Ohlédnutí za výletem: Okolí Mariánských lázní 8.-12.5.2024
Fotky jsou na:
https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/becov-nad-teplou-8-5-2024
https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/marianskolazensko-2
https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/hrad-a-mesto-loket-a-svatosske-skaly-11-5-2024
https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/z-npr-soos-do-frantiskovych-lazni
https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/rabstejn-nad-strelou-12-5-2024
Na letošní májové svátky jsem naplánoval vícedenní autobusový výlet do okolí Mariánských Lázní v termínu od 8.5. do 12.5.2024. Ve středu 8.5. se všichni účastníci zájezdu v počtu 38 lidí sešli ráno v 6,00 na parkovišti na nábřeží Václava Havla u zimního stadionu v Pardubicích a po malém čekání na jednoho opozdilce jsme vyjeli na cestu do Bečova nad Teplou, kam jsme dorazili krátce po půl jedenácté. Po zaparkování autobusu ... |
... jsme vyrazili na prohlídku města a zdejšího středověkého hradu.
Někteří z účastníků si zarezervovali prohlídku relikviáře svatého Maura, který je vystavován v prostorách zdejšího hradu, ostatní se rozptýlili po městě Bečov nad Teplou, po okolí hradu a po panoramatické stezce vedoucí po vyhlídkách v okolí města Bečov nad Teplou.
V 17,00 jsme se sešli u autobusu a přejeli jsme na ubytování do Mariánských Lázní. Po krátkém bloudění jsme před 18,00 dorazili do turistické ubytovny u plochodrážního stadionu v Mariánských Lázních.
Druhý den jsme ráno v 8,00 vyrazili autobusem od ubytovny na cestu do asi 55 km vzdálené německé obce Neuhaus an der Eger. Cestou z Mariánských lázní jsme u přehrady Jesenice vjeli do mlhy, ze které jsme se vynořili až na hranici s Německem. Po překročení hranice jsme nejprve v německé obci Kothingenbibersbach nevytočili zatáčku do obce Neuhaus an der Eger a museli jsme jet otočit autobus do následující obce Stemmas. Poté jsme již bez problémů dojeli na autobusovou zastávku na okraji obce Neuhaus an der Eger, kde jsme vystoupili z autobusu a řidič s ním přejel zpět do Čech k hradu Seeberg. My jsme pokračovali po turistické trase Kaiserweg,značené na mapách.cz červeně (ve skutečnosti jsme však žádnou červenou značku až do obce Hohenberg an der Eger nenašli) k hradu v obci Hohenberg an der Eger. U posezení u hradu jsme se občerstvili ze svých zásob, prohlédli si zvenčí zdejší kostel svaté Alžběty a v současné době rekonstruovaný hrad. Poté jsme po lesní pěšině sestoupili k řece Ohři k hraničnímu mostu u statku Confinhaus a po české žluté značce pokračovali k hradu a zámku v Libé. Zde se někteří turisté zastavili v oběd v zdejší hospodě a jiní si prohlédli zdejší hrad a zámek a posléze pokračovali po žluté značce okolo rybníků k hradu Seebeerg. Na závěr dnešního dne jsme si prohlédli hrad Seeberg, ve kterém jsou zpřístupněny expozice chebského muzea týkající se historie hradu a etnografické sbírky.
Další den jsme opět ráno v 8,00 vyrazili autobusem od ubytovny na cestu do historického města Loket. Po ujetí cca 50 km jsme v 8,45 vystoupili z autobusu na centrálním parkovišti města Loket a autobus po našem vystoupení přejel do Doubí, kde na nás počkal. Po vystoupení z autobusu jsme přešli po betonovém mostě T. G. Masaryka do centra města Loket a prohlédli si nejprve historické loketské náměstí s jeho budovami a mariánským sloupem. Po prohlídce náměstí a jeho zajímavostí jsme se vydali Zámeckou ulicí po schodech k Loketskému hradu. Cestou jsme obdivovali úzké historické městské uličky a městské střechy. V pokladně jsme si zakoupili vstupenky do hradu na 10. hodinu a nejprve jsme si sami prohlédli expozice městského muzea Loket věnované expozicím historického porcelánu, nábytku, loveckých zbraní i středověkého útrpného práva. Někteří z nás vystoupali po schodech i na vrchol hradní věže, odkud z vyhlídkových oken obdivovali z výšky panorama města Loket. Po 10. hodině jsme si od hradního průvodce vyslechli historii hradu i města a prošli za jeho doprovodu historickou část hradu. Po skončení prohlídky jsme si sami prohlédli ještě zbývající expozice městského muzea a následně jsme sestoupili dolů do města na oběd ve zdejších restauracích. Po obědě jsme obešli město Loket po březích řeky Ohře a následně pokračovali po modré turistické značce údolím po toku řeky Ohře k dalšímu našemu dnešnímu cíli – ke Svatošským skalám. Po prohlídce Svatošských skal a následném občerstvení ve zdejších občerstvovnách jsme se vydali na závěrečný úsek naší cesty k autobusu v Doubí, odkud jsme po 17. hodině odjeli zpět do Mariánských Lázní.
Předposlední den jsme opět ráno v 8,00 vyrazili autobusem od ubytovny na cestu k Národní přírodní rezervaci Soos, kam jsme dorazili v 8,45. Po vystoupení z autobusu na parkovišti před pokladnou jsme si nejprve prohlédli zdejší muzeum věnované vývoji života od jeho počátků až po objevení prvních lidí. Následně jsme si prohlédli zdejší geopark s ukázkami jednotlivých druhů kamenů vyskytujících se v okolí a zdejší záchrannou stanici pro handikapovaná zvířata. Po prohlídce muzea a záchranné stanice jsme vyrazili na povalovou cestu vedoucí do centra Národní přírodní rezervace. Nejprve jsme ochutnali zdejší Císařský pramen a poté jsme pokračovali dále do centra rezervace, kde jsme uviděli vývěry zdejších bahenních sopek. Po povalovém chodníku jsme okolo zdejších sopek došli k muzejní úzkokolejné dráze Kateřina – pozůstatku po zdejší těžbě rozsivkových zemin. Podél úzkokolejky jsme pak došli k osadě Kateřina, na jejíž konci se nalézá Muzeum úzkokolejky, které však nebylo dnešní den otevřené a tak jsme si prohlédli pouze venkovní expozici ve které jsou umístěny vozíky, které dříve vozily zdejší jíly a kaolin z lomu. Pokračovali jsme pak dále po červené značce do městečka Skalná, kde jsme si prohlédli hrad Vildštejn, někteří si zde dali oběd a posléze jsme pokračovali po zelené značce do osady Starý Rybník. Zde jsme si zvenčí prohlédli zdejší zámek, který prochází v současné době rekonstrukcí a následně i zvenčí i nepřístupnou zříceninu zdejšího středověkého hradu Starý Rybník. Po prohlídce zříceniny jsme pokračovali po zelené značce přes Žirovice do Františkových Lázní. Zde jsme si prošli zdejší lázeňský park včetně kolonády a po 17té hodině jsme nastoupili do autobusu, který nás odvezl zpět na ubytovnu do Mariánských Lázní.
Poslední den našeho výletu do okolí Mariánských Lázní jsme ráno v 8,00 opustili naši ubytovnu a popojeli jsme asi 50 km přes městečka Úterý a Manětín do Rabštejna nad Střelou – jednoho z nejmenších měst České republiky. Po vystoupení z autobusu jsme si nejprve prohlédli zříceniny zdejšího hradu a bývalý klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné. Autobus zatím přejel do vesnice Tis u Blatna, kde na nás počkal. Po prohlídce zříceniny hradu a kláštera s kostelem jsme sešli přes městečko ke kamennému mostu a vydali se po modré značce po pěšině nad říčkou Střelou. Z údolí jsme pozorovali zámek v Rabštejně nad Střelou a následně vystoupali z údolí Střely na lesní cestu vedoucí ke zřícenině zámku Nový Dvůr. Od zříceniny zámku Nový Dvůr jsme se vydali po žluté značce do skalního města U Viklanu chráněného jako přírodní památka. Po prohlídce skalního města s jeho viklanem jsme se vydali dále po lesních cestách a pěšinách k dalším balvanům – u Lidčiny skály. Zde jsme si chvíli odpočinuli a posilnili se svých zásob a posléze se vydali na zbývající úsek cesty k autobusu, který na nás čekal v obci Tis u Blatna. U autobusu jsme nalezli otevřený hostinec U Čapků a tak jsme se zde opět posilnili a občerstvili. Krátce po 15té hodině jsme nastoupili do autobusu a vydali se na zpáteční cestu domů do Pardubic, kam jsme dorazili krátce po 18té hodině.
Zdeněk Pražák, vedoucí akce