Litovelským Pomoravím

Cykloakce v neděli 16. září 2012
Vedoucí: Milan Jehlička
Vlakem odjezd: 8.02 do Červenky. Sraz v hale nádraží v 7.45.
Trasa: 45 nebo 60 km, pro vstup do jeskyně Podkova je třeba baterka.

Čertův most

Zájemci hlaste se do 15.9.2012 na uvedených kontaktech.
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2012 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV !
Trasa: Od nádraží v Července se vydáme po cyklostezce do Litovle. Prohlédneme si Svatojánský most – nejstarší most na Moravě a Litovelské náměstí s řadou významných domů a radnicí. Po malém občerstvení odbočíme po c 6243 přes Vísku do Mladče. Tady se nejprve vypravíme k Čertovu mostu a jeskyni Podkova (viz. obrázky), po návratu na náves odbočíme k Mladečským jeskyním. U vchodu do jeskyní je i sympatická hospůdka, kde je možné si dát oběd. Potom budeme pokračovat po silnici č.635 do Bílé Lhoty, kde si lze prohlédnout zajímavé arboretum. Dále pojedeme po c 512 krásným krajem Pomoraví, napojíme se na c 51 a po ní projedeme Moravičany a okraj Mohelnice a pokračujeme v nevelké vzdálenosti od řeky Moravy až do Hrabové. Zde odbočíme na c 6226 do Leštiny a dál po c 6233 dojedeme do Zábřehu na Moravě. Zde je možno po 45 km trasu ukončit a odjet vlakem do Pardubic. Druhou možností je pokračovat po c 6232 po krásné nové cyklostezce, vedoucí příjemným údolím, až do Hoštejna (60 km).
Odjezdy ze Zábřehu: 14.44 , 16.36 , 17.11 , 18.15 ( vše R přímo do Pardubic)
Odjezdy z Hoštejna: os 15.38 – Č.Třeb. 16.16 R 17.09 – Pce 17.57
os 17.38 – Č.Třeb. 18.16 R 19.09 – Pce 19.57
Zajímavosti na trase:
Svatojánský most v Litovli je nejstarším mostem na Moravě a třetím nejstarším v České republice. Dokončen byl již před rokem 1592, kdy byl poprvé zmíněn v kronikách.
Litovel je krásné starobylé městečko ležící na šesti ramenech řeky Moravy v severozápadní částí Hané. Litovli se někdy říká Hanácké Benátky - kromě všudypřítomné vody se v centru, podobně jako v Benátkách, vypíná kostel sv. Marka. V čele náměstí Přemysla Otakara II stojí radnice a přímo pod ní protéká rameno řeky Moravy zvané Nečíz.
Čertův most jsou skaliska stojící naproti sobě a spojená kamenným obloukem. Váže se k nim pověst o dvou bratrech a jejich sázce, že jeden vybuduje mezi skalisky most za 24 hodin. Tento bratr požádal o pomoc čerta a upsal se mu krví. Když pro něho ale čert přiletěl, nemohl si ho odnést, protože kolem sebe udělal kruh svěcenou křídou. Most se však od té doby nazývá Čertův most.
Jeskyně Podkova – patří mezi menší jeskyně Mladečského krasu a v určitém ročním období je volně přístupná. Je tvořena dvojitou chodbou ležící na severním svahu kopce Třesína pod Čertovým mostem.Tvoří ji dva vchody vzdálené 28 m. Obě chodby byly samostatné, ale na přání majitelů panství Lichtenštejnů byly propojeny, takže dnes tvoří tvar připomínající podkovu.
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky. Jde o významnou paleontologickou lokalitu. Vedle kostí vyhynulých pravěkých zvířat, zde bylo nalezeno velké množství koster lidí starší doby kamenné (před 31 000 lety).
Arboretum v Bílé Lhotě vzniklo na území bývalého zámeckého parku. Na jeho místě už v 15. století stávala velká ovocná zahrada. V 17. století ji díky rytíři Harrachovskému nahradil okrasný park. A v první polovině dvacátého století pak získala současnou podobu. O ní se zasloužil Quido Riedl, tehdejší zámecký pán, který byl nadšeným botanikem a dendrologem.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV.
Příjemné zážitky Vám přeje
Milan Jehlička
mobil: 723 160 199, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení