Přírodní park Radeč a Horní Berounka

Attachments:
Download this file (Radeč a Horní Berounka.doc)Propozice

Cykloakce ve dnech 25. – 31. července 2015.
Vedoucí: Anna Rousková
Odjezd : v 7,00 hod. z hl. nádraží do Prahy a Rokycan
Ubytování : Ubytovna TJ Dobřív. Ubytování ve 3-lůžkových pokojích, cena 163 Kč za noc.
Výhled z Radče k severovýchodu ---zdroj: Ondřej Koníček, https://cs.wikipedia.org/wiki/Brdsk%C3%A1_oblast#/media/File:Radec_vyhledSV.JPG

Společenská místnost, kuchyňka (lednice, sporák, mikrovlná trouba, varná konvice, nádobí), sociální zařízení společné, venkovní krb.
Mapy : edice KČT 34, 31, Plzeň a okolí
Navštívená místa :
Plzeň –
První zmínky o Plzni (dnešním Starém Plzenci) pocházejí z roku 976, kdy u tohoto přemyslovského hradiště kníže Boleslav II. porazil vojsko německého krále Oty II. V podhradí postupně vyrostlo městské sídlo s řadou kostelů a živým obchodním ruchem. Do nynější polohy (v jižním sousedství tehdejší vsi Malice) přenesl město pod názvem Nová Plzeň král Václav II. roku 1295 jako důležitou obchodní křižovatku západních Čech na cestě z Prahy do Bavorska. Vyřešila se tím dodávka vody, neboť místo leželo na soutoku řek Mže a Radbuzy. Díky své výhodné poloze na křižovatce obchodních cest a hlavně na trase z německých zemí do Prahy se brzy Plzeň stala třetím největším a nejdůležitějším městem po Praze a Kutné Hoře. V této době byly také vystavěny kostely sv. Bartoloměje ve středu náměstí, františkánský klášter na jihovýchodě při hradbách, nedochovaný dominikánský klášter na severozápadě, špitální kostel sv. Maří Magdalény z roku 1320.
V září 2010 vyhlásili zástupci mezinárodní poroty v Praze město Plzeň za vítěze soutěže o titul Evropské hlavní město kultury roku 2015. Ve finále dostala Plzeň přednost před Ostravou. V rámci projektu bylo vybudováno Nové divadlo a ve Štruncových sadech. Historické jádro města a okolní ulice jsou dnes chráněny jako městská památková rezervace. Na území města je několik památkových městských zón. Dominantou města je gotická Katedrála svatého Bartoloměje, budovaná od roku 1292. 102 metrů vysoká věž je nejvyšší kostelní věží v Česku. Na její vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 301 schodů. Původní farní kostel je katedrálou od roku 1993, kdy bylo v Plzni zřízeno biskupství. Další významné církevní památky jsou bývalý františkánský klášter s kostelem Nanebevzetí P. Marie a barokní budova kláštera dominikánek s kostelem sv. Anny z let 1711–1714, přestavěná 1805–1807 na školu, kde je dnes umístěna Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje. K nejstarším kostelům v Čechách patří kostel sv. Jiří na soutoku Úslavy a Berounky v Plzni-Doubravce.
Před 2. světovou válkou v Plzni žila početná židovská komunita. Nepřehlédnutelná je Velká synagoga, která je druhou největší synagogou v Evropě. Mezi další památky židovské kultury patří Stará synagoga nebo Nový židovský hřbitov s památníkem obětem holocaustu.
V Plzni se dochoval cenný soubor měšťanských domů. Ozdobou centrálního náměstí Republiky je renesanční plzeňská radnice ze 16. století. Mezi významné památky dále patří Měšťanská beseda, budova Velkého divadla, nebo plzeňské historické podzemí. Nachází se zde také řada domů zdobených freskami a sgrafity Mikoláše Alše. Známé jsou též interiéry Adolfa Loose.
Mezi významné technické památky na území Plzně patří například Tyršův most – první zcela svařovaný obloukový most v Česku, Vodárenská věž v Pražské ulici se zbytky původního zařízení nebo zbytky opevnění po obvodu historického jádra. Unikátní technickou památkou je též Kolomazná pec v lese v katastrálním území Bolevec. Jedná se o jednu z nejzachovalejších pecí tohoto druhu ve střední Evropě
V Plzni se nachází několik památných stromů a menších chráněných území: duby u Velkého rybníka, Koterovská lípa, Körnerův dub, lípy u Mže, smrk – Troják v Lánech a alej Kilometrovka. Významnou památkou je pozdně středověká Bolevecká rybniční soustava na severním okraji města.
V Kopeckého sadech sídlí Západočeské muzeum v Plzni. V hlavní budově v novorenesanč-ním stylu z let 1896-1899 lze navštívit zejména expozici městské zbrojnice, míšeňského porcelánu a výstavy přibližující historii regionu. Pobočkami jsou Národopisné muzeum Plzeňska, Muzeum církevního umění plzeňské diecéze ve františkánském klášteře a Muzeum loutek. Plzeňský Prazdroj provozuje vlastní Pivovarské muzeum, ze kterého je možné vstoupit i do prohlídkového okruhu plzeňského historického podzemí. Osvobození Plzně americkou armádou v roce 1945 je věnováno muzeum Patton Memorial Pilsen. Tématické expozice věnované vědě a technice nabízí Techmania Science Center v areálu bývalé Škodovky. V nově opravené Staré synagoze je stálá expozice „Židovské tradice a zvyky.
Rokycany - Rokycany jsou jedno z nejstarších měst v Čechách, první zmínka pochází z roku 1110. V této době zde stával biskupský dvorec s osadou. Na město byla osada povýšena ve 14. století. Ve městě stával biskupský hrad, který však zanikl. Zbytky středověkého opevnění se dochovaly dodnes. V gotickém období byl vystavěn kupříkladu děkanský chrám Panny Marie Sněžné na náměstí. Město ve středověku mnohokrát vyhořelo.
V roce 1584 byly Rokycany povýšeny na královské město. V období baroka byl přestavěn chrám na náměstí a postaven morový sloup. Na Malém náměstí byl vztyčen sloup sv. Jana Nepomuckého. V barokním stylu je postavena také městská radnice. Doslova pohromou bylo pro město 18. století, došlo k několika požárům a v jeho první polovině bylo město zasaženo morovou epidemií, v druhé polovině pak krutým hladomorem. V roce 1813 došlo k poslední-mu velkému požáru města.
Vršíček - Barokní poutní kostel Navštívení Panny Marie na Vršíčku nad Litohlavy byl vystavěn v letech 1744 - 1747 jako projev díků Bohu, že tehdejší morová epidemie se vyhnula Rokycanům. Na schodech jsou vytesány jména dárců.
Osek - Poprvé se o vsi Osek dozvídáme v písemné zmínce z roku 1240. Mezi její památky patří kromě zdejšího zámku kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo zřícenina letohrádku Kamýk.
Zámek Osek - v roce 1681 získal statek a zámek sňatkem Ferdinand Leopold Nostic, který nechal k zámku přistavět třípodlažní věž. Nosticové byli majiteli zámku do roku 1734, kdy jej získali Šternberští.
Zámek Mirošov - vznikl přestavbou z renesanční tvrze v letech 1719 – 1723. V letech komunistického režimu zámek zchátral do dezolátního stavu. V roce 1991 byl v restituci vrácen dědičce původního majitele, které se podařilo zámek citlivě zrestaurovat a zpřístupnit veřejnosti. Zámek se tak stal jedním z hlavním turistickým cílů svého okolí.
Hrad Lopata - Za historií hradu Lopata se musíme vrátit do druhé poloviny 14. století, jeho stavebníkem byl nejspíš Heřman z Litic, který je zde poprvé připomínán roku 1377. O dvacet let později oblehl hrad ovládaný lapky královský hejtman Prokop a hrad Lopata přešel do královského majetku. V roce 1401 věnoval král Václav IV. hrad domažlickému purkrabímu Maršíkovi z Hrádku.
Dobřív - První písemná zpráva o vsi Dobřív pochází z roku 1325. Od 15. století byla známa svoji železářskou výrobou, na což můžeme zavzpomínat u zdejšího vodního hamru. Jinou místní památkou je tzv. Švédský most, u něhož stojí plastika Jana Nepomuckého z 18. století. Na častého hosta Dobřívu herce Národního divadla Jindřicha Mošnu můžete vzpomenout v jeho pamětní síni.
Zámek Kozel - je přízemní čtyřkřídlou budovou, která lemuje vnitřní obdélníkové nádvoří. Zámek doplňuje kaple, jízdárna, lokajna a konírna. Výzdoba interiéru je z velké části dílem pražského malíře Antonína Tuvory, jenž zdobil stěny většiny místností technikou al secco. Zámek Kozel je obklopen rozsáhlým zámeckým parkem a je nejnavštěvovanějším památkovým objektem v západních Čechách.
Ejpovice – Vodní nádrž Klabava byla postavena v roce 1957, úkol byl chránit před velkou vodou nedaleký lom na železnou rudu. Činnost lomu byla ukončena a v roce 1975 a lom byl zatopen. Nádrž tak ztratila svůj původní význam a v současnosti slouží k zajištění minimál-ního průtoku, ochraně před povodněmi a k rekreaci. Nachází se zde unikát - chráněná přírodní památka –Ejpovické útesy.
Hezké zážitky a krásné počasí přeje
Rousková Anna
Tel. 732621262
mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Výlet je zařazen do kalendáře TKSP akcí 2015 a oblasti KČT Pardubický kraj.
Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce (nečlenové) až na akci samotné.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení