Krajem českých sklářů

Pěší výlet veřejnou dopravou v sobotu 4. května 2013.
Vedoucí: Vít Vavřina
Zájemci o výlet se nahlásí vedoucímu do 2. května telefonicky nebo mailem.
Odjezd: rychlíkem v 7.05 do Železného Brodu, z H.K. 7.26, příjezd do Železného Brodu 8.56
Sraz v hale nádraží ČD v 6.30 za účelem zakoupení společné jízdenky.
Údolí Kamenice  ---- zdroj: http://www.drzkov.cz/udoli-kamenice

Cena normální jízdenky 151,-Kč/IN50 76/IN25 113
Mapa: KČT 1:50.000 č. 19 Český ráj a 20-21 Jizerské hory a Frýdlantsko
Zájezd je zařazen do kalendáře akcí 2013 oblasti KČT Pardubický kraj. Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV!
Ze Železného Brodu se vydáme po Č přes Hrubá Horka, Jirkov, Radčice do Držkova
(8 km). Z Držkova pokračujeme po M a přes Machov dojdeme do Návarova (2 km). Zde přejdeme po mostě na Č a proti proudu Kamenice vyjdeme na zříceninu hradu Návarov, poté se stejnou cestou vrátíme zpět k mostu (2 km) a pokračujeme po Č podél toku Kamenice Palackého cestou na Bohuňovsko. Míjíme Spálov a stále po Č se vrátíme po Riegrově cestě podél Jizery zpět do Železného Brodu (11 km). Celkem 23 km, v případě vynechání zříceniny hradu Návarov 21 km.
Na trase je omezená možnost občerstvení
Odjezd ze Železného Brodu rychlíkem v 17.00, příjezd do H.K. 18.34, do Pardubic 18.56
Pohodové počasí a příjemné zážitky Vám
Vít Vavřina
mobil: 602 173 635,
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Místopis :

Jirkov
Obec se připomíná od roku 1543. Zděná šestiboká zvonice z roku 1837 s cibulovitou bání je krytá břidlicí, u ní novogotická boží muka z 19. století. Daleké rozhledy. Při silnici do Radčic břidlicové lomy.

Držkov
Horská obec nad pravým břehem Kamenice. První zmínka o obci pochází z roku 1356 jako majetek řádu Cyrilů z Prahy a tehdy s kostelem. Archeologicky doložené osídlení již z 10.- 11. Století. Držkov ležel na zemské stezce spojující Turnov s Novosvětským průsmykem. Byl součástí panství Návarov, v jehož vlastnictví se vystřídali Valdštejnové, Vartenberkové, Hazmburkové a rod Smiřických. Po bitvě na Bílé hoře se stal majitelem panství Albrecht z Valdštejna, který je postoupil vdově po generálu Lamottovi. Dominantou obce je novogotický kostel sv. Bartoloměje z roku 1860. Na místním hřbitově spočívá většina obětí Svárovské stávky. Mezi další památky patří kaplička sv. Trojice v horní části obce.
Nejen doma, ale i ve světě je Držkov znám především výrobou laboratorního skla, lustrových ramen, technického skla a zdravotnických potřeb.
Krajina kolem obce je členitá. Na západní straně se tyčí Černostudniční hřeben, na východě spadá obec do romantického údolí říčky Kamenice. Z celé obce jsou překrásné výhledy na Krkonoše.

Návarov
Hrad Návarov vystavěl ve 14. Století Jindřich z Navarova a Valdštejna. Potom připadl králi Václavovi IV., který jej daroval svému oblíbenci Janu Čúchovi ze Zásady. V 15. Století tu vládli Hazmburkové, po nich následovali Valdštejnové a Smiřičtí. Za Zikmunda Smiřického byl hrad připojen k panství hruboskalskému. Od roku 1627 patřil rodině Lamotte. Za třicetileté války se tu usadili Švédové a plenili odtud širé okolí. Když odtáhli, poručil císař roku 1666 hrad rozbořit, aby se v budoucnu nestal útočištěm loupeživých band.
Barokní zámek Návarov z roku 1666 dostal jméno po zřícenině středověkého hradu. Podle pověsti uprchla dcera frýdlantského pána z rodného domu, protože ji otec chtěl vdát za bohatého šlechtice. Frýdlantský pán po letech zabloudil na lovu v divokých lesích a na hradě poprosil o jídlo a pití. Paní domu mu s omluvou, že žijí chudě a skromně, nabídla hrachovou kaši, kterou právě navařila svému synovi a frýdlantský pán v ní poznal svou dceru a šťasten se smířil s ní i jejím mužem. Na památku shledání dostal hrad jméno Návarov podle navařené kaše, návary.
Zámek, který v roce 1827 vyhořel a o sto let později byl nevhodně renovován je obklopen kouzelným parkem s množstvím krásných stromů, vzácných dřevin a pestrou paletou okrasných květin. Před zámkem je socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1836.

Jesenný - Bohuňovsko

Bohuňovsko je částí obce Jesenný. Železnou huť v Bohuňovsku založil roku 1799 Ignác Loubal. Ruda se těžila v Jesenném a okolí. Dříví pro vysokou pec se plavilo na dřevěné uhlí. Huť byla za držení Karla Alaina Rohana zmodernizována a vedle litiny vyráběla i ocel. Výrobky nacházely odbyt daleko za hranicemi návarovského panství. Omezené dopravní možnosti a nekvalitní surovina však vedly roku 1866 k zastavení hutní výroby. V roce 1893 byla huť přestavěna na papírnu. Dnes zde působí sklárna Sklo Petr, známá ručně vyráběným užitečným, uměleckým a hutním sklem.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení