Krajem velkých spisovatelů

Attachments:
Download this file (13046_Krajem velkých spisovatelů.doc)Propozice

Sportovní cykloakce v neděli 8. září 2013
Akci připravil a vede: Vacek Bohuslav s kvalifikací vedoucí turistiky
Os vlakem v 8.04 do Jaroměře (8.58), sraz v hale nádraží ČD v 7.45 hodin.
Babiččino údolí – přírodní rezervace krajinného rázu zachycující harmonický člověkem dotvořený úsek krajiny v údolí Úpy.

Údolí je dějištěm „Babičky“ B. Němcové, Staré Bělidlo, starý mlýn, zámek Ratibořice , sídlo kněžny Zaháňské, pomník babičky s vnoučaty, Viktorčin splav.
Popis trasy:
Česká Skalice – Ratibořice – Červená Hora – Červený Kostelec – Hronov – Náchod – Peklo- Nové Město nad Metují – Jaroměř asi 100 km, mapy Schocart č. 113, 114.
Údaje o trase: Délka do 100 km, náročnost 4 z 5, malé převýšení, pro všechny typy kol, zpevněný a dobře sjízdný povrch i za mokra. Akce, během které je nutno dodržovat „Kodex cyklisty“ (jezdi pouze po povolených cestách, nezanechávej stopy, ovládej své kolo, dávej přednost ostatním, buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku, jednej s rozmyslem) je určena pro disciplinované cykloturisty.
Samozřejmostí je předepsané vybavení jízdních kol a respektování „Zákona o silničním provozu“.
Turistické zajímavosti:
Česká Skalice:
se nachází v nadmořské výšce 284 m n. m. v Úpsko-metujské tabuli. Městem protéká řeka Úpa, která pramení v Krkonoších a vlévá se v Jaroměři do Labe.V těsné blízkosti města leží přehradní jezero Rozkoš, nazývané často východočeské moře. Rozloha vodní plochy činí 1100 ha, průměrná hloubka nádrže je 10 m. Údolní nádrž Rozkoš, vybudovaná v letech 1966–1972, slouží nejen k regulaci průtoku vody v řece Úpě při táních a povodních, ale také se stala střediskem vyznavačů vodních sportů a rájem rybářů
Červená Hora:
Ves je začleněna územně pod okres Náchod a náleží pod Královéhradecký kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je rovněž okresní město Náchod. Obec Červená Hora se rozkládá asi devět kilometrů severozápadně od Náchoda. Obec geograficky a turisticky řadíme do Kladského pomezí. Trvalý pobyt na území této menší vesnice má úředně hlášeno kolem 200 obyvatel. Obec je vzdálená přibližně 10 km od polských hranic.
Červený Kostelec:
leží v malebném východním podhůří Krkonoš uprostřed regionu Náchodsko-Trutnovsko a počet jeho obyvatel se v posledních letech ustálil na osmi a půl tisíci. Území města se rozkládá v členitém podhorském terénu na jihozápadních svazích Jestřebích hor v nadmořské výšce cca 400 metrů a je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších krajů České republiky. Není to však „skanzen“, ale naopak velmi živé město, kde se stále něco děje. Bohatá je činnost sportovních, kulturních a společenských organizací a spolků. To dohromady dává pestrou paletu možností využívání a užívání volného času.
Hronov:
malé městečko v severovýchodních Čechách leží uprostřed půvabné krajiny na řece Metuji při hranici s Polskem v nadmořské výšce 364 m n.m. V historii se poprvé připomíná v roce 1359, je však přibližně o jedno století starší. Jeho počátky souvisejí s kolonizačním úsilím pana Hrona z Náchoda (1241 – 1285) z rodu Načeraticů, který zde pravděpodobně založil vodní tvrz. V roce 1415 je Hronov uváděn jako městečko, jež až do roku 1848 náleželo k náchodskému panství, stejně jako sousední obce Velký Dřevíč, Velké Poříčí a Žabokrky, zatímco Zbečník a Rokytník příslušely do konce 15. století k machovskému statku, jehož součástí byla také Malá Čermná na kladských hranicích. Jako město je Hronov poprvé uveden v roce 1859.
Náchod:
Město Náchod (346 m n.m.) se rozkládá na obou březích řeky Metuje. Bylo založeno v r. 1254 a je přirozeným historickým, turistickým, správním a průmyslovým centrem celé oblasti od vstupní "Branky" až po Broumovský výběžek. V samotném centru města se nachází celá řada historických staveb - renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince na Masarykově náměstí , stará barokní radnice, nová novorenesanční radnice, budova poštovního úřadu a další. Náchod je rodištěm českého spisovatele a exilového vydavatele Josefa Škvoreckého (nar. 1924), dramatika a satirika Vratislava Blažka (1925-1973). K městu se vztahují díla Aloise Jiráska "Skaláci", "Na dvoře vévodském", "U nás" atd. Ve městě je regionální muzeum a galerie výtvarného umění. Náchod je hraniční město s přímou vazbou na polskou Kudowu Zdrój a další příhraniční polská lázeňská města Dušniki Zdrój a Polanica Zdrój.
Nové Město nad Metují:
(něm. Neustadt an der Mettau) je město v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji na východě Čech. Bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Centrum města leží na vysokém ostrohu obtékaném ze tří stran řekou Metují a je městskou památkovou rezervací. K oblíbeným výletním místům v okolí patří osada Peklo, vzdálená 5 km od města proti proudu řeky Metuje.Ke katastru obce náleží ještě místní části Krčín, Spy a Vrchoviny. V okolí města je používán slangový výraz „Nováč“ pro název obce. Pro novou zástavbu řadovek a rodinných domků směrem k obci Přibyslav se používá místní název „Na Františku“, pro bytovou zástavbu mezi ZŠ Malecí a hlavní silnicí místní název „Malecí“. I dnes zámek Bartoňů z Dobenína stále ozvláštňuje půvab města a odehrává se zde spousta kulturních akcí.
Plánované zastávky: Ratibořice, Náchod, Peklo, Nové Město nad M. a další vždy po dohodě.
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2013 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV.
Aktivně a příjemně strávenou neděli v kraji bohatém na historii všem přeje
Bohouš Vacek – tel. 728 084 999
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení