Přes Lanšperk do Ústí

Attachments:
Download this file (Propozice Přes Lanšperk do Ústí.doc)Propozice
Pěší výlet do podhůří Orlických hor s dopravou vlakem v sobotu 13. května 2017
Vedoucí: David Šebesta
Sraz: 7.10 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky do Letohradu)
Lanšperk kaple  --- autor: vedoucí výletu

 

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude hrad Lanšperk, strážní hrad nad údolím Tiché Orlice, zhruba v polovině cesty mezi Letohradem a Ústím n/O. Na hradě je instalována kovová vyhlídková plošina, nádherný výhled na pásmo Orlických hor a Králického Sněžníku je i od nedaleké kaple. Dále navštívíme podorlické městečko Letohrad (do roku 1946 Kyšperk) se známým Muzeem řemesel, spojené s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Mineme pozdně barokní poutní kapli sv. Jana Nepomuckého na Kopečku i zbytky dalšího hradu Kyšperku. Výlet zakončíme v centru oblasti, bývalém okresním městě Ústí nad Orlicí. Po celý den se budeme pohybovat v kouzelné krajině podhůří Orlických hor s nádhernými výhledy a podél údolí Tiché Orlice. Celkem urazíme 17 či 19 km. Případným zájemcům doporučím zkrácenou variantu trasy.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí 2017 odboru KČT Synthesia Pardubice a oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT jsou na této akci pojištěni u pojišťovny VZP včetně organizované cesty, ostatní účastníci akce / nečlenové / až na akci samotné.

Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 49 Českomoravské mezihoří - Českotřebovsko (nejnovější je vydání z roku 2017)

Odjezd: 7.31 z Pardubic hl. n. do Letohradu (příj. 8.45) 

Sraz: 7.10 v nádražní hale pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky)

Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by se mělo pohybovat pro 1 osobu kolem 100 Kč

Trasa: Vystoupíme společně v železniční stanici Letohrad (pravidelný příjezd 8.45) a před nádražím vykročíme vlevo a ulicí podél trati po Ž dojdeme přes křižovatku na náměstí, odkud pokračujeme po souběhu Č a M, za náměstím odbočíme doleva a vystoupáme k pozdně barokní poutní kapli sv. Jana Nepomuckého na Kopečku (1,5 km), za níž dojdeme po vyznačené odbočce ke zbytkům hradu Kyšperk a vrátíme se zpět na trasu. Pokračujeme ke kapli Pustiny, kde se odpojí M, my však pokračujeme stále po Č a sejdeme do údolí potoka Potočnice na rozcestí se Z (+2,5 km). Po ní odbočíme doleva a údolím potoka kolem vodní nádrže Šušek dojdeme na rozcestí s M (+2,5 km), po souběhu s níž jdeme kousek doleva, ale vzápětí pokračujeme stále po Z doprava přes Tichou Orlici k železniční stanici Dolní Dobrouč (+0,5 km, celkem 7 km). Tu mineme a pokračujeme okrajem Dolní Dobrouče, posléze kus po silnici, z níž odbočíme doleva a za mírného stoupání a dvojího odbočení doprava se připojíme k M a po souběhu obou značení dojdeme ke kapli v Lanšperku, od níž je vynikající výhled (+4 km). Po pokochání dojdeme již opět pouze po Z nejprve do centra obce a posléze po vyznačené odbočce ke zřícenině hradu. Zde můžeme využít vyhlídkové věže a poté se vrátíme zpět na trasu, po níž sejdeme k penzionu Lanšperk, kde se občerstvíme (domluveno). Poté pokračujeme stále dolů, po silnici překřížíme železniční trať, přejdeme Tichou Orlicí a za mostem odbočíme ze silnice stále po Z šikmo do protějšího pravého údolního svahu, po kterém dojdeme na rozcestí Na Tiché Orlici (+4 km). Odtud můžeme pokračovat stále po Z podél trati k železniční zastávce Dolní Libchavy a výlet zde zakončit (+2 km, celkem 17 km) nebo po Ž po silnici do centra Ústí nad Orlicí, zde se případně občerstvit nebo si prohlédnout pamětihodnosti, odtud sejít k železniční stanici a výlet zakončit zde (+4 km, celkem 19 km).

V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.

Odjezd domů:

Dolní Libchavy odj.         16.04   17.07   17.25   18.05   19.06

Ústí n/O odj.            16.23   17.23   17.30   18.23   19.23 

Pardubice hl.n. příj.      16.53   17.53   18.07   18.53   19.53

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

24. března 2017

 

Zajímavosti po trase:

Letohrad (dříve Kyšperk) – město, železniční křižovatka, městská památková zóna. Předchůdcem dnešního města byl hrad Geyersberg, který stával v místě zvaném Hradisko. Zpustl asi v 15. století. Městečko vzniklo z podhradí, poprvé je doloženo v roce 1514. Do roku 1946 se nazývalo Kyšperk. Dnešní Letohrad vznikl spojením Kyšperka, Orlice, Kunčic, Jankovic a Červené. Raně barokní zámek z let 1680-85 stojící na místě dřívější tvrze (z poslední třetiny 16. století) byl postaven Hynkem Jetřichem Vitanovským z Vlčkovic a jeho manželkou. Koncem 20. století byl zámek rekonstruován a v roce 2002 částečně zpřístupněn veřejnosti otevřením muzeální expozice. Zámecká kaple pocházející z roku 1680 je dnes farním kostelem sv. Václava. Monumentální architektura římského baroka je v interiéru vyzdobena kvalitní štukovou výzdobou G. Maderny. Spolu se zvonicí z roku 1705, památníkem národního buditele F. L. Heka, zámeckým parkem s empírovou kašnou a barokním sousoším sv. Anny tvoří malebný celek. Na Kopečku se nachází pozdně barokní poutní kaple sv. Jana Nepomuckého z let 1734-36. Má pětiúhelníkový půdorys, stejně jako ambity kolem ní, typický příklad barokního symbolismu v architektuře. V rekonstruovaném Novém dvoře (č.p. 143) z roku 1750 je rozsáhlá expozice veřejně přístupného, soukromého Muzea řemesel. V Novém dvoře na sklonku svého života žil a v roce 1847 zemřel F. L. Hek (Jiráskův F. L. Věk). V Letohradu má své kořeny bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová.

Tichá Orlice – pramení na západním temeni Jeřábu (1003 m) v nadmořské výšce kolem 820 m. Odvodňuje kotlinu u Králík, mezi Lichkovem a Těchonínem protíná snížený hřbet Orlických hor. Od Mladkova po Choceň vytváří malebné údolí, hluboce zaříznuté v okolní krajině, lemované četnými skalami, vrcholící v přírodní rezervaci Peliny. Pod Chocní se obrací k severu, teče lučinatým širokým údolím, meandruje. U Týniště se spojuje s Divokou Orlicí. Tok je bez velkých technických úprav, vodácky splavný od Jablonného n/O (od Ústí n/O celoročně). Plocha povodí činí 755,4 km2, délka toku je 107,5 km, po spojení až po ústí do Labe v Hradci Králové 142,5 km.

Lanšperk – hrad byl hlavním vojenským a správním centrem na území panství, jehož kolonizaci organizovali příslušníci rodu z Drnholce – prvně připomínán je roku 1285. Patří k typům hradů s plášťovou zdí. Definitivní zkáza hradu nastala koncem 16. století, kdy byla správa panství přenesena do Lanškrouna. Zřícenina hradu je volně přístupná, jsou zachovány zbytky zdí dvoukřídlého paláce, zbytky mohutné obvodové hradby a kleneb sklepů. V roce 2007 byla v hradním areálu postavena 8 m vysoká kovová rozhledna s výhledem na Ústí nad Orlicí, Andrlův chlum a Orlické hory. Novogotická kaple s přilehlým hřbitůvkem byla vysvěcena v roce 1897. Výborný vyhlídkový bod na severně položená pásma Orlických a Bystřických hor, skupinu Suchého vrchu a masív Králického Sněžníku. V ohybu přístupové silničky se nachází romantická Havlíčkova studánka.

Ústí nad Orlicí – město s 14 850 obyvateli, železniční křižovatka, městská památková zóna od roku 1990. Město vzniklo v 1. polovině 13. století při kolonizaci povodí Tiché Orlice. Po celý středověk patřilo k lanšperskému panství a od 16. století k lanškrounskému panství. Ve městě měla hlavní význam především textilní výroba, moderní rozvoj města nastal až po výstavbě železniční trati Olomouc-Praha po roce 1845. Barokní radnice pochází z roku 1723 s charakteristickou věží krytou cibulovitou bání. Na pravidelně založeném náměstí je více měšťanských domů pocházejících z raného baroka, na dvou stranách mají klenutá podloubí. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1776 s márnicí a barokní budovou děkanství s arkádami tvoří charakteristickou siluetu města. Poutníci uctívají mariánský obraz, pouť pak vede křížovou cestou na nedaleký Andrlův chlum.  

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení