Z Těchonína přes Studenské skály do Žamberka

Attachments:
Download this file (Těchonín.doc)Propozice

Pěší výlet s dopravou vlakem dne 20.7.2013
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Odjezd vlaku z Pardubic v 7,43 do Těchonína (příjezd v 8,59).
Sraz účastníku v 7,25 v hale nádraží – dohoda o společné jízdence. (vzdálenost 79 km, cena 112 Kč / IN50 56 Kč / IN25 84 Kč).
Vejdova lípa --- zdroj: http://vyznamnestromy.unas.cz/foto/022.jpg

Ze zastávky v Těchoníně půjdem po modré a červené značce na vyhlídku na Studeném vrchu (3 km). Poté půjdeme po červené, žluté a modré značce přes Studenskou zátoku do obce Pastviny, zde přejdeme po železobetonovém mostě Pastvinskou přehradu a dojdeme k památné Vejdově Lípě (9 km). Od Vejdovy lípy budeme pokračovat po červené značce do osady Zakopanka (13 km) a dále do Žamberka na vlak. Celkem ujdeme asi 20 km.
K odjezdu domů je možno využít autobus ze Žamberka v 16,33 do Letohradu a dále vlakem do Pardubic s příjezdem v 18,24 nebo vlaky ze Žamberka v 17,44 či 18,22 s příjezdem do Pardubic v 19,57.
Zajímavosti po cestě
Studenské skály - Zajímavé skalní defilé vytvořila příroda na jihovýchodním svahu vrchu Studený (721 m) v Orlických horách asi 3 km jihozápadně od Mladkova. Rulové skály ukázku mrazových srubů - skalních výchozů, které vznikly mrazovým zvětráváním především v ledových dobách starších čtvrtohor. Srážková voda stékala do nitra rozpukané horniny a ve štěrbinách zmrzla, led pak působil na stěny puklin velkým tlakem. Tak docházelo k postupnému trhání a tříštění skal, jejichž uvolněné bloky padaly dolů a hromadily se na úpatí stěn. Studenské skály vystupují z nitra masivu v délce přes půl kilometru a ve střední části jsou přes 20 m vysoké. Nejvyšší je skála se dvěma stupni o celkové výšce 27 m; horní část tvoří výrazná asi 3 m vysoká hlavice, na kterou je možné při troše opatrnosti vystoupit. Je z ní pěkný pohled na Suchý vrch a Bukovou horu v nejvýchodnější části Orlických hor.
Vejdova lípa - je obvodem nejmohutnější památný strom na území České republiky. Roste v Pastvinách nedaleko Klášterce nad Orlicí. Lip bylo původně více, ale dodnes se zachovala jediná. Lípa malolistá na severní straně statku je 22 m vysoká, stále pěkná a živá. Mohutné uzlovité kořeny, dokazují, jak úporně se drží země, do které byla zasazena. Jen dutý kmen 4 m vysoký v objemu 12 m měřící prozrazuje stáří lípy, které by podle krásně zelené doširoka rozložené koruny nikdo necekal.
Podle pověsti do lípy kdysi zapadl pasáček, ze kterého byla po mnoha letech nalezena pouze kostra. Kolem půlnoci je prý z lípy slyšet sten a ve větvích se objevuje světlo. Dnes se do její dutiny s téměř dvoumetrovým průchodem vejde pohodlně stůl a čtyři židle. Dříve také sloužila za skladiště hospodářského nářadí.
Hezké zážitky přeje
Zdeněk Pražák
Lázně Bohdaneč 18.4.2013

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení