Ohlédnutí za výletem: Zámek Sloupno 26.5.2019

 

Dne 26.5.2019 jsme od ZS vyjeli směrem Trnová, kde jsme se zastavili v lesoparku na prohlídku. Pietní místo kolem samotného pomníku Josefa Potůčka bylo rekonstruováno v roce 2011. Součástí památníku jsou nově umístěné kameny se jmény spolubojovníků z paraskupiny SILVER A kapitána Alfréda Bartoše a rotmistra Josefa Valčíka. Zbývající tři kameny umístěné volně v prostoru parku připomínají jména dalších válečných hrdinů - Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka ze skupiny Anthropoid, velitele skupiny Out Distance Adolfa Opálku, četaře Jana Hrubého a Josefa Bublíka z paraskupiny Bioscop a rotného Jaroslava Švarce z paravýsadku Tin (obr.č.1) Pokračovali jsme lesoparkem (kde se Helča odpojila), do Rohoznice k letohrádku. Jedná se o zajímavou romantickou stavbu z roku 1880, která je ukrytá v lese nedaleko Klechtáveckého rybníka. Rybník jen dokresluje představu kdysi romantického místa, kde se za slunného dne procházelo panstvo a pořádaly zde hony. Do Dobřenic jsme přijeli o půl jedenácté k soukromému muzeu krásných kabrioletů a formulí pana Kaliny z H.K., má dny pro veřejnost vyvěšeny na vstupu. Krásně opravená budova s velkými okny nám stačila, abychom se pokochali. Já jsem měla štěstí, když jsem 1.5. trasu zhruba projížděla, majitel muzeum otevíral. Krásný zámek v Dobřenicích se stájemi a rybníčky stojí za zastavení, projeli jsme nádherným zámeckým parkem a odbočili tentokrát polní cestou do Kratonoh kolem bývalého zámku z r. 1720 na cyklo směrem Barchov, barokní zámek z r. 1733 jsme minuli, ten byl cílem vloni a pokračovali jsme do Nového Bydžova, projeli jsme náměstí s krásnou novogotickou radnicí (obr.č.2) a secesní budovou muzea. Restaurace Nové rio, nabízí na nettu obědy a zahrádku, ale nevaří, i takoví jsou naši podnikatelé. Poseděli jsme na terase pěkného hotelu Classic v poledne a kolem 13. hodiny jsme přijeli do Sloupna (obr č.3), kde mě čekala bývalá kolegyně z Prefy s manželem, oba cyklisté z klubu Veteran Velociped ŽAH a překvapení - správce zámku, který nás provedl a pověděl hodně zajímavého o historii za dobrovolné vstupné (Věrka použila vlak, aby stihla oslavu vnuka). Zámek vznikl přestavbou stávající renesanční tvrze v roce 1687, kterou nechal provést Tomáš Sartorius, opat břevnovského benediktinského kláštera. Kolem roku 1730 letní sídlo benediktinů často navštěvoval známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, který se od roku 1748 významně podílel na jeho přestavbě. 

Po roce 1948 byl objekt zestátněn a sloužil jako sklad. V současnosti zámek vlastní obec, která jej postupně rekonstruuje. Z toho důvodu jej můžete navštívit pouze u příležitosti některé z výstav a to jsme měli štěstí, že zrovna probíhala rozsáhlá výstava velkých, krásných fotografií a připravovaná pirátská akce pro děti. 

Cestou zpět nás doprovodili mí známí (obr.č.4), pak jsme se zastavili v Dobřenicích v hospůdce na pití a v obci Hrádek na zmrzku a pití.

Byl slunečný, teplý den, celkem 12 cyklistů, všichni dojeli v pohodě, ti co jeli dříve, tak poslali SMS. Milanovi děkuji za ochotu s funkcemi na mobilu. Z vedoucích se nikdo nezúčastnil.

Vedoucí akce Marta Pecháčková

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení