká trojitá brána. Na nejvyšším místě stávala neobvykle velká stavba 90 x 4 až 6 m, v níž zasedal zlický kníže s družinou. U Libušina jezírka napájeného dešťovou vodou bylo knížecí pohřebiště. Místo bylo osídleno již v mladší době kamenné, mladší době bronzové a mladší době laténské. Hradiště bylo vybudováno v 2. polovině 9. století a v době rozkvětu mělo 200-300 stálých obyvatel. Bylo zničeno náporem Čechů před polovinou 10. století. Na vrcholu stávala původně barokní kaple sv. Víta z roku 1724, do dnešní podoby upravená v roce 1893. Nápadnou dominantou hradiště je rulová skalka označovaná jako Lechův kámen (název se ujal až v 19. století). Podle pověsti zde bylo pohanské obětiště, potom zde byly údajně upalovány čarodějnice. Od Lechova kamene se nabízí rozhled na panoráma Kouřimi a širokého okolí.  

Kouřim – město (1890 obyvatel), od roku 1992 městská památková zóna. Pod Starou Kouřimí založil na konci 13. století český král Přemysl Otakar II. město, které se v roce 1421 přiklonilo k husitům. Velmi dokonalé městské opevnění pochází z 2. poloviny 13. století, v polovině 15. století bylo zesíleno (národní kulturní památka). Vnitřní hradební pás byl zpevněn pravoúhlými baštami (zachovány zbytky 6 bašt) a do 4 světových stran bránami (dochována pouze Pražská brána, dnes o patro snížená). Vnější val byl zpevněn 18 půlválcovými věžemi (část z nich je v základech zachována). Městským opevněním provází naučná stezka (1,25 km, 9 zastavení). Původně raně gotický kostel sv. Štěpána byl postaven kolem roku 1260 (upraven goticky, pozdně goticky, barokně a novogoticky) – trojlodní bazilika se 3 polygonálními presbytáři a 2 mohutnými věžemi. V sousedství kostela se nachází původně pozdně gotická zvonice z roku 1525 s obráceně zavěšenými zvony srdcem vzhůru, přestavěná renesančně v roce 1570 a novogoticky upravená v 19. století J. Mockerem. Na severním okraji města se nachází renesanční hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice z roku 1591 s trojboce uzavřeným presbytářem. V původně gotické radnici upravené v roce 1782 se nachází Muzeum Kouřimska a infocentrum. Na jižním okraji města se nachází skanzen – Muzeum lidových staveb. Obě muzea jsou pobočkami Regionálního muzea v Kolíně. Na Mírovém náměstí stojí rovněž 2 památné jasany ztepilé (obvody kmenů 300 a 350 cm, výška 21 a 22 m). Na městském hřbitově se nachází židovská část z konce 19. století. Na jv. okraji města stávalo v 11.-13. století Hradisko u sv. Jiří se 2 kostely (odtud pocházejí tzv. kouřimští lvi, nejstarší česká románská plastika). Dále jv. od města se nachází Hradiště u sv. Vojtěcha – výšinné sídliště lidu řivnáčské kultury (3000 let př. Kr.), obývané rovněž v pozdní době bronzové (1000 – 750 let př. Kr.) i raném středověku (11.-12. století). 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení