Z Oustí do Třebový 15.9.2018

Vlčí studánka Přívrat poutní kaple na Horách s křížovou cestou

V sobotu 15.9. jsme v 8.40 vystoupili v Ústí nad Orlicí z vlaku. V počtu12 jsme šli po žluté přes Tichou Orlici a  vystoupali lesem do Vlčího dolu, kde jsme ochutnali vodu z Vlčí a Vicenovy studánky (z roku 1942). Na Andrlův Chlum (559 m.n.m.) jsme vystoupali před desátou a měli jsme štěstí na pivko i česnečku, chystali totiž svatbu.  Rozhledně se též přezdívá Stříbrná krasavice. Tyčí se do výšky 50 metrů, ochoz se nachází ve výšce 35 metrů. Na její vrchol vede 184 schodů. které někteří vystoupali. Stále lesem po zelené jsme mírně klesali U zabitého, ke Kozlovci  (tam se odpojil Honza a už se nepřidal a JE NÁS JEDENÁCT, jako v té písni), Pod Kozlovcem s krásným výhledem přes Dlouhou Třebovou na protější lesnaté kopce. Do Přívratu (je zde 6 malých sjezdovek) jsme přišli po 13. hodině a to probíhalo už Vinobraní. Na podiu hrála country skupina, tanečníci tančili country tance, dali jsme si burčák, pivko, výborné křápance a moc spokojeni jsme vyrazili na Zhořský kopec, nad Svinnou, na Šklíbandě do Uhrových dolů. Cestou jsme sbírali pravé hřiby velké jako dezertní talíře a malé klouzky. Tak to bylo teda překvapení, ani jsem ho nemusela připravovat.

Došli jsme na Hory. Toto místo bylo velice oblíbené u poutníků, kteří věřili v zázračnou moc vody v nedaleké studánce. Po původní dřevěné kapličce byla po jejím shoření v roce 1819 dokončena empírová stavba pany Marie, která zde stojí dodnes s křížovou cestou. Poseděli jsme u kávičky a pak sestupovali do parku Javorka.

Přírodně krajinářský park vznikl z iniciativy místního Okrašlovacího spolku v roce 1885. Rozkládá se na ploše 3 hektarů . Své označení získal podle pramene, který zde vyvěrá. 

  Nepřehlédnutelným je osmiboký altán zvaný Bosenský pavilon z roku 1904 nebo hudební altán Antonína Bennewitze, ve kterém v létě probíhají koncerty. Při procházkách objevíte také několik sochařských děl, z nichž nejstarší je socha Šárky od Quida Kociana z roku 1910.

Ještě jsme stihli prohlídku Nového a Starého náměstí (dříve Sbratření), staré a nové radnice, pivovaru Faltus s pivem Kohout a základky, kam jsem chodila a tím pěkný výlet končil.

Za teplého slunečného počasí jsme ušli 19 km v počtu 12 lidí.

Pecháčková Marta

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení