Ohlédnutí za výletem: Bohoušova Labská 19.5.2024

Ráno po 7 hodině jsme se sešli na nádraží v Pardubicích v počtu 3 turistů. Několik turistek, které v předstihu projevovaly nezávazný zájem o akci asi odradila nejistá předpověď počasí. Celá akce nezačala zrovna šťastně, neboť asi v 7:20 vypadl proud, zhasly informační tabule a vlaky začaly nabírat zpoždění. Asi 15 minut jsme seděli v našem osobáčku, ale když se neměl k odjezdu, přesedli jsme do rychlíku. Ty dráha pouštěla přednostně. ...

Tím jsme se ovšem minuli s dalším účastníkem, který čekal na původní osobák ve Svítkově. Nakonec jsme se ale v Kolíně všichni našli.

Průjezd Kolínem jsem tentokrát zvolil přes Kmochův ostrov. Tam jsme se zastavili na pidi rozhledně Maják a také u busty/památníku Františka Kmocha. Další zastávku s focením jsme udělali u pomníku Medvědům od Kolína na okraji lesoparku Borky. A pak jsme se již vydali směrem na Velký Osek po cyklotrase EV4 a 4334. Ve Velkém Oseku jsme zajeli na Husovo náměstí a ochutnali minerální vodu z Obecního pramene. Dále jsme pokračovali po neznačené trase přes lesíky V Mokřinách a V Boru na Opolany, před kterými jsme po trase 4199 uhnuli na Kanín a dojeli do Libic. Zde následovala tradiční prohlídka národní kulturní památky Slavníkovského hradiště se sousoším sv. Vojtěcha a sv. Radima. Potom jsme pokračovali po EV4 k Cidlině a podél ní na soutok s Labem. Byli jsme zde asi v 10 hodin a všude mrtvo, bufety zavřené. Ze zamračené oblohy začalo slabě mrholit. Od soutoku jsme najeli na naučnou stezku Skupice – Huslík a zastavili jsme na záchranné stanici Huslík ( www.stanicehuslik.cz ) a prohlédli si zvířata, o která tam pečují. Pak jsme pokračovali po naučné stezce po pravém břehu Skupice do Poděbrad, do Kubových sadů ke Svatojánskému prameni, který jsme okoštovali. Blížil se čas oběda, pro něž jsem vybral restauraci mimo lázeňskou zónu Na horách. Nu, příliš nenadchla… Dlouhé čekání na jídlo mělo své pozitivum – venku se vyčasilo a ukázalo se sluníčko. Zpátky na cyklotrasu EV4 jsme to vzali přes Lázeňský park k Trnkovu prameni a prameni Boček. Všechny tyto poděbradské minerálky jsou k nerozeznání. Najeli jsme tedy zpátky k Labi a po jeho pravém břehu pokračovali do Nymburka. Zde jsme se prošli po krátkém vyhlídkovém chodníku na městských hradbách, zkontrolovali stav Mohyly z doby kamenné a zastavili se u kostela sv. Jiljí. Jeho věž je stále nepřístupná, ale snad se to již v létě změní. Zajeli jsme na náměstí Přemyslovců a vyfotili se na Lavičce Bohumila Hrabala. Okukovali jsme také veřejnosti nepřístupnou kapli sv. Jana Nepomuckého. Okruh po Nymburku jsme zakončili u Hrabalova posezení na levém břehu Labe poblíž domu, kde spisovatel v mládí žil. Pro zpáteční cestu jsem zvolil cestu po levé břehu Labe. Mezi Nymburkem a Poděbrady jsme se proplétali mezi závodníky, účastníky 33.ročníku Poděbradského triatlonu. Když jsme se znovu přiblížili k Poděbradům, vjeli jsme znovu do města na náměstí Jiřího z Poděbrad, v areálu zámku ochutnali Bülowův pramen a zamířili znovu do Lázeňského parku. Slunečné počasí, nedělní odpoledne a chystaný lázeňský koncert přilákalo do parku davy lidí, kteří hojně obsadili také cíl naší, v minulosti tradiční zastávky – kavárnu Viola. Nicméně 4 místa pro naši cyklistickou výpravu se našla a tak jsme se odměnili kávou a zákuskem. Nyní nás již čekala trasa po polních cestách po břehu Labe do Kolína s krátkou zastávkou na přívoze v Osečku. Za pěkného počasí jsme dorazili na kolínské nádraží a nasedli na osobák s odjezdem v 17:45.

Večer toho dne televize přinesla krátkou reportáž o krupobití v Nymburce a tak naše ranní smůla s výpadkem proudu se vykompenzovala s odpoledním štěstím na počasí na trase výletu.

Sepsal a výlet vedl Jiří Bažant

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení