O adventu za sluncem

Attachments:
Download this file (O adventu za sluncem.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem v sobotu 8. prosince 2018 
Vedoucí: Ivana Jehličková, tel. 723780650, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odjezd: Pce 7.41  HK 7.59 přestup 8.04  Hořice 8.41
Všichni, kteří se této akce chcete zúčastnit, se mně, prosím, přihlaste a uveďte, zda budete požadovat společnou jízdenku.
Sluneční lázně Dachovy --- zdroj: https://www.kralovedvorsko.cz/g.php?idx=27162

Mapa: KČT 1:50.000 č. 23

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842

Z nádraží dojdeme na náměstí odkud budeme pokračovat po Z  zn, po které dojdeme nejprve k  Masarykově věži samostatnosti. Je to památník obětem obou válek a současně rozhledna. Obojí bude v tuto roční dobu uzavřeno, ale hezký výhled je i od paty věže. Potom budeme pokračovat stále po Z zn. do obce Dachovy. Zde si prohlédneme nádhernou plovárnu z poloviny dvacátých let, známou jako Sluneční lázně. Potom budeme pokračovat stále po Z zn. kolem PP Farářova louka a PP Údolí Bystřice. Na rozcestí Pod Doubravou odbočíme na Č zn., po které dojdeme  do Hořic. Hned na kraji města je sochařský park u sv. Gotharda, dále zajímavý hřbitovní portál a taky nově budovaný sochařský park u sv. Josefa.  

Celkem asi 12 km

Návrat: 13.14,  15.14,  17.14

Hezké zážitky přeje    

Ivana Jehličková        

mobil 723 780 650    

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zajímavosti na trase:

 

Masarykova věž samostatnosti je pozoruhodnou stavbou s bohatou sochařskou výzdobou. Stojí na vrcholu Hořického chlumu (407 metrů n. m.) a slouží jako památník obětem světových válek i jako turistická rozhledna. Věž byla postavena v letech 1925 – 38 podle plánů arch. Františka Blažka stavitelem Jindřichem Malinou, sochařskou výzdobu navrhli Jan Vávra a Karel Lenhart, žáci Otakara Španiela. Mohutné reliéfy na východním i západním křídle nesou motivy Československého domácího i zahraničního odboje. Věž je vysoká 25 metrů a její dostavbě do projektovaných 40 metrů zabránila druhá světová válka. Na základní kámen památníku poklepal v r. 1926 prezident T. G. Masaryk při své návštěvě města. Z ochozu věže je překrásný rozhled na panorama Krkonoš i na úrodné Polabí.  

 

Sluneční lázně Dachova - Pod severními svahy Hořického chlumu leží mezi lesy rekreační osada Dachovy s hotelem, staročeskou hospodou a přírodním koupalištěm. Koupaliště se stylovými dřevěnými kabinami, písečnou pláží (tzv. slunečními lázněmi) a hřištěm vzniklo v roce 1925 podle projektu profesora hořické sochařsko — kamenické školy a cestovatele Ing. arch. Karla Bachury (1878 — 1961) na místě bývalého dachovského rybníka.

 

PP Farářova louka a Údolí Bystřice jsou přírodní památky poblíž obce Červená Třemešná v okrese Jičín. Předmětem ochrany jsou luční mokřadní biotopy a převážně listnaté lesy s typickou květenou s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů.

 

Hřbitovní portál - novorenesanční architekturu navrhli profesoři Bohuslav Moravec a Antonín Cechner, sochařskou výzdobu pak  Mořic Černil (postava Anděla, církevní emblémy a kruhové výplně) a Quido Kocián (secesní plastiky Smrt a Vzkříšení po stranách portálu). Portál je dílem žáků a profesorů hořické kamenické školy. 

 

Sochařský park u sv. Gotharda - O tom, že sochařská a kamenická tradice není jen minulostí, ale živou současností svědčí sochařská symposia, probíhající ve městě od r. 1966 dodnes. Jejich zakladatelem a dlouholetým prezidentem byl ak. sochař Vladimír Preclík. Místem pracovních setkávání umělců z celého světa je magické prostředí lomu U sv. Josefa a jejich výsledkem unikátní sbírka světového sochařství v přírodě (1966– 2000), umístěná na svazích Gothardu a při cestě do lomu U sv. Josefa. Tzv. Sochařský park U Sv. Gotharda I a II je sbírkou čítající více než sto pískovcových plastik sochařů z Evropy, Asie a Ameriky.

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení