XVII. Bohdanečsko

Attachments:
Download this file (propozice Bohdanečsko včetně sponzorů.doc)Propozice
Turistický výlet v sobotu 10. listopadu 2018 
Sraz v 8.45 hodin v Semtíně na zastávce, trolejbus č. 3.
Program připravili: Hanka a Jirka Němcovi, 608 772 439, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Mapa KČT č. 24 "Hradecko a Pardubicko"
Pohránovský rybník --- Autor: Petr1888 – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64281986

 

Vycházka do Lázní Bohdaneč je vhodná i pro začínající turisty nečleny odboru. Půjdeme převážně značenými cestami pro turisty i cyklisty. Určitě jsou vhodné pohodlné, nejlépe turistické boty.   

 

Od zastávky jdeme po Ž  přes Doubravice, okolo Pohránovského rybníku, přes silnici k rozcestníku. Po  M  půjdeme do obce Stéblová se občerstvit.  

a) 

Vrátíme se zpět k rozcestníku a pokračujeme po značené M  k dalšímu rozcestníku. Do Bohdanče dojdeme po Z.

Celkem13 km

 

Možnost změny trasy. 

b)

Dojít do města L B. po M okolo Kutnerovy kapličky a přes lázeňský park. Celkem14 km

c)  zkrácení

Vlakem ze Stéblové do Pardubic. Po M  na nádraží. Odjezd každou hodinu +15 minut. 

Celkem  7  km

 

Přejeme příjemnou procházku a hezké zážitky.

Hanka Němcová mobil 608 772 439, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Lázně Bohdaneč -  První písemná zmínka o Bohdanči je z roku 1343. Je však pravděpodobné, že osada vznikla mnohem dříve a jméno Bohdaneč vzniklo podle odborné literatury z osobního jména Bohdan. Ve 14. století patřil Bohdaneč pánům z Cimburka. Roku 1491 panství za 33 tisíce kop grošů pražských koupil Vilém II z Pernštejna. Jeho vláda znamenala pro Bohdaneč dobu největšího rozkvětu. Obci byla udělena různá významná privilegia, rozkvetl obchod a řemeslná výroba. Nejvýznamnějším počinem pana Viléma bylo založení rybničního hospodářství, jehož byl Bohdaneč střediskem. Dodnes je z tohoto hospodářství zachováno a nadále udržováno 44 rybníků. 

Na konci 19 století přineslo významnou změnu do života městečka založení slatinných lázní Janem Veselým, nájemcem rybničního hospodářství. Zkušební provoz byl zahájen roku 1897, v prvním roce využilo služeb lázní 70 pacientů. V roce 1908 byla zavedena mezi obcemi Bohdaneč a Pardubice první česká pravidelná veřejná autobusová linka, na které jezdil autobus Laurin & Klement, který byl majetkem zakladatele lázní Jana Veselého. Bohdanečským občanům pak lázně poskytovaly možnost zaměstnání a využívaly práce místních řemeslníků. V té době také došlo k rozšíření lázní a zvýšila se jejich popularita. Statut  lázeňského  místa  získal Bohdaneč v roce 1963. Oficiální změna názvu na Lázně Bohdaneč byla přiznána městu  roku 1980.

Stéblová - nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 138514. lisropadu roku 1960 nedaleko Stéblové došlo k největšímu železničnímu neštěstí v českých zemích: při střetu dvou osobních vlaků, parního a motorového, zahynulo 118 lidí a 110 bylo zraněno.    

Vyhledávání

Sponzoři

 synthesia banner 180x150

 logo Pardubice

 

 

Pardubická sportovní organizace ČSTV

 PROXIM s.r.o.

 

 Retia

 

 

Přihlášení