Přes Kost a Valdštejn do Turnova

Attachments:
Download this file (Propozice Přes Kost a Valdštejn do Turnova.doc)Propozice

Pěší výlet do Českého ráje s dopravou vlakem v sobotu 17. května 2014
Vedoucí: David Šebesta
Hlavním cílem našeho pěšího vlakového výletu bude Český ráj, konkrétně oblast Podtroseckých údolí a Hruboskalska,
Hrad Kost

s hrady Kostí a Valdštejnem.
Hrad Kost je jedním z našich nejlépe zachovaných středověkých hradů, nyní je v majetku rodu Kinský dal Borgo. Naproti tomu hrad Valdštejn je zase zajímavý svým bývalým majitelem, Albrechtem z Valdštejna, i svou pozdější barokní úpravou a s tím související výstavbou kostelíka sv. Jana Nepomuckého. Projdeme se částí malebného údolí Žehrovky i částí Hruboskalského skalního města se spoustou vyhlídek, kde se pokocháme výhledem ze skalní věže Hlavatice. Navštívíme i město Turnov, bránu Českého ráje a kolébku českého šperkařství.
Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2014 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV!
Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 19 Český ráj (nejnovější je 7. vydání z roku 2014)
Odjezd: 6.59 z Pardubic hl. n. do Libošovic (Kolín příj. 7.25/ odj. 7.46, Mladá Boleslav příj. 8.33/ odj. 8.40) Pozn.: v případě časových problémů je možné jet i EC 176 Johannes Brahms (odj. Pce 7.18/ příj. Kolín 7.38) a připojit se k nám v Kolíně, ovšem s rizikem zmeškání přestupu. Na hlavních tratích se na případné čekání přípojných vlaků nelze spoléhat!
Sraz: 6.40 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné skupinové jízdenky)
Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou skupinovou jízdenku, pro cestu tam by nemělo přesáhnout 100 Kč, pro cestu zpět bude zhruba stejné
Trasa: Vystoupíme společně na železniční zastávce Libošovice (předpokládaný příjezd 9.26) a po Ž půjdeme nejprve 100 m zpět podél trati a poté se stočíme doprava a polní cestou dojdeme ke hradu Kost (2,5 km). Po pokochání se malebnou siluetou hradu a případném občerstvení pokračujeme již po Z doprava nejprve po břehu rybníka společně s Č a M a dále již jen po Z přes Rytířovu Lhotu a dále v přímém směru, než přijdeme k silnici, a po ní sejdeme doleva do údolí Žehrovky (+4,5 km, celkem 7 km). Zde pokračujeme po Z po silnici společně se Ž a později i Č proti proudu Žehrovky k rozcestí U Přibyla (+1,5 km), kde se stočíme doleva a stále po silnici společně se Ž dojdeme k rybníku Věžák (+0,5 km) a dále po silnici k levostrannému ústí rokle Čertoryje (+1 km, celkem 10 km). Pokračujeme po Z doleva touto roklí až překřížíme silnici a dojdeme na rozcestí s M (+3,5 km). Pokračujeme nejprve po souběhu obou značení a poté opět pouze po Z než dojdeme na Zlatou stezku Českého ráje. Zde pokračujeme společně s Č a krátký úsek i M po pískovcové plošině na prostranství před hradem Valdštejn (+3 km, celkem 16,5 km). Po občerstvení pokračujeme po zmíněné Zlaté stezce doleva po Č na vyhlídku Hlavatice a poté seběhneme na okraj Turnova na železniční zastávku Turnov město (+3 km, celkem 19,5 km). Zde se rozhodneme, zda výlet ukončíme a počkáme na vlak již zde, nebo dále po Č a Ž dojdeme na hlavní nádraží v Turnově (+2 km, celkem 21,5 km).
V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.
Odjezd domů: Turnov město odj. 16.24 18.18
Turnov příj. / odj. 16.30 / 16.42 18.24 / 18.42
Pardubice hl.n. příj. 19.00 21.00
Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje
David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
27. dubna 2014

Zajímavosti po trase:
Libošovice – obec připomínaná v letech 1352-99. Jednolodní pozdně gotický kostel sv. Prokopa byl obnoven v roce 1610, v roce 1874 byl prodloužen a doplněn novogotickou věží.
Kost – hrad na pískovcové skále při styku tří údolí (Plakánek, Prokopské údolí, údolí při Černém rybníku). Gotický hrad byl vystavěn na rozhraní 14. a 15. století, asi po roce 1371. Původní hrad na půdorysu pětiúhelníku sestával z velké věže, starého paláce, věžovité obytné budovy a kaple. Hrazení bylo dřevěné, kombinované s přírodní skálou. Hrad byl postupně majetkem několika šlechtických rodů (Zajícové z Házmburka, Šelmberkové, Biebersteinové, Lobkovicové, Černínové). V roce 1658 měl být podle císařského příkazu zbořen jako možný opěrný bod nepřítele, této katastrofě se však podařilo zabránit. Po několikerých přestavbách a požárech byl hrad po roce 1953 opraven. Po restituci je majitelem G. Kinský dal Borgo. Expozice je vytvořena z majetku rodiny Kinských, tvoří ji renesanční černá kuchyně, historické zbraně, středověká mučírna aj. Dnes je jedním z nejlépe zachovaných středověkých hradů v Čechách.
Podtrosecká údolí – přírodní rezervace (141 ha, vyhlášena v roce 1985). Území mokřadů v kaňonovitých údolích Jordánky a Žehrovky. Jsou zde rybníky Vidlák, Krčák, Věžák, Nebákov aj. Známý je pramen Prdlavka, sledovaný Českým hydrometeorologickým ústavem v Praze.
Hruboskalské skalní město – největší skalní město na území CHKO Český ráj, pískovcová plošina v nadmořské výšce cca 380 až 420 m, rozčleněná v hluboká údolí, úzké rokle a skalní věže, zalesněná převážně borovými porosty. Skalní město je rozděleno do 4 hlavních oblastí: Dračí skály a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčka. Pod Mariánskou vyhlídkou je symbolický hřbitov zahynulých horolezců expedice Peru při čs. výpravě v roce 1970. Na ploše Čertovy ruky, skalního útvaru v křídových pískovcích, je archeologické naleziště neolitického osídlení až po dobu římskou a zbytky středověkého hrádku ze 13. století. Je zde zachována tesaná studně, stopy po dřevěném schodišti, sklepní místnosti a záseky po trámech. Nejcennější části území byly v roce 1998 vyhlášeny Přírodní rezervací Hruboskalsko (219,20 ha). Území přibližuje naučná stezka Hruboskalsko vybavená panely.
Hruboskalsko – přírodní rezervace (219,20 ha, vyhlášena v roce 1998), geomorfologicky členité území pískovcového skalního města se zbytky reliktních borů a kyselých bučin ve vyšších polohách a olšin a lesních pramenišť v údolních polohách. Území přibližuje naučná stezka Hruboskalsko vybavená panely.
Valdštejn – zřícenina hradu, založeného kolem roku 1260 na severním okraji Hruboskalské plošiny (390 m), nyní v majetku města Turnova. Hrad byl postaven na třech pískovcových skaliscích, navzájem spojených dřevěnými mosty. Stal se rodovým hradem Albrechta z Valdštejna. Osídlen byl až do poloviny 16. století. Při požáru koncem 16. století byla zničena většina budov a hrad zůstal zříceninou. V roce 1713 byly postaveny kamenné mosty, spojující předhradí s prvním nádvořím. V roce 1722 byl postaven barokní kostelík sv. Jana Nepomuckého. Obraz světce v kapličce na prvním nádvoří z roku 1836 od Františka Maška je malován snad podle podobizny K. H. Máchy. J. B. Foerster zde složil oratorium Sv. Václav a Pátou symfonii. Prohlídka hradu je možná samostatně nebo s průvodcem.
Hlavatice – osamocená pískovcová skála (380 m), poskytující daleký rozhled ze zajištěné plošinky, přístupné po železných točitých schodech.
Turnov – město v širokém údolí při soutoku Stebenky a Libuňky s Jizerou, východisko do Českého ráje, městská památková zóna. Město bylo založeno kolem roku 1250 sloučením vsí Turnova a Hruštice. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1272. Po zničení v roce 1478 bylo kolem roku 1509 nově vybudováno i s opevněním se čtyřmi branami. V 19. století nastal velký rozmach města díky rozvoji šperkařství a kamenářství. S historií města je spojena nejstarší zmínka o perníkářství u nás (ze 13. století). Za pozornost zde stojí původně pozdně gotická budova radnice z roku 1526, přestavěná pozdně renesančně v roce 1620 a novorenesančně v roce 1894. Dále gotický kostel sv. Mikuláše z poloviny 14. století, přestavěný barokně v roce 1722, a bývalý klášterní kostel Františka z Assisi, barokní stavba z let 1651-55, empírově upravená v roce 1822, věž je pseudorománská z roku 1842. Bývalý barokní klášter františkánů vystavěl L. Raimondi v roce 1707 (v budově kláštera je nyní pošta). Novogotický kostel Panny Marie z let 1838-53 na místě středověkého dominikánského kostela patří k prvním památkám této architektury v Čechách. V Turnově lze dále navštívit Muzeum Českého ráje s největším obrazem Mikuláše Alše Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou, o rozměrech 8,5 x 10 m, a dále s bohatou expozicí geologie a mineralogie. Ve městě se nachází Střední umělecká průmyslová škola – tzv. šperkárna, založená v roce 1884 jako první středoevropská škola pro odborníky na zpracování drahých kamenů. V Galerii Granát je umístěna expozice o výrobě granátového šperku. Turnov je rodištěm významných obrozenců Fortunáta Durycha (1738-1802), Antonína Marka (1783-1877) a profesora UK, filosofa a zakladatele Charty 77 Jana Patočky (1907-1977). Ve městě sídlí Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení