Ještědské babí léto

Attachments:
Download this file (Ještědské babí léto.doc)Propozice
Autokarový zájezd 28. až 30. září 2018  -  31. ročník „Setkání všech turistů TOSP a seminář vedoucích turistiky“.
Vedoucí: Vít Vavřina, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 602 173 635
Přihlášky a placení ED 12.9. 2018, záloha 1000,- Kč.
Odjezd : v 8.00 od Zimního stadionu
Ještěd --- zdroj: https://jested.cz/jested

Zájezdy spojené se seminářem vedoucích turistiky TOSP mají velmi dlouhou tradici a v posledních letech je jejich hlavním účelem zpracování Kalendáře akcí na příští rok. Letošní  ročník nás zavede do oblasti vrcholu Ještědu a jeho dominantě – televiznímu vysílači.

Mapy : KČT 1 : 50000 č. 14 „Lužické hory“

Odjezd : v 8.00 od Zimního stadionu

Všeobecné pokyny:
Výbava všech účastníků zájezdu musí být uzpůsobena horskému klimatu y (pohorky s vibramem, čepice, rukavice, šátek, nepromokavá pláštěnka či bunda s kapucí, teplý svetr nebo fleesová bunda). Vezměte si své osobní léky, náplasti a obinadlo. Doporučuje se též opalovací krém s vysokým ochranným UV filtrem, pokrývka hlavy proti slunci.

Ubytování je zajištěno na Ještědském hřebeni ve skromnější turistické ubytovně chaty KČT Pláně pod Ještědem (780 m), 2,5 km od vrcholu Ještědu, v 1x tří, 9x čtyř, 2x šesti a 1x sedmi a 1x osmi lůžkových pokojích na povlečených postelích. Interiér je zachován ve stylu 50. let 20. století, připomene recesistickou výzdobu v retro stylu socialistického realismu. Společná sociální zařízení pánská a dámská na patře. V ubytovně je velká klubovna s TV, SAT, zdarma wifi zóna. Stravování formou polopenze začíná v pátek večeří a končí v neděli snídaní. V samotné chatě KČT je restaurace. Nelze spoléhat na možnosti občerstvení na trasách, proto je nutné mít vlastní zásoby.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odboru Synthesia Pardubice, plánovaného období a oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce (nečlenové) jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s.Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842.

Bližší informace o pojistné smlouvě jsou na portálu KČT pod heslem „Úrazové pojištění“
– viz http://www.kct.cz/cms/urazove-pojistení-kct

Pro případ náhlého onemocnění nebo úrazu doporučuji navíc samostatné uzavření cestovního pojištění, jehož součástí jsou pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě.

NEZAPOMEŇTE SI VZÍT PLATNÉ CESTOVNÍ DOKLADY, DOKLAD O ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ, PRŮKAZ ČLENA KČT (SLEVA NA UBYTOVÁNÍ), KARTU EUROBEDS A MĚJTE JE STÁLE U SEBE!

V SOBOTU PO VEČEŘI SEZENÍ VEDOUCÍCH TURISTIKY K PŘÍPRAVĚ KALENDÁŘE TOSP PRO ROK 2019.

HS JEŠTĚD   482 771 025


TRASY :

A) Z chaty KČT hřebenovkou po Č přes horskou chatu Ještědka. Od ní po Z po NS Terasy Ještědu ke skalní věži Malý Matterhorn a křížení Z a M. Doleva po M k rozcestníku Nad Výpřeží. Přejdeme na Č a po ní půjdeme okolo odbočky k Mohyle letců až k skalnímu útvaru Červený kamen. Stočíme se na Ž a přes studánku Frantina dojdeme na chatu KČT.
Celkem 7 km
B) Z chaty KČT hřebenovkou po Č přes horskou chatu Ještědka na Ještěd, pokračujeme na Tetřeví sedlo (Výpřež) a skalní útvar Dánské kameny, přes Malý Ještěd na Křižanské sedlo. Zde přejdeme na Ž, dojdeme k rozcestí U Pruského kříže a pokračujeme k Jeřmanské skále a přes Hoření Paseky a Čihadník k rozcestníku U transformátoru. Napojíme se na Č a dojdeme k chatě KČT.
Celkem 18 km.
C) Z chaty KČT po Č přes Ještěd na Tetřeví sedlo, pak po Ž na skalní útvar Kamenná vrata a na rozcestník Na Příkopech, dále po Č na rozcestníky U lesovny a U pruského kříže, přejdeme na Ž a přes Hoření Paseky po ní dojdeme na chatu KČT.
Celkem 13 km. Odjezd autobusu do Pardubic bude upřesněn.
Každý nejpozději ráno před odchodem oznámí vedoucímu zájezdu, na kterou trasu se vypraví. Pokud někdo půjde jinou než navrhovanou trasou, rovněž to před odchodem oznámí vedoucímu. Na trasách se pohybujte ve skupinách minimálně 3 osob!

Eventualita dle zájmu
D)  Z chaty KČT po Č k U transfomátoru a po Ž na Čihadník. Odtud po M do Světlé pod Ještědem. Ze Světlé zatáčkami po silnici až vlevo k odbočce z této silnice na užší silnici, dokud nepřijdeme na Č. Po ní dojdeme na chatu KČT. Celkem 6 km.
E) Z chaty KČT po Č na Tetřeví sedlo, pokračovat po Z přes Černou horu do sedla Srní, odtud po Ž do Kryštofova údolí, poté po Z ke kříži v Novině. Zde možno zvolit následující dvě varianty :
- pokračovat dál po Z ke kapli sv. Kryštofa a od ní po Č na Křižanské sedlo a dále podle dřívějších tras na chatu KČT. Celkem 23 km.
- od kříže v Novině přejít na silnici a cca po 1 km dojít na Křižanské sedlo a dále podle dřívějších tras na chatu KČT. Celkem 21 km.

27.08.2018

Stabilní počasí babího léta a pěkné zážitky všem přeje
Vít Vavřina
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,
602 173 635
 

Místopis

Červený kámen – nejvýraznější 250 m dlouhý sedimentární skalnatý útvar, který vznikl v blízkém okolí ledovce mrazovým zvětráváním.

Čihadník – bývalý vápencový lom.

Dolení Paseky – podhorská osada, druhé letní sídlo K. Světlé v l. 1867 – 1878 a  v l. 1882 – 1887. V okolí dějiště jejich literárních prací „Divousové“, „V hložinách“ a „Kříž u potoka“. Lidová architektura.

Hoření Paseky – horská ves, nad ní pramenná oblast Ploučnice. Obec spjata s díly K. Světlé – román „Kantůrčice“, povídka „Lesní panna“. Lidová architektura.

Jeřmanská skála – nazývaná také Cikánský převis. Jedná se o nejvýše položené místo pravěkého osídlení Pojizeří. Obýváno bylo již v mladší době kamenné (před 6000lety).

Ještěd – nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m). Vrchol tvoří ostrý křemencový suk nad hranicí lesa. Od r. 1847 na vrcholu zprvu chýše, posléze horský hotel z r. 1906, který r. 1963 vyhořel. Od r. 1973 zde stojí moderní stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu vysoká 98 m (architekt K. Hubáček) s hotelem, restaurací a radiokomunikačním střediskem. V r. 1998 byla stavba na vrcholu Ještědu vyhlášená kulturní památkou. Kabinová lanovka od r. 1933 (délka 1183 m, výškový rozdíl 400 m). Na západním úbočí památník a zbytky havarovaného letadla z r. 1948 (mohyla letců).

Ještědský hřbet – táhlé zalesněné pohoří, tvořené převážně krystalickými břidlicemi.

Kamenná vrata – křemencová skála, necelých 20 m dlouhá a asi 8 m vysoká. Má trojúhelníkovité skalní okno, vytvořené mrazovým zvětráváním.

Kaplička sv. Kryštofa – vysvěcena r. 1763. Sv. Kryštof je patronem všech poutníků.

Kryštofovo údolí – horská ves v hlubokém údolí. Ve středověku těžba barevných kovů. Počátkem 16. stol. vznikla jako sídlo horníků a uhlířů. Na návrší raně barokní roubený kostel sv. Kryštofa z l. 1683-1686, dřevěná zvonice, barokní fara. V obci skupina starých lip, domy roubené a hrázděné, muzeum betlémů, v Novině 30 m vysoký železniční viadukt se 14 oblouky – tech. památka z r.1903.

Křižany – obec vznikla již ve 14. stol. Původně gotický kostel sv. Maxmiliána z r. 1384, barokně upraven v 2. pol. 17. stol., barokní fara z 18. stol., před ní barokní socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1747. Stavby lidové architektury.

Křižanské sedlo – v sedle sousoší Piety.

Malý Ještěd – (754 m) v roce 1906 zde byla postavena dřevěná chata, které se říkalo Jäckelova bouda a sloužila jako turistická ubytovna. Dnes jen zbytky. Kousek pod vrcholem je Jäckelova studánka a turistický přístřešek.

Světlá pod Ještědem – stará česká obec, kdysi tržní ves. První zmínka k r. 1291.Obec je spojená se jménem spisovatelky Karoliny Světlé (pomník z r. 1931 od sochaře J. Bílka). Vlastním jménem Johanna Rottová, provdaná Mužáková, zvolila svůj pseudonym podle rodné vsi svého muže. Zdroj inspirace k některým jejím dílům – „Vesnický román“, „Nemodlenec“, „O krejčovic Anežce“. Je sem kladen i děj Smetanovi opery „Hubička“. Barokní kostel sv. Mikuláše z r. 1643, přestavba 1728, před kostelem mohutná památná lípa velkolistá (stáří 200 - 250 let). Dřevěná lidová architektura.

Terasy Ještědu – přírodní památka z r. 1995. od r. 2001 tudy prochází naučná stezka.

Tetřeví sedlo (též Výpřež) – nejvýše položené sedlo v Ještědském hřbetu (769 m). Při současném odlesnění severních svahů Ještědu je možno dobře pozorovat mohutné křemencové skály Vířivých kamenů a Kamenných vrat, které mají nápadně bělavou barvu.  

Na konci června proběhl ve vysílání ČT informace, že na Ještědu vznikly dvě nové trasy – Pivovarnická a Mlynářská. Nepodařilo se mi to ověřit, v posledních vydáních map i na internetu uvedeny zatím nejsou.  


Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení