V kraji erbu zubří hlavy

Attachments:
Download this file (V kraji erbu zubří hlavy.doc)Propozice

Autokarový zájezd 11. října 2014
Vedoucí: Ivana Jehličková
Potřebná mapa: KČT 1:50 000 č. 48
Ceny: 100, 170, 220. Placení: ve středu 1.10. v době mezi 15. – 16. hod. na Pernštýnském náměstí.
Zřícenina hradu Zubštejn ---zdroj: www.cestykrajem.cz

Odjezd v 7.00 h od nádraží ČD po trase: Chrudim, Ždírec n/Doubravou, Žďár n/Sázavou, Bystřice n/Pernštejnem, Písečné
Zájezd je zařazen do kalendáře akcí 2014 oblasti KČT Pardubický kraj. Všichni účastníci (i nečlenové) jsou úrazově pojištěni díky příslušnosti TKSP k ČSTV!

Svratecká hornatina patří mezi naše nejvýznamnější přírodní parky. Rozkládá se po obou stranách hlubokého údolí řeky Svratky mezi Borovnicí u Jimramova a Předklášteřím u Tišnova. Celková rozloha parku je 365 km². Jeho reliéf patří k nejčlenitějším částem Českomoravské vrchoviny.
Autokarem dojedeme po uvedené trase do Bystřice p/Pernštejnem a budeme pokračovat ještě 5 km severně do obce Písečné, kde je první výstupní místo.

 

Trasa A: Z Písečné po Z zn. kolem románskogotického kostela sv. Michala do Vitochova. Odtud po Č zn. kolem rozhledny Karasín k přehradní hrázi Vírské přehrady a do obce Vír. Dále po Č zn. k odbočce na hrad Pyšolec ( odbočka 300 m ) a dále stále po Č zn. přes hrad Zubštejn na rozcestí Pivonice. Zde vpravo po M zn. přes hrad Aueršperk do Bystřice nad Pernštejnem
Celkem 22 km

Trasa B: : Z Písečné po Z zn. kolem románskogotického kostela sv. Michala do Vitochova. Odtud po Č zn. kolem rozhledny Karasín a kolem hráze Vírské přehrady do Víru na rozc. Vír-bus. Zde vpravo po Ž zn. přes Vírský mlýnek na rozc. Pod Bajerovým kopcem. Dále vpravo po M zn. přes hrad Aueršperk do Bystřice nad Pernštejnem
Celkem 17 km

Trasa C: Autobus zajede do Víru, druhého výstupního místa. Zde je možno nejprve po Č zn. odbočit k hrázi přehrady ( tam a zpět +2 km ). Od hráze potom v opačném směru po Č zn. přes hrady Pyšolec a Zubštejn na rozc. Pivonice. Zde vpravo po M zn. přes hrad Aueršperk do Bystřice nad Pernštejnem.
Celkem 13 ( 15 )

Trasa D: Ve Víru je možno nejprve po Č zn. odbočit k hrázi přehrady ( tam a zpět +2 km ). Dále v obci najít rozc. Vír-bus, které je hned před mostem přes Svratku ( rozc. Č, M, Z a Ž zn. ) Odtud po Ž zn. přes Vírský mlýnek na rozc. Pod Bajerovým kopcem. Zde vpravo po M zn. přes hrad Aueršperk do Bystřice nad Pernštejnem
Celkem 10 ( 12 ) km

Zajímavosti na trasách:
Vítochovský kostelík vytváří krásnou kulisu obce nedaleko Vírské přehrady. Leží na holém vrchu nad vesnicí a je obehnán kamennou zdí. Ta společně s hřbitovem a tajemným staroanglickým vzhledem samotného kostela navozuje velmi zajímavou až mystickou atmosféru. Podle dochovaných pramenů zde svatyně stávala již v době předrománské a postavena byla na popud věrozvěsta Metoděje. Také proto se tu dodnes konají tzv. Cyrilo-Metodějské poutě.Poutní kostel sv. Michala Archanděla je kamenná, raně gotická stavba s románskými prvky. První zmínky o kostele se vztahují k pol. 13. století.
Zubštejn - tento mimořádně rozlehlý hrad patřil k nejvýznamnějším sídlům mocného rodu pánů z Pernštejna, s nímž se pojí celá jeho historie. Dodnes impozantní zříceniny Zubštejna se tyčí na kopci nad obcí Pivonicemi nedaleko Bystřice nad Pernštejnem a lze říci, že po Pernštejnu představuje Zubštejn jeden z nejzajímavějších turistických cílů v oblasti. Hrad byl vystavěn v gotickém slohu zřejmě až ke konci první třetiny 14. století (podle nalezené keramiky, první zpráva o něm je z roku 1344).
Pyšolec - Rozsáhlý a dobře opevněný hrad Pyšolec patřil k významným sídlům pánů z Pernštejna. Přestože se z něj do dnešní doby dochovaly poměrně malé zbytky, stojí za navštívení. Založen byl buď ve 13. nebo nejpozději na počátku 14. století, velmi pravděpodobně pány z Pernštejna. Rozsáhlý hrad stával na prudkém kopci v meandru Svratky u Víru. Byla to mohutná pevnost se složitou, trojdílnou dispozicí. Přístupová cesta vedla od jihozápadu skalní rozsedlinou a vstoupila do širokého a hlubokého příkopu pod úzkým skalnatým hřebenem, na němž stávalo první předhradí.
Aueršperk - Kdy byl hrad založen není přesně známo. Název může napovídat (Auer = zubr), že zakladateli hradu byli ve 2. polovině13. století Pernštejnové. Poměrně velký hrad měl jistě také rozsáhlé předhradí, kam bylo možné umístit větší množství vojska. Do hradu se přijíždělo z planiny bránou, u níž stávala vysoká věž. K ní přiléhala obytná budova obdélníkového tvaru a další budovy. Hrad obepínal příkop o hloubce 13 m. Válcová věž měla průměr téměř 10 m. Ještě v první polovině 20 stol. bylo na zřícenině sklepení.
Vírský mlýnek - v obci Vír stával před třiceti lety tzv. Navrátilův mlýnek. Bylo to hejblátko umístěné na Rovečínském potoce a obsahovalo zhruba sedmdesát vyřezávaných figurek, které byly poháněny vodním proudem a různě se pohybovaly (řezaly, tančily, přitloukaly hřebík …). Po smrti zhotovitele byl mlýnek darován jeho dědici do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Obec Vír v roce 2007 nechala vyrobit repliku Navrátilova mlýnku.
Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu. Vystavěním její 78 metrů vysoké hráze vzniklo jezero o maximální rozloze 223,5 ha, které bohužel ve svých vodách skrylo vesnice Chudobín u Dalečína a část Korouhvice.
Rozhledna Karasín se nachází východně od vesnice Karasín v nadmořské výšce 704 m n. m. na úbočí vrchu Přední skála, kóta 712,3 m n. m. S její výstavbou se započalo 15. února 2002, slavnostní otevření bylo 25. května 2002. Autorem projektu je bystřický projektant Petr Štorek. Věž o čtverhranném půdorysu, vystavěná ze štípaných betonových tvárnic, je vysoká 28,2 metru. Ve výšce 25 m se nachází vyhlídková plošina, ke které vede 128 schodů

Příjemné zážitky Vám
Ivana Jehličková

mobil: 723 780 650, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení