Z Nového Města nad Metují přes Peklo do Náchoda

Attachments:
Download this file (propozice Nové město nad metují.doc)Propozice

Pěší výlet s dopravou vlakem dne 19. 7. 2014
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Odjezd vlakem ráno v 7,00 z hlavního nádraží Pardubice do Hradce Králové odkud budeme pokračovat autobusem z terminálu v 7,40 do Nového Města nad Metují kam přijedeme v 8,30. Budeme si kupovat každý jízdenku IREDO za 70 Kč.

Je dobré mít s sebou mapu KČT č. 25 „Podorlicko a okolí Babiččina údolí“.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2014 oblasti KČT Pardubický kraj.
Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV!
Odjezd vlakem ráno v 7,00 z hlavního nádraží Pardubice do Hradce Králové odkud budeme pokračovat autobusem z terminálu v 7,40 do Nového Města nad Metují kam přijedeme v 8,30. Budeme si kupovat každý jízdenku IREDO za 70 Kč.
Odjezd z Náchoda vlakem přes Starkoč na společnou jízdenku s odjezdem v 16,03, 17,03 případně 18,06 – doba jízdy do Pardubic cca 90 minut.

Propozice
Po příjezdu do Nového Města si půjdeme prohlédnout náměstí s cennými renesančními domy a zámek zvenčí ze zámeckého parku (1,5 km). Po prohlídce centra města půjdeme přes Jiráskovy sady na Klosovu vyhlídku (2,5 km) a dále po červené značce údolím Metuje na rozcestí Pod koníčkem (7,5 km). Zde budeme moci vyjít po žluté značce na vyhlídku U Koníčka (výhled na restauraci Peklo) a vrátit se zpět do údolí (+1,0 km) a jít do výletní restaurace Peklo (8 km) na občerstvení. Poté budeme pokračovat po červené značce na rozcestí Údolí Olešenky (10 km) a dále po zelené značce na rozcestí Pod Dubovicí (11 km) a pokračovat po modré značce k pevnosti Dobrošov (14,5 km) a dále k Jiráskově chatě (15,5 km) s možným občerstvením. Poté pokračujeme po zelené přes vyhlídku u hotelu Rozkoš na nádraží v Náchodě. Celkem ujdeme 19 km + 1 km vyhlídka U Koníčka.

Pamětihodnosti na cestě
Nové Město nad Metují – Město bylo založeno v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. V prostoru Husova náměstí se však nacházelo výraznější osídlení již v období kultury slezskoplatěnické doby bronzové (kultura lidu popelnicových polí), které zřejmě souviselo s blízkým hradištěm. Ve středověku byla v okolí pouze tvrz a osada, jejíž vznik spadá do 13. století - první písemné zmínky jsou ale až z doby za vlády Jana Lucemburského.
Historické centrum města je vyhlášeno městskou památkovou rezervací.

Novoměstský zámek - z původního hradu vznikl renesanční a raně barokní přestavbou dnešní zámek spolu se zahradami na severním okraji. Poslední úpravy byly prováděny v 1. třetině 20. stol. architekty Jurkovičem a Janákem. V zámku se nachází interiéry barokní, secesní a art deco, na jejichž výzdobě se podílela řada významných českých výtvarných umělců (Kysela, Johnová, Teinitzerová, Šimák). Před zámkem a v jeho zahradě jsou umístěny vyhledávané barokní sochy trpaslíků Matyáše Bernarda Brauna a celodřevěný krytý most v zámecké zahradě.

Dělostřelecká tvrz Dobrošov je součástí pohraničního opevnění z let 1936 - 1938. Při návštěvě tvrze si můžete prohlédnout pevnostní objekty s podzemními chodbami.
Jiráskova turistická chata na Dobrošově u Náchoda z roku 1896 byla v roce 1924 byla přestavěna podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Z rozhledny chaty uvidíte Náchodsko, Orlické hory a další místa Kladského pomezí.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení