Za kvetoucími konikleci - ZRUŠENO pro malý zájem

Attachments:
Download this file (koniklece 2017.doc)Propozice
ZRUŠENO: bohužel se přihlásilo jen 19 účastníků, takže výlet letos ruším a zkusím jej za rok, kdy nebude kolidovat s velikonoci.
Autokarový výlet mimořádně v pátek dne 14.4.2017
Pozor – akce je mimořádně v pátek 14. 4. 2017 - státní svátek. 
Vedoucí: Zdeněk Pražák
Syenitové skály ---zdroj: http://zivpro.trebic.cz/tipy-na-vylet/syenitove-skaly-pocoucov/

 

Při tůře se budeme většinou pohybovat mimo civilizaci a je tedy nutné vzít si sebou jídlo a dostatek tekutin.

Propozice

Ráno odjezd v 7,00 z od zimního stadionu v Pardubicích 120 km do Třebíče. Příjezd po 9,00. Po prohlídce města, zámku a baziliky půjdeme beze značek ulicí hrádek ke starému židovskému hřbitovu a dále ulicemi J. Haška, Kpt. Nálepky na Táborskou ulici a poté polními lesními cestami se napojíme na žlutou do Pocoucova. Před Pocoucovem opět odbočíme neznačenou polní cestou do PP Syenitové skalky. Po prohlídce Syenitových skalek se vrátíme na žlutou do Pocoucova a pokračujeme po ní do Ptáčova. Odtud půjdeme po modré přes PP Ptáčovský kopeček na PP Kobylinec a dále do Trnavy na autobus. Předpokládaný odjezd po 17,00, návrat do Pardubic po 19,00.

Cena za výlet bude podle počtu zájemců následující: 25 zájemců – 320 Kč, 30 zájemců – 270 Kč, 35 zájemců – 250 Kč, 39 zájemců – 220 Kč, 40 zájemců – 235 Kč, 45 zájemců – 210 Kč.. Tyto ceny jsou pro nečleny TKSP 

Dospělí členové TKSP si od uvedených cen odečtou 50 Kč a děti členů TKSP do 18 let 120 Kč. 

Přesnou částku, kterou budu vybírat ve středu dne 5.4.2017 od 15 – 16 hodin ve Spolkovém domě ještě upřesním mailem podle počtu zájemců.

Zajímavosti na trase

Třebíčská židovská čtvrť – Třebíčská židovská čtvrť je jedinou židovskou památkou mimo území Izraele, která je zapsána na seznamu UNESCO. Tato čtvrť je cenná ve svém celku, zejména původním historickým půdorysem. Nachází se na levém břehu řeky Jihlavy a pod skalami třebíčského Hrádku. Na západě ji ohraničují domy podklášterského Žerotínova náměstí a ulice Pomezní. Židovské město je příkladem maximálně zastavěného území. Domy zpravidla nemají zázemí dvorků, hospodářských staveb. Domy jsou navzájem stavebně propojené, mezi nimi tmavé průchody, křivolaké uličky či soutky. 

Zámek Třebíč - původně benediktinský klášter v Třebíči je národní kulturní památka v Třebíči-Podklášteří. Vznikl přestavbou původního benediktinského kláštera v průběhu 16. století. Byl sídlem majitelů třebíčského panství. Obnova počatá v roce 1957 upravila podstatnou část zámku pro potřeby Západomoravského muzea (a archivu), od roku 2003 Muzea Vysočiny Třebíč.

 Třebíčský židovský hřbitov je národní kulturní památka v Třebíči - na Podklášteří. V rámci souboru baziliky svatého Prokopa a třebíčské židovské čtvrti, jejíž oddělenou částí je, požívá statutu Světového dědictví UNESCO. Židovský hřbitov v Třebíči je po pražském Novém židovském hřbitově druhý největší v České republice.  Rozkládá se na severní stráni Hrádku na celkové ploše 11 678 m2. Lze na něm najít 2600 náhrobků, z nichž je nejstarší dosud čitelný datován rokem 1631. Pochováno zde bylo asi 11 000 lidí. Hřbitov byl založen v 2. polovině 15. století. Asi do roku 1468 židé pravděpodobně pohřbívali své zesnulé přímo při klášterní zdi. Tamní pohřebiště bylo zrušeno a nové umístěno na odvrácené, severní svažité straně Hrádku. Když roku 1888 došlo k průtrži mračen a povodni, v jejichž důsledku byly některé hroby vyplaveny, byl hřbitov rozšířen jižním směrem (nová část hřbitova). V této části stojí památníky obětem první světové války (z roku 1922, 20 obětem) i druhé světové války (z roku 1957, 290 obětem).

 Syenitové skály – je přírodní památka poblíž města Třebíč. Důvodem ochrany je ukázka rozpadu syenitu. Konkrétně se jedná o horniny tzv. třebíčského masivu. Skalní útvary vznikly působením několika faktorů. Prvním z nich bylo primární rozpukání horninového masivu, které zvnějšku omezilo jednotlivé bloky. V terciéru docházelo v oblasti k poměrně intenzivnímu zvětrávání, které vedlo k zaoblování původně ostrohranných bloků. Posledním faktorem, který umožnil obnažení útvarů, bylo mrazové zvětrávání v průběhu pozdního kvartéru. 

Ptáčovský kopeček je přírodní památka ev. č. 347 poblíž obce Třebíč v nadmořské výšce 436–448 metrů. Důvodem ochrany je bohatá lokalita koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis).

 Kobylinec je přírodní památka ev. č. 873, která se nachází v okrese Třebíč  nedaleko obce Trnava. Důvodem ochrany je bohatá lokalita koniklece velkokvětého.

 

 

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení