Po stopách dolování stříbra u Kutné Hory

Attachments:
Download this file (po stopách dolování stříbra 2018.doc)Propozice
Pěší výlet s veřejnou dopravou vlakem dne 25. 8. 2018
Vedoucí: Zdeněk Pražák, tel. 776065721, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sraz v 6,45 na hlavním nádraží v Pardubicích. Odjezd v 7:01 vlakem do Kolína, z Kolína v 7,48 do zastávky Kutná Hora město s přestupem na nádraží Kutná Hora a s příjezdem v 8,10.
Z nádraží půjdeme po červené značce k Vlašskému dvoru, pokračujeme po červené ...

Z nádraží půjdeme po červené značce k Vlašskému dvoru, pokračujeme po červené údolím Vrchlice do ulice V Hutích (3,0 km), kde se napojíme na jižní okruh naučné stezky Po stopách dolování stříbra. Po NS pokračujeme k mlýnu Denemark (4,2 km), odbočíme k hradišti Denemark a pokračujeme k vodopádu Na Vrchlici (5,5 km)a k Velkému rybníku. Dále pokračujeme po modré značce do Bylan a Škvárovny (7,5 km), dále po žluté ke kostelu Nejsvětější Trojice (9,8 km), od kostela půjdeme okolo chrámu svaté Barbory, jezuitské koleje a Hrádku do centra města (12,0 km) a dále na nádraží v Kutné hoře (16,0 km). Odjezdy vlaku do Pardubic s přestupem v Kolíně jsou v 14,59, 16,06, 16,59, 17,41.
Zajímavosti po trase
Vlašský dvůr - je bývalá královská mincovna a královský palác, národní kulturní památka celoevropského významu, s tisíciletou historií. Původní opevněné sídlo z konce 13. století bylo přestavěno v centrální královskou mincovnu králem Václavem II. v roce 1300. Součástí mincovní reformy bylo uzavření malých mincoven roztroušených po celém Českém království a zavedení nové mince, tzv. pražského groše. Výroba této měny byla soustředěna do blízkosti nejbohatšího zdroje stříbra v zemi - do nově zřízené mincovny ve Vlašském dvoře v Kutné Hoře, která tak získala výsadní postavení v celém království. Král Václav IV., který si Kutnou Horu oblíbil a často zde pobýval, si Vlašský dvůr přizpůsobil potřebám panovnického sídla - nechal přistavět královský palác, jehož součástí byly jeho soukromé i reprezentativní prostory, a kapli sv. Václava. Nová královská rezidence se stala místem konání důležitých dějinných událostí: v roce 1409 zde byl podepsán Dekret kutnohorský, v r. 1444 zde byl budoucí český král Jiří z Poděbrad zvolen nejvyšším hejtmanem východočeských landfrýdů a v r. 1448 zemským správcem, v roce 1471 zde byl mladičký polský princ Vladislav Jagellonský zvolen za českého krále. Později Vlašský dvůr postupně začal ztrácet na významu a další rozsáhlé a nákladné přestavby se dočkal až na konci 19. století pod vedením architekta Ludvíka Láblera. Novogotická rekonstrukce dala Vlašskému dvoru dnešní podobu a obnovila původní vznešenost, lesk a noblesu královského sídla.
 
Údolí Vrchlice - romantické skalnaté údolí plné přírodních krás, technických zajímavostí i historických památek, kterým prochází naučná stezka.
Vodopády Vrchlice - leží v malebném údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory a tvoří součást výpustí Velkého rybníka. Kolem levého vede turistická trasa, k pravostrannému se musí přístupovou trasou brodem přes potok. Levý tvoří vodní proud, který padá kaskádovitě a přímočaře stéká přes ukloněné břidlice. Pravý je divočejší, vysekán byl v podobě ukloněného koryta, zakončeného štěrbinou se třemi stupni, které mění tvar a šířku.
 
Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice se nachází na jihozápadě Kutné Hory, poblíž místní části Žižkov. V minulosti se kolem něj rozkládala havířská osada, dnes však stojí izolovaně, obklopen vzrostlým lesem. Jde nicméně o cennou architektonickou památku z období pozdní gotiky.
 
Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Stavba kostela svaté Barbory započala roku 1388, podle některých pramenů měla tato stavba mít dvojnásobnou délku lodi než má současný kostel. Stavba probíhala v několika etapách a do značné míry souvisela s prosperitou stříbrných kutnohorských dolů. Práce byly definitivně zastaveny roku 1558, přičemž byl kostel na západě uzavřen pouze provizorní zdí. Následující zásahy měly pouze udržovací charakter.
 

Pěkné počasí a hodně zážitků přeje
Zdeněk Pražák
Tel. 776065721, email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Výlet je zařazen do kalendáře akcí KČT, odbor Synthesia Pardubice plánovaného období  a  oblasti KČT Pardubický kraj. Členové KČT i ostatní účastníci akce / nečlenové / jsou na této akci pojištěni u pojišťovny Kooperativa pojišťovna, a.s. Vienna Insurance Group, včetně organizované cesty. Číslo pojistné smlouvy je 4950050842

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

 

 

 

 

 

 

Přihlášení