Údolím Doubravy za dobrodružstvím

Výlet: Dětský den - 12. Ročník, v sobotu 26. května 2012
Vedoucí: Milan Jehlička
Odjezd: v 8.00 od ZS

S sebou je třeba vzít: buřty na opékání a jídlo na celý den. Oběd není jistý.

Hrrrr na ně !!!

Na akci mají přednost děti v doprovodu dospělých osob, budou-li volná místa, mohou se zúčastnit i ostatní členové TKSP, případně nečlenové.

Mapa: KČT 1:50.000 č. 45 Železné hory
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2012 oblasti KČT Pardubický kraj. Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV !
Vypravte se s námi na dobrodružnou cestu tajemným údolím Doubravy, ve kterém v době třicetileté války ukryl svůj poklad před švédským vojskem Černý rytíř, sídlící na hradě Žleby. Projdeme lesem a skalami, kolem koryta divoké řeky, plného balvanů a peřejí a jestliže prokážeme hodně odvahy, obratnosti, rychlosti a také znalostí z přírody, určitě se nám podaří poklad najít. Asi 1 km za vsí Pařížov sestoupíme po Ž zn do údolí. Děti, rozdělené do dvou družstev, vedených svými náčelníky, půjdou k cíli cestou a někdy i necestou, plníce přitom řadu náročných úkolů. Jestliže bude někdo padat únavou nebo ho udolá strach z divoké zvěře či potulných loupežníků, ten bude moci údolí po 5 km opustit a po Ž zn zamířit do malého městečka Třemošnice. Tam každému jistě vrátí síly cukrárna a oběd v restauraci. Dál již pojede našim autokarem. Ti nejstatečnější z obou družstev však budou jistě pokračovat k cíli stále podle řeky, tentokrát po Z zn. Tím cílem je truhla plná zlaťáků a drahokamů, ukrytá zřejmě někde ve skalách.
Jestliže truhlu najdeme, vyzvedneme ji z úkrytu a odneseme na hezký palouk u řeky, na kterém je velké ohniště, kde odpradávna místní loupežníci dělili svoji kořist. Tady i my poklad rozdělíme. A protože již budeme vyhladovělí, opečeme si zde buřty. Potom budeme pokračovat kolem řeky, pod příkrým srázem a skalní stěnou, kolem tunelu ve skále, ve kterém voda mizí,aby se po desítkách metrů opět objevila, až ke kostelíku sv. Kříže. Tady budeme mít za sebou 10 km a zde bude také čekat autobus, který zájemce odveze přímo do Žlebů.
Ostatní budou pokračovat přes Ronov nad Doubravou a opět se ponoří do divokého údolí, kterým pěšky dojdou tentokrát po Č zn až na Žleby (15 km).
Ve Žlebech lze navštívit zámecké interiéry, dále si můžeme prohlédnout zámecký park s jezerem a vodopádem, zookoutek, kde je možno shlédnout sokolnický výcvik a přikrmování zvěře a také je možné se zastavit v restauraci U Kosů proti zámku nebo v kavárně na zámeckém nádvoří na malé občerstvení. V restauraci se nevaří. Tato část programu je pouze doplňková pro případ, že nám zbude dost času.
Předpokládaný odjezd z Třemošnice bude od nádraží ve 13.00 hod, od kostela sv. Kříže, který se nachází nad Ronovem n / D po skončení soutěží a opékání buřtů a ze Žlebů v 16.00 hodin. Odjezdy budou dle situace a dohody upraveny.
Poznámka pro rodiče a prarodiče – tato dobrodružná cesta je pro děti schůdná a bezpečná.
Hezké zážitky přeje Milan Jehlička
mobil 723 160 199 e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zajímavosti na trase:
Chittussiho údolí - toto romantické údolí s balvanitým řečištěm a skalními výchozy se nachází mezi Mladoticemi a Ronovem nad Douboravou pod jihozápadními svahy Železných hor a dostalo název podle stejnojmenného malíře krajináře, který zde rád tvořil. Tvoří ho převážně dubohabřiny, smrky a borovice.
Technická památka - náhon Korečnického mlýna v údolí Doubravy u Ronova nad Doubravou je v délce asi 200 m vytesaný ve skále. Říká se, že ho vyrazili 2 doživotně odsouzení trestanci, kteří si tím vykoupili svobodu. Náhon mlýna je sveden do skalního tunelu dlouhého asi 40 metrů.
Zámek Žleby - Původně gotický hrad pánů z Lichtenburku z doby před rokem 1289, znovu postavený po zničení husity před polovinou XV. století, prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 - 68 podle anglických předloh. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi „užitou sbírku starožitností“ s jedinečnou atmosférou.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení