Špindlerovka a Krkonoše z druhé strany

Attachments:
Download this file (Špindlerovka a Krkonoše z druhé strany.doc)Propozice

Výlet je zrušený vzhledem k tomu, že do 27.6.2013 se přihlásilo pouze 13 zájemců. Výlet bude uskutečněn v některém červnovém termínu roku 2014.
Autokarový výlet dne 27.7.2013
Vedoucí: Zdeněk Pražák

Pielgrzymy --- zdroj: www.okiz.pl

Odjezd autokaru v 6,30 od nádraží v Pardubicích cca 120 km do Špindlerova mlýna, podle telefonického dotazu dostaneme na informačním centru KRNAP povolení k výjezdu autobusu na Špindlerovu boudu.
Ze Špindlerovy boudy půjdeme po polské zelené turistické značce cca 5 km ke skalním útvarům Pielgrzymy, poté asi 1 km po žluté značce na rozcestí Polana, dále 5 km po modré značce okolo ledovcového jezírka Maly Staw na rozcestí Rownia pod Sniežkou, odtud 3 km po červené značce v úbočí nad Malym Stawem ke skalnímu útvaru Slonecznik a dále další 3 km na Špindlerovu boudu.
Celkem ujdeme 16 km. Je možné zkrácení o cca 6 km – z rozcestí Polana jít po zelené značce na Slonecznik. Naopak běžci by si mohli prodloužit trasu ještě výstupem na Sněžku a zpět a v tomto případě by ušli asi 22 km.
Cena výletu bude stanovena podle počtu účastníků v předpokládaném rozmezí od 485 Kč při 20 účastnících až po 215 Kč při 45 účastnících pro nečleny TKSP, od 435 Kč po 165 Kč pro dospělé členy TKSP a od 365 Kč do 95 Kč pro děti členů TKSP.
Prosím o zaslání závazné přihlášky na výlet na můj mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. Pokud se nepřihlásí minimálně 20 účastníků do 30.6.2013 tak výlet zruším a přesunu na příští rok na červnový termín. K dnešnímu dni je přihlášeno pouze 7 účastníků.
Placení: 17.7 v Evropském spol. domě na Pernštýnském nám. od 16 do 17 hod, popř. dle dohody s ved. akce do 27.7. 2013.
Zajímavosti po cestě
Pielgrzymy - V Česku téměř neznámé, v Polsku jeden z hlavních symbolů Krkonoš. Největší a nejvyšší skupina skalních výchozů v celém pohoří, avšak pro svoji svahovou polohu méně nápadná než žulové útvary na hřebeni. Polské slovo pielgrzym [čti pjelgřim] znamená poutník, pocestný –Pielgrzymy jsou tedy poutníci, lidé na cestě. Skalní bloky rozčleněné do věžiček skutečně připomínají poutníky, kteří si semknuti do tří řad razí cestu horským lesem. Tři žulové hřebínky jsou téměř rovnoběžné, orientované ve směru jihozápad–severo¬východ. Dlouhé jsou kolem 50–60 m, široké několik metrů a v nejvyšších partiích vysoké přes 20 m.
Maly Staw je jedním z ledovcových jezer Krkonoš. Ta se, docela pochopitelně, nacházejí pouze na severní straně Krkonoš. Maly Staw je díky své rozloze 2,881 ha druhým největším ledovcovým jezerem v Krkonoších. Jeho délka činí 256 m a šířka až 140 metrů. Obvod jezera činí 756 m. Na rozdíl od sousedního jezera Wielki Stav si Maly Staw můžete prohlédnout téměř ze všech stran, vede k němu totiž turistický chodník. Maly Staw dosahuje maximální hloubky 7,3 m, střední hloubka činí pouhých 3,45 m. Objem vody Maleho Stawu činí 99 900 kubických metrů. Díky této skutečnosti se vody Maleho Stawu během letních měsíců prohřejí více než sousedního jezera Wielki Staw.
Maly Staw se nachází v nadmořské výšce 1 183 m pod strmými svahy Stříbrného hřbetu a Rovně pod Sněžkou. Výška strmých skalnatých stěn ledovcového kotle dosahuje až 200 metrů. Na jeho břehu stojí snad nejkrásnější krkonošská chata Samotnia a jezero Maly Staw je tak velice častým cílem turistů. V zimních měsících je kotel Maleho Stawu poměrně nebezpečným místem, neboť zde hrozí pád lavin. Voda dosahuje v letních měsících teploty i více než 14 °C, přesto je Maly Staw po velkou část roku pokryt ledem.
Polední kameny – polsky Slonecznik je výrazný skalní tor nalézající nad Welkim Stawem na severní straně Stříbrného hřbetu při cestě Česko-polského přátelství. Svůj název získal díky tomu, že z polské strany Krkonoš je v poledne slunce vidět přímo nad skaliskem.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení