Přes Práčov na Báru

Attachments:
Download this file (Přes Práčov.doc)Přes Práčov.doc
Nenáročný cyklovýlet v neděli 20. října 2013 s návštěvou rozhledny Bára II.
Vedoucí: Anna Rousková
Sraz v 10,00 hod. u ZS
Trasa  A:   Pardubice  –  Mnětice –  Hostovice –  Úhřetice – Kočí –  Tři  Bubny –  Orel  – Kunčí – Škrovád – Monako – Bára – Rabštejnská Lhota – Sobětuchy – Kozojedy – Medlešice – Pardubice    celkem 50 km

Trasa B: prodloužení  Kunčí – Lukavice – Práčov – Trpišov – Kochánovice – Monako –  do 75 km
Zajímavosti po trase:
Kočí: Dominantou obce Kočí je kostel sv. Bartoloměje. Jednolodní kostel a na něj navazující dřevěná zvonice představuje dílo vrcholné gotiky. Zcela  nezvyklý  vstup  je tvořen  dřevěným  barokním  mostem se zachovanou  dubovou konstrukcí. Most  nahradil původní lávku z 15. stol., úkolem bylo překlenutí  dřívější mokřiny. Díky  němu  se stal  kostelík  raritou.
Lukavice :  název obce je předslovanský a dokládá osídlení již v době před Kristem, kdy v nedalekém Hradišti stálo Keltské oppidum.
Pyritové doly : Hlavní šachtou lukavických dolů byla Bartolomějská šachta. Již v roce 1809 dosáhla své největší hloubky 110 m. Nejhlubší patra dolu pak sahala až do hloubky 210 m a táhla se do vzdálenosti několika km. Na ústí šachty stála těžní věž a kulový žentour. Památný  dub letní dosahuje výšky asi 25m, roste na nepatrné vyvýšenině a obvod kmene přesahuje 6 m. Jeho stáří je podle některých pramenů až 770 let.
Osada Práčov: leží na levém břehu Chrudimky je místní částí obce Svidnice. V druhé polovině 14. století byl v Práčově na skalnatém výběžku nad údolím založen klášter sv. Jakuba, který patřil církevnímu řádu Linorytů. Roku 1421 byl klášter vypálen Husity. Do dnešních dnů se zachoval gotický charakter kostela s cihlovou nástavbou věže z poslední přestavby kostela. Druhou dominantou osady Práčov viditelnou až z Chrudimi je vyrovnávací věž vodní elektrárny Práčov, která má funkci energetickou a vodárenskou. Voda je do vyrovnávací nádrže elektrárny přiváděna ocelovým přivaděčem o průměru 2,2 o délce přes 3 km z Křižanovické přehrady. Pracuje na principu spojených nádob s vodní nádrží Křižanovice. Hladina vody ve věži je tedy stejná jako výška hladiny vody v Křižanovicích. Vodní elektrárna Práčov byla jednou z prvních hydroenergetických staveb u nás po skončení 2. světové války. Byla uvedena do provozu v r. 1953. Svou rozlehlostí zasahovala do katastrálního území šesti obcí. V tomto roce slavila své 60. výročí.
Rozhledna Bára II: je postavena nad zrušeným lomem Podhůra a tyčí se v nadmořské výšce 403 metrů. Rozhledna stojí  v bezprostřední blízkosti  křemencového  skalního  útvaru,  Čertův hrádek.   Rozhledna Bára představuje trojboký jehlan a uvnitř se točí schodiště se 78 schody. Celková výška rozhledny  je sedmnáct metrů. Z vrcholu  je krásný výhled na Železné hory, Orlické hory a Krkonoše.
Plánované zastávky :
Kočí : restaurace Bartoni, rozhledna Bára : za příznivého počasí opékání vuřtů

Příjemně strávený den přeje  Rousková Anna tel 732621262 Mail   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení