Ohlédnutí za výletem: Z Kolína přes Kutnou Horu 2.6.2024
Fotky jsou na: https://www.rajce.idnes.cz/zprazak/album/z-kolina-pres-pasinku-a-kutnou-horu
Ráno jsme se sešli na nádraží v Pardubicích v hojném počtu tří, ostatní pravděpodobně odradila předpověď počasí slibující na odpoledne možné bouřky. Po zakoupení jízdenek jsme odjeli rychlíkem Svitava do Kolína, kde jsme vystoupili v 7,21. Po vystoupení z vlaku jsme vyjeli ke zdejšímu kostelu svatého Bartoloměje, prohlédli si jeho interiér a okolí kostela. Poté jsme vyrazili na trasu vedoucí nejprve po modré značce k Polepskému vodopádu a následně .... |
... k zámku v Pašince a dále údolím polepského potoka kolem Kohoutova mlýna k rozcestí U kamenného mostu. Cestou jsme si prohlédli z vyhlídky nad Kohoutovým mlýnem mlýn s údolím.
Od rozcestí jsme pokračovali do Červených Peček, kde jsme si na jejich okraji prohlédli přírodní památku Lom u Červených Peček – naleziště druhohorních zkamenělin.Následně jsme pokračovali po zelené značce k rozcestí U bezhlavého Jána, kde jsme odbočili na žlutou značku vedoucí na vrcholy Malého a Velkého Kuklíku a cestou jsme se neúspěšně jsme se pokusili nalézt smírčí kříž Baba. Tento kříž se však nalézá kousek od okraje pole, které bylo oseto ozimou řepkou, která byla vyšší než my a tak byl kříž nedostupný. Pokračovali jsme tedy dále a po naučné Stříbrné stezce jsme okolo pozůstatků středověké hornické činnosti dorazili k novorománskému kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Gruntě. Po venkovní prohlídce kostela a okolního hřbitova jsme sjeli do do Kutné Hory a pokračovali ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci. Zde jsme si dali v zdejším Švarcenberském zájezdním hostinci časný oběd. Po obědě jsme pokračovali dále do obce Jakub, kde jsme si prohlédli zdejší románský kostel svatého Jakuba – jeden z nejstarších dochovaných kostelů u nás. Kostel je významný i tím, že se na jeho vnější fasádě zachovaly jedny z nejstarších soch v Čechách. Po prohlídce kostela jsme pokračovali dále a přejeli jsme k přírodní památce Kamajka – dalšímu nalezišti druhohorních zkamenělin. Poté jsme jeli přes Chotusice do Žehušic, kde jsme si zvenčí prohlédli zdejší kostel svatého Marka a zámek. Naše další cesta vedla přes Borek, Horušice a Zbraněves do Zdechovic, kde jsme se u zámku občerstvili zmrzlinou a poté pokračovali přes Spytice do obce Škudly. Zde jsme ještě kousek odbočili na polní cestu vedoucí ke skalnímu útvaru Čertova skála – křemencovému suku skrytému v malém lesíku. Po její prohlídce jsme pokračovali domů přes Přelouč a Mělice.
Počasí na výletě se přes nepříznivou předpověď vydařilo, nespadla ani jediná kapka a po obědě bylo nádherné polojasné počasí. Celkem jsme najeli asi 80 km.
Zdeněk Pražák, vedoucí akce