Přes Les Království

Attachments:
Download this file (Propozice Přes Les Království.doc)Propozice
Pěší výlet do Podkrkonoší veřejnou dopravou v sobotu 23.6.2018
Vedoucí: David Šebesta, tel. 776823797, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Odjezd: 7.02 z Pardubic do Dvora Králové n/L (příj. 7.55), přestup na bus směr Vrchlabí (odj. 8.03) do Hostinného (příj. 8.32) 
Sraz: 6.40 na hlavním nádraží ČD pod odjezdovou tabulí.
Les Království ---zdroj: prehrada-les-kralovstvi.cz

Odjezd: 7.02 z Pardubic do Dvora Králové n/L (příj. 7.55), zde přestup na bus směr Vrchlabí (odj. 8.03) do Hostinného (příj. 8.32)  
Sraz: 6.40 na hlavním nádraží ČD pod odjezdovou tabulí (dohodneme se na koupi společné jízdenky)
Jízdné: záleží na počtu zájemců o společnou jízdenku, celkové jízdné za obě cesty by nemělo příliš přesáhnout pro 1 osobu 100 Kč

Hlavním cílem našeho pěšího výletu veřejnou dopravou bude přehrada Les Království u Bílé Třemešné (též známá jako Těšnov). Hráz této přehrady bývá často považována za nejpěknější přehradu u nás. Projdeme si průlomové údolí Labe Kocléřovským hřbetem, který odděluje Podkrkonoší od Polabí. Navštívíme a projdeme si podkrkonošské město Hostinné, jemuž dominuje renesanční radnice s postavami dvou obrů. Vystoupáme na zalesněný vrch Bradlo se zbytky hradiště a strážního hrádku. Výlet zakončíme v obci Bílá Třemešná, kde na již neexistujícím zámečku se ukrýval v letech 1626-28 Jan Amos Komenský, jehož pobyt zde připomíná pomník i pamětní síň.                                 
Výlet je zařazen do kalendáře akcí odboru KČT Synthesia Pardubice a oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842.
Doporučená mapa: zelená edice (1:50 000) KČT č. 23 Podkrkonoší (nejnovější je vydání z roku 2015)

Trasa: Vystoupíme společně na autobusovém nádraží v Hostinném (pravidelný příjezd 8.32) a prohlédneme si centrum města. Poté vykročíme po souběhu Z a Č, překřížíme železniční trať, přejdeme Labe, za ním zahneme doleva a vystoupáme na rozcestí, kde se Z odkloní doleva, a sejdeme po ní do vesničky Vestřev (3,5 km), kde překřížíme silnici a vystoupáme i s odbočkou na vrch Bradlo (+2 km) a opět klesneme k silnici v osadě Debrné. Po ní pokračujeme doleva a sejdeme k Labi v osadě Horní Debrné (+3 km, celkem 8,5 km). Přejdeme Labe a stále po Z vystoupáme do protějšího levého údolního svahu, kde pokračujeme po vrstevnicové cestě a následně sejdeme pod silnici k Labi (+3,5 km). Pokračujeme podél vzdutí údolní nádrže až na přehradní hráz, jíž si prohlédneme (+4 km, celkem 16 km). Po hrázi přejdeme opět Labe a dojdeme na rozcestí s Č Aleje (+1 km). Pokračujeme po Č doprava a v přímém směru dojdeme do Bílé Třemešné (+2 km), kde u Památníku J. A. Komenského (možnost prohlídky) odbočíme doprava po Z ústřední silnicí do centra obce (+1 km). Zde odbočíme po Č doprava a dojdeme k železniční stanici (+0,5 km, celkem 20,5 km). V Bílé Třemešné bude ještě podle nálady možnost prohlédnout si pamětihodnosti obce nebo se občerstvit.
V případě nepříznivého počasí může být trasa upravena či změněna.
Odjezd domů:
Bílá Třemešná  odj.    15.08    17.08
Jaroměř  příj./odj.       15.34/15.41   17.33/17.41
Hradec Králové hl.n.  příj./odj.    15.55/16.04        17.55/18.04        
Pardubice hl.n.  příj.          16.26 18.26    

Pěkný den, pěkné počasí a příjemné zážitky z výletu přeje
David Šebesta (776 823 797 Vodafon) Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
17. května 2018

Zajímavosti po trase:
Hostinné (německy Arnau) – město v okrese Trutnov, v Královéhradeckém kraji, v sv. Čechách. Hostinné leží v Krkonošském podhůří na soutoku řeky Labe a potoku Čistá. Město má necelých 5 tisíc obyvatel a rozlohu 806,15 ha. Město Hostinné má dlouhou historii. Na jeho místě byla prastará osada, existující již v době hradištní. Kníže Soběslav I. na blízkém kopci zvaném Bradlo založil knížecí hrad, označovaný jako Hostin Hradec. V roce 1140 zde kníže zemřel. Vlastní město bylo založeno v kolonizační době za panování Přemysla Otakara II.. Poprvé se v písemných pramenech město připomíná v roce 1270 pod názvem Arnau – Orlí hnízdo. Za pozornost stojí zejména vlastní historické jádro města s čtvercovým náměstím lemovaným podloubím. Tomu na západní straně vévodí renesanční radnice s postavami dvou obrů (výška obrů 4,8 m). Uprostřed náměstí se pak nachází barokní morový sloup postavený v roce 1678 jako ochrana města před morovou nákazou. Kousek od náměstí se nachází děkanský kostel Nejsvětější Trojice, který je současně nejstarší architektonickou památkou ve městě. V jeho těsném sousedství stojí renesanční fara z roku 1525 s fasádou zdobenou sgrafity. Za zhlédnutí stojí i františkánský klášter z roku 1684. Stavba prošla v letech 2011-2012 nákladem 50 milionů korun zásadní rekonstrukcí a od 26. dubna 2012 je otevřena veřejnosti. Areál se stal kulturně-společenským centrem regionu. Je zde umístěno muzeum, knihovna, prostory pro zájmovou činnost spolků a neziskových organizací, umělecké školy atd. Samotný klášterní kostel se svou dvoulodní chrámovou stavbou představuje velice unikátní stavbu. Dnes se v jeho prostorách nachází Galerie antického umění se sbírkou sádrových odlitků antických soch. V roce 2012 dostal klášter ocenění Stavba roku za příkladnou rekonstrukci ojedinělého raně barokního objektu se zřetelem k významné roli při rozvíjení historické identity sídla. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.
Vestřev – ve vsi se nachází několik roubených a zděných domů (č.p. 76, 99, 100) s tzv. křížovými světničkami v krovu vysunutými jako rizalit na sloupech.  
Nové Zámky – osada poprvé připomínaná koncem 16. století. Renesanční zámek z konce 16. století byl rozšířen a novorenesančně přestavěn v letech 1880-90. Klasicistní dům č.p. 92.  
Bradlo - zalesněný vrch (520 m) v Krkonošském podhůří sevřený mezi údolími Kalenského a Debrnského potoka. Tvoří jej svrchnokřídové pískovce vystupující místy v nevelkých skalních útvarech. Na strmém ostrohu Bradla se nachází hradiště – stopy po středověkém strážním hrádku založeném ve 13. nebo 14. století, zaniklém již koncem 14. století.
Království – lesní komplex (dlouhý asi 15 km, široký 2-5 km) na permokarbonských sedimentech a křídových pískovcích i opukách.
Vodní nádrž Les Království (též Bílá Třemešná nebo Těšnov) – vodní nádrž na labském říčním km 316,9 (národní kulturní památka), byla napuštěna v roce 1919. Gravitační oblouková hráz je vyzděna z královédvorského pískovce. Areál přehradní hráze s obslužnými objekty je po architektonické stránce považován za jednu z nejpěknějších vodohospodářských staveb v ČR. Technické parametry vodního díla: maximální délka vzdutí 7,2 km, maximální zatopená plocha 85 ha, výška hráze nad terénem 32,7 m, délka hráze v koruně 218 m, objem zdiva hráze 95 000 m3, celkový objem nádrže 9 158 600 m3.
Bílá Třemešná – je poprvé zmiňována v roce 1370. Původně gotický kostel sv. Jakuba byl v letech 1680-82 barokně přestavěn. V obci stával zámeček, jehož majitel Jiří Sádovský ze Sloupna v něm v letech 1626-28 poskytl útočiště J. A. Komenskému. Zámeček byl v letech 1865-66 zbořen. Komenského pobyt připomíná pomník od Ladislava Zívra postavený v roce 1958 a v témže roce otevřená pamětní síň, kde je kromě jiných exponátů i model bývalého zámku. V Bílé Třemešné se dochovalo několik chalup lidové podkrkonošské architektury.

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení