Z Deštného do Opočna

Attachments:
Download this file (Propozice Z Deštného do Opočna.doc)Propozice
Pěší výlet do Orlických hor veřejnou dopravou v sobotu 8. září 2018 
Vedoucí: David Šebesta, 776 823 797, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odjezd: 7.45 z Pardubic  cyklobusem do Deštného v Orlických horách.  
Sraz: 7.30 na autobusovém nádraží Pce, stan. č. 5 (dohodneme se na koupi společné jízdenky)
Opočno

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude město Opočno s nádherným a monumentálním renesančním zámkem patřícím rodu Colloredo-Mansfeld a rozsáhlým historickým městským jádrem a starobylými uličkami. Dalším zámkem na naší cestě bude zámeček Skalka na opukové skále, rovněž patřící soukromému majiteli, ale po restituci nepřístupný. Navštívíme i nedaleký židovský hřbitov. Projdeme se po břehu rybníku Broumar s přírodní rezervací Broumarské slatiny. Dále navštívíme nejvýznamnější středisko letních a zimních sportů v Orlických horách, Deštné, nebo obec Dobré. Několikrát překřížíme údolí Zlatého potoka. Po celý den se budeme pohybovat v malebné krajině Orlických hor a jejich podhůří. Celkem ujdeme 15 či 23 km.  

Výlet je zařazen do kalendáře akcí odboru KČT Synthesia Pardubice a oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842.

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 25 Podorlicko a okolí Babiččina údolí (nejnovější je vydání z roku 2014), č. 27 Orlické hory (2017)

Odjezd: 7.45 z Pardubic přímou linkou cyklobusem do Deštného v Orlických horách (příj. 9.42)  

Sraz: 7.30 na autobusovém nádraží Pce, stan. č. 5 (dohodneme se na koupi společné jízdenky)

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo příliš přesáhnout pro 1 osobu 100 Kč

Trasa: Vystoupíme společně v Deštném, na autobusové zastávce Národní dům (pravidelný příjezd 9.42) a prohlédneme si centrum střediska. Poté vykročíme po souběhu M a Ž a vystoupáme k hotelu Panorama (1 km), kde přejdeme na Č, po níž vystoupáme na návrší s chatou Kukačka (možnost občerstvení). Na rozcestí s M pokračujeme přímo, na rozcestí, kde se oddělují dvě Č, pokračujeme po té vlevo, sejdeme do údolí Koutského potoka a vystoupáme do Rovenských Šedivin k Prázově boudě (+2,5 km, možnost občerstvení). Pokračujeme dále v přímém směru po silnici stále po Č do vsi Rovné (+2,5 km) a poté do Dobrého (+2,5 km, celkem 8,5 km). Bočním údolíčkem sejdeme do údolí Zlatého potoka, které překřížíme, pokračujeme mezi rozptýlenou zástavbou a postupně sejdeme opět do údolí Zlatého potoka, kde mineme nejprve židovský hřbitov a vzápětí na opukové skále zámeček Skalka (+5,5 km), kde se od Č odpojíme a pokračujeme doleva po silnici do Podbřezí k silnici k motorestu. Zde se občerstvíme a je zde možnost výlet ukončit (+0,5 km, celkem 14,5 km) (Bus: 14.23, 16.29 směr Rychnov n/K, 14.38, 15.27 směr Dobruška). Ti, kteří se rozhodnou pokračovat, půjdou po silnici a po cyklostezce do Podchlumí, kde se opět napojí na Č (+1,5 km). Pokračujeme v přímém směru po úpatí Chlumu a sejdeme do Semechnice k rybníku Broumar, po jehož břehu dojdeme na plovárnu (+5 km, možnost občerstvení). Poté již dojdeme na náměstí v Opočně, odkud odjíždí bus (+1,5 km, celkem 22,5 km). V Opočně bude ještě podle nálady možnost prohlédnout si pamětihodnosti města nebo se občerstvit. 

V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.

Odjezd domů:

Opočno, náměstí  odj.  16.18     16.29    17.47     18.29

Opočno, žel. stanice  příj./odj.        17.52/18.00

Týniště n/O  příj./odj.         18.17/18.31 

Hradec Králové hl.n.  příj./odj.   16.55/17.04       17.20/17.3       18.53/19.04     19.20/19.37

Pardubice hl.n.  příj. 17.27        17.57     19.27        19.54

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                 10. června 2018

Zajímavosti po trase:

Deštné v Orlických horách – největší rekreační středisko v Orlických horách. V roce 1362 se připomíná jako dřevorubecká osada zvaná Dešny (farní ves v majetku kláštera Svaté Pole). Barokní dvouvěžový poutní kostel sv. Maří Magdalény z okruhu Alliprandiho z let 1723-26 byl postaven na místě gotického, připomínaného jako farní před rokem 1362. První a nejstarší českou chatou je Alba, pojmenovaná podle říčky Alby, dnešní Bělé. Hotel Národní dům stojí na místě staré německé hospody zv. Deutsches Haus, v roce 1929 byl postaven, rekonstruován v letech 1981-84. Za návštěvu stojí Muzeum zimních sportů, turistiky a řemesel. V Deštném a okolí jsou vyhledávané lyžařské běžecké terény, četné sjezdovky s vleky a dům Horské služby – sídlo oblasti HS Orlické hory. V letech 1992-96 se v Deštném v Orlických horách uskutečnily 4 ročníky mezinárodního sochařského sympozia nazvaného Interlignum, dřevěné sochy jsou volně přístupné v Galerii plastik v přírodě u hotelu Panorama v Deštném-Dříši. V červenci 1998 postihly obec a okolí katastrofální povodně.      

Panorama – v místě dřevěná patrová stavba bývalého stejnojmenného hotelu se zděným přízemím. Původně německý dřevěný hostinec koupil rychnovský advokát JUDr. Jindřich Štemberka (1867-1926), který jej dal v roce 1915 přestavět na českou turistickou chatu. Za přítomnosti Aloise Jiráska byla na Panoramě 31.7.1921 slavnostně odevzdána veřejnosti vyznačená turistická cesta po hřebeni Orlických hor (Jiráskova cesta). U chaty ve svahu byl v roce 1928 zřízen pomník na paměť JUDr. J. Štemberky, zakladatele české turistiky v Orlických horách. V roce 1981 byla na Panoramě odhalena pamětní deska ke 130. výročí narození Aloise Jiráska a k 60. výročí otevření Jiráskovy cesty.   

Plasnický (Deštenský) Špičák – vrch (839 m), v západním svahu se nachází přírodní zajímavost – lom otevřený v roce 1937 pro kamenivo na stavbu opevnění, dnes je těžba zastavena.  

Podbřezí – ves poprvé připomínaná v roce 1388, dominantou je zámeček Skalka. Od konce 17. století žila v Podbřezí početná židovská komunita s vlastní školou a synagogou. V lese při Zlatém potoce se nachází zachovalý židovský hřbitov s 92 náhrobními kameny u hrobů, zakládaných v letech 1725-1906. 

Skalka – na skalnatém ostrohu nad Zlatým potokem stávala od počátku 14. století tvrz, přestavěná koncem 16. století na zámek. V letech 1736-39 byl spolu s kaplí barokně přestavěn podle plánů G. B. Aliprandiho. V polovině 18. století byl rokokově upraven. Zámek není přístupný, pouze v kapli se konají příležitostné výstavy.  

Broumarské slatiny (Louka u Broumaru) – přírodní památka (1,69 ha, vyhlášena v roce 1984) – vlhké přirozené louky s význačným výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin (hlavně vstavačovitých) mezi rybníky Broumar (63 ha) a Semechnický (20 ha). 

Opočno – město leží na jižní větvi Zlatého potoka. První písemná zmínka o Opočně (jméno je odvozeno od slova opuka, která se v místě těžila) pochází z roku 1068 z Kosmově Kronice české (oppidum Opocen). Prvními doloženými majiteli Opočna byli páni z Dobrušky, později psaní rovněž z Opočna, kteří místo získali kolem roku 1350 a na srázu nad Zlatým potokem vybudovali opevněný gotický hrad. V roce 1495 přešel hrad do majetku rodu Trčků z Lípy. Ti v druhé polovině 16. století přestavěli chátrající gotický hrad na renesanční zámek. Posledním pánem z rodu Trčků na Opočně byl Jan Rudolf hrabě Trčka z Lípy (do r. 1634). (Jeho syn Adam Erdman byl 25. února 1634 zavražděn v Chebu spolu se švagrem Albrechtem z Valdštejna.) Trčkovské statky byly zkonfiskovány císařem Ferdinandem II. a téhož roku dostali Opočno v zástavu Jeroným a Rudolf hrabata Colloredové z Waldsee, od roku 1636 pak v léno. Rod Colloredů, později Colloredo-Mansfeldů, držel Opočno až do konfiskace v roce 1942. Dne 17. června 1813 se na opočenském zámku setkal ruský car Alexandr I. Pavlovič s rakouským ministrem knížetem Metternichem, který mu nabídl rakouské zprostředkování s Napoleonem a snažil se ho přesvědčit o rakouských nárocích na Ilyrské provincie na Balkáně. Opočenskou dominantou je renesanční zámek. Hlavní zámecká budova má tři podlaží arkádových lodžií otevřených do obdélníkového nádvoří. Budovu obklopuje anglický park, k němuž přiléhá zámecká obora, kde se chová dančí a mufloní zvěř. Zámek má bohatě vybavené historické interiéry, rozsáhlou sbírku obrazů, knihovnu, kolekci evropských i asijských zbraní, trofejí i etnografických předmětů z Afriky a Ameriky shromážděných Josefem II. Colloredo-Mansfeldem (1866–1957). Mariánský kostelík je pseudorenesanční zařízení s hodnotnou výtvarnou výzdobou vnitřních omítek a oken. Byl postaven v roce 1810 a to za účelem zřízení hrobky pro rodinu Colloredo-Mansfeld. Kostelík se nyní využívá k pořádání kulturních akcí, zejména koncertů klasické hudby, prostor slouží také ke svatebním obřadům a k uvítání významných osobností ve městě. Kapucínský kostel Narození Páně na Kupkově náměstí je jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem a čtvercovými sakristiemi. V Opočně a okolí se natáčel detektivní film s J. Kodetem Smrt talentovaného ševce.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení