Přes Černou Studnici 18.6.2016

Kittelův Burk --- autor: vedoucí výletu Krkonoše  --- autor: vedoucí výletu Skupinové foto  --- autor: vedoucí výletu  Na letošní červen jsem si připravil výlet na jeden z nejpěknějších vrcholů Jizerských hor, na Černou Studnici (869 m).

 

 Předpověď počasí na sobotu byla již celý týden předem optimistická, téměř ideální, s příjemnými teplotami, pouze ojedinělými přeháňkami a dobrou viditelností. Během celého týdne se mi hlásili turisté, takže v sobotu ráno nás do výlukového autobusu směr Jaroměř a Liberec nastoupilo 26, další 4 turisté se k nám ještě přidali cestou a tím zaokrouhlili náš počet na 30.

Úspěšně jsme zvládli přestupy v Jaroměři, Železném Brodě a Tanvaldu a těsně před 10. se vysoukali z vlaku na železničním nádraží ve Smržovce. Pořídili jsme skupinové foto, řekli si pár pokynů a informací a vyrazili po modré turistické značce na trasu. Prošli jsme Smržovkou, minuli výrazný barokní kostel, překřížili známou sáňkařskou dráhu (pravděpodobně jedinou u nás) a vystoupali na rozcestí Berany. Zde jsme přešli na červenou a doprava hřebenovou cestou mezi žulovými skalami došli k vrcholové chatě a rozhledně na Černé Studnici. Zde jsme se občerstvili, pokochali se nádhernými výhledy z rozhledny a po necelé hodince pokračovali. Po zelené jsme sešli do osady Dolní Černá Studnice a odtud opět po modré došli do další osady Krásná, místní části Pěnčína. Zde jsme si prohlédli kostel a další památky na působení zdejšího lékaře a léčitele Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, zvaného „Faust Jizerských hor“, který zde měl v 18. století své sídlo, zvané „Burk“. Přečetli jsme si pár naučných tabulí, věnovaných této nepochybně velmi zajímavé postavě Jizerských hor, a pokračovali přes další osady Alšovice, Bzí a Chlístov do Železného brodu. Po celou trasu nás provázely nádherné výhledy na krajinu Jizerských hor, Krkonoš, Podkrkonoší, Českého ráje a Ještědského hřbetu a tak bylo co fotografovat. Vidět bylo např. i Trosky, Ralsko, Vlhošť, Sedlo či Říp. 

Po sejití do údolí Jizery jsme se v Železném Brodě ještě občerstvili, zhodnotili výlet, probrali zážitky a kolem 17. hodiny nastoupili do vláčku a o dvě hodiny později se spokojení rozloučili před hlavním nádražím v Pardubicích. 

Zaznamenal: David Šebesta, vedoucí akce  

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení