Čapkova Strž

Attachments:
Download this file (Čapkova Strž.doc)Propozice
Pěší výlet s dopravou vlakem v sobotu 15. června 2019
Vedoucí: Martin Macoun, tel:604516040, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Dnešní výlet budeme směřovat do okolí Prahy do míst,kde trávil volný čas Karel Čapek se svou manželkou
Odjezd v 6.14h do Prahy a z Prahy hl.n.v 7,25h do Bojanovic. Sraz v 5.45h

 

Mapa Shocart č.419 Okolí Prahy – jih

 

Po příjezdu do Bojanovic- žel.stanice půjdeme po modré přírodním parkem Střed Čech k rozcestí Pod Kolní strání asi 3km.Od rozcestí dále po zelené k rozcestí Malá Lečice – 4km.Z malé Lečice stále po zelené údolím řeky Kocáby podél řeky do Nového Knína – 6,9km.Podél řeky velké množství skalních útvarů.Jde o velice romantický úsek.Z Nového Knína po žluté přes Kozí hory k rozcestí U čtvrtého hamru – 5,4km. Od rozcestí naučnou stezkou Karla Čapka k rybníku Strž ve Staré huti a k muzeu Karla Čapka – 2,6km.Zde možná prohlídka muzea.Prohlídka bez průvodce.

Dle časových možností možnost projít celou naučnou stezku 2,7 a 10km.

Celkem ujdeme 24km

 

Odjezd zpět ze Staré Huti v 17,38h do Prahy hl.n a z Prahy v 19,24h,příjezd ve 20,21h.

 

Občerstvení: Nový Knín – restaurace Na Merendě,U Mikulášků,U Růžičků,restaurace v Bojanovicích a Staré Huti

 

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT,spolek odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové a nečlenové KČT jsou pojištěni během organizované akce, člen KČT i během organizované dopravy na akci u pojišťovny VZP, a.s. od 1.2.2019, IČO 271 16 193. Číslo pojistné smlouvy je 1310001770

 

Zajímavosti:

1.Tvrz Starý Knín:

Pochází ze 14 stol.,v 16 stol.renesančně přestavěna,později přestavěna na barokní sýpku.

 

2.Údolí řeky Kocáby:

Údolí táhnoucí se v délce 15km z Nového Knína do Štechovic.Řeka zde není regulovaná a v meandrech se proplétá tichým a opuštěným údolímplným lesů a luk.Býbalo zde mnoho mlýnů.Aktivně se zde rýžovalo zlato.Blíže ke Štechovicím se řeka více klikatí a je lemována vysokými skalisky.Údolí zde má jiný ráz a díky klikatosti je Kocába nazývána Hadí řekou.na prázdných loukách byly zakládány trampské osady z nichž některé přežili doteď.

 

3.Kozí hory:

Původní ves.Od r.1960 součást Nového Knína.Na svazích nad údolím Kocáby pozůstatky starých důlních děl po těžbě zlata.Několok roubených i zděných objektů lidové architekury.Při toku Kocáby se nachází Lurdy – skalní výběžek s obrázkem paní Panny Marie Lurdské.

 

4.Strž:

Název rybníka,u něj bývalé letní sídlo Karla Čapka s rodinou,dnes muzeum Karla Čapka a jeho rodiny.nachází se ve starém,historickém areálu kde byla zpracovávána železná ruda.Budovu získal od Colloredo-Mansfeldů.Správcem budovy byl Václav Palivec,který dal empírový dům 

 

r.1935 jako svatební dar Karlovi Čapkovi a Olze Scheinpflugové k doživotnímu užívání.V následujících třech letech se věnovali úpravám domu a zahrady.K.Čapek zde přijímal plno osobností české kultury a politiky hlavně v r.1938.

Expozice otevřena r.1997.Přibližuje osobnost K.Čapka a jeho manželky,v podkroví expozice novináře Ferdinanda Peroutky.

 

Vstupné:dospělí 40Kč

               senioři nad 65 let 20Kč

Prohlídky možné bez průvodce.

 

5.Naučná stezka Karla Čapka:

Jsou 3 okruhy - 2,7 a 10km.V areálu socha matka s dítětem – vznikala 1965 – 1968 od K.Kučery a socha Dášenky v r.2013 od M.Stránského

 

Hezký výlet a hodně sluníčka přeje Martin Macoun,tel:604516040,Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení